قایم مقام مدیرعامل منطقه آزاد ارس در مرکز خداآفرین با اشاره به اینکه هرگونه عملیات عمرانی در مرزهای کشورمنوط به موافقت کمیته رودخانه های مرزی کشور است، گفت: ساحل سازی و احداث پارک در محوطه پل های تاریخی خداآفرین پس از یک سال پیگیری در کمیته رودخانه های مرزی کشور به تصویب رسید.

به گزارش تبریزمن، جعفر ملکی افزود: اعضای کمیته رودخانه های مرزی متشکل از نمایندگان پنج وزارتخانه و ستاد مشترک نیروهای مسلح با سفر به خداآفرین و بازدید از محل، با ساحل سازی و احداث پارک در فضایی به مساحت یک هکتار بین پل سالم و پل شکسته موافقت کردند.

وی گفت: ساختمان قدیمی و سنگی کنار پل سالم خداآفرین نیز با همان معماری سنگی مرمت می شود و به عنوان کافی شاپ مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی افزود: طرح مطالعاتی احداث این پارک در سال گذشته به اتمام رسیده است و ساحل سازی این فضا با حدود پنج میلیون ریال اعتبار در روزهای آتی آغاز می شود.

وی با اشاره به همکاری سازمان آب در ترمیم پل تاریخی خداآفرین ، گفت: پل سالم دارای ۱۵ طاق جناقی و هلالی نامنظم است که چهار دهنه آن درمنطقه قره باغ و ۱۱ دهنه آن متعلق به ایران است.

وی افزود: پل شکسته خداآفرین نیز با ۱۲۰ متر طول دارای ۱۱ دهنه بوده که سه دهنه آن سالم و چهار دهنه آن از هر دو سمت ایران و کشور همسایه تخریب شده است.

به گزارش ایرنا پل های تاریخی خداآفرین قدمتی به درازای تاریخ ایران زمین دارند و از جمله ارزشمند ترین آثار تاریخی به ثبت رسیده در شمال غرب کشور به شمار می روند.

این پل های تاریخی در روزگار قدیم در مسیر جاده ابریشم قرار دشته و معبر صدور اسلام به قفقاز بوده است.

شهرستان تاریخی خداآفرین با ۳۵ هزار نفر جمعیت در ۲۱۰ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.

این شهرستان مرزی به دلیل مناقشه قره باغ، محل تردد اتباع آذری ما بین جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :