بلندترین آسمانخراش دنیا نه در شرق آسیا و نه در در دبی یا آمریکای شمالی بلکه در بصره عراق ساخته می شود.

به گزارش تبریزمن، این آسمانخراش یک کیلومتر و ۱۵۲ متر ارتفاع داشته و قرار است در جنوب عراق و بندر نفتی بصره ساخته شود. بدین ترتیب سایر آسمانخراشهای شاخص دنیا از جمله برج خلیفه یا برج Kingdom که یک کیلومتر ارتفاع دارد به زیر کشیده خواهد شد.

در قرن بیستم میلادی این آمریکا بود که به داشتن مرتفع ترین سازه های مسکونی، اداری و تجاری جهان شهرت داشت. به تدریج آسمانخراشهای مرتفعی نیز از شرق آسیا یعنی مالزی، تایوان و چین سردرآوردند و در نهایت نوبت به امیرنشین کوچک دبی رسید که هم اکنون با برج خلیفه در این زمینه رکورددار است، هر چند در سال ۲۰۱۹ این عنوان از دبی گرفته شده و به عربستان داده می شود زیرا آسمانخراش Kingdom این کشور تا سه سال دیگر به بهره برداری می رسد.

مقایسه آماری آسمانخراش آتی بصره در عراق با سایر سازه های عظیم ساخت دست بشر

اما در آینده حتی سازه عظیم عربستان نیز به زیر کشیده خواهد شد زیرا مرتفع ترین سازه ساخت دست بشر در بصره واقع در جنوب عراق ساخته خواهد. این سازه در ۲۳۰ طبقه ساخته و گفته می شود حتی می توان آن را از برج خلیفه دبی نیز مشاهده کرد!

اما به گفته شرکت طراح برج یعنی شرکت انگلیسی – عراقی AMBS، در این پروژه ارتفاع هدف اصلی نیست. در واقع آنها در تلاش هستند تا شهر عمودی را ایجاد کنند که در دل آن چهار برج متصل به هم وجود دارد. ارتفاع این سازه ها متفاوت از هم خواهد بود.

گفته می شود مرتفع ترین آسمانخراش دنیا نه تنها شامل ادارات، هتلها و سایر ساختمان های رایج نهفته در دل سازه های مرتفع است بلکه سیستم حمل و نقل خاص خود و همچنین مدارس و کلینیک های ویژه خود را خواهد داشت.

هنوز زمان ساخت این سازه عظیم اعلام نشده است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :