محققان دانشگاه تبریز با طراحی و ساخت دستگاه سیستم ترجیح مکانی ناشی از حرارت کامپیوتری، به روش نوینی جهت مطالعه عوارض ناشی از ضایعات عصبی نوروپاتی دست یافتند.به گزارش تبریزمن، این دستگاه از سوی انجمن علمی دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز و به سرپرستی عماد خلیل زاده، عضو هیات علمی و مشاور انجمن علمی این دانشکده توسط رضا حضرتی و فرزین آذرپی از دانشجویان دوره دکتری عمومی دامپزشکی، در قالب یک پروژه تحقیقاتی سه ساله به نتیجه رسیده است.

جواد اشرفی هلان، رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در این ارتباط گفت: با ابداع و اختراع این دستگاه که در محل آزمایشگاه فیزیولوژی گروه علوم پایه دانشکده دامپزشکی صورت گرفته، ره آورد  نوینی جهت مطالعه عوارض ناشی از ضایعات عصبی “نوروپاتی” در آزمایشگاههای نوروساینس حاصل شده است.

وی افزود: ضایعات ناشی از تصادفات رانندگی، ضایعات عصبی ناشی از جنگ در جانبازان، آسیب های عصبی ناشی از سرطان ها و تومور ها، دیابت و داروهای شیمی درمانی، از جمله ی عوامل ایجاد درد نوروپاتیک به شمار می آیند که در نوع خود از طاقت فرسا ترین انواع درد بوده که مکانیسم مشخصی برای درک آن ارائه نشده است.

رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، با بیان اینکه در حال حاضر تکنیک دقیق و قابل اعتمادی برای ارزیابی واقعی آلودینی سرمایی در مدل حیوانی درد نوروپاتیک جهت بررسی کارآمدی داروهای موجود و جدید ارایه شده وجود ندارد و روش های موجود فاقد دقت و کارآمدی لازم  هستند، یادآور شد: در این راستا معرفی تکنیک و ابزاری که بتواند بدون دخالت انسان بر روی حیوانات مدل، میزان آلودینی سرمایی را بصورت اتوماتیک تشخیص داده و اثر داروهای مختلف را بر میزان تخفیف آن بیازماید، بسیار مهم و ارزشمند می نمود.

وی در ادامه با اشاره به تأکیدات  مقام معظم رهبری در بحث تولید داخلی و ایفای نقش دانشگاهیان در اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که هزینه تولید این دستگاه در مقایسه با راه اندازی تکنیک های ارائه شده قبلی بسیار کمتر است و دانش تولید آن نیز کاملا بومی بوده و از وسایل ساخت داخل برای تولید آن استفاده شده است.

اشرفی هلان با بیان ابعاد مختلف این طرح به کاربرد های صنعتی این اختراع اشاره کرد و گفت: از این سیستم می توان در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و نیز شرکت های داروسازی، جهت بررسی کارایی داروها در تخفیف درد نوروپاتیک و نیز جهت انجام مطالعات پایه ای در شناخت پاتوفیزیولوژی انواع مختلف دردهای نوروپاتیک بهره برد.

اشرفی هلان با اشاره به معایب روش های پیشین نیز گفت: از مزایای این اختراع نسبت به سایر روش های استفاده شده در دنیا عبارتند از: بکارگیری کامپیوتر، استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی قابل کنترل، قابلیت بررسی پارامترهای بیشتر، حذف عامل آزمونگر انسانی، کاهش استرس حیوان در محیط آزمون، ایجاد آزادی عمل و حرکت آزادانه برای حیوان که همگی موجب حصول نتایج یکدست‌تر، قابل اعتماد و با حداقل خطا شده است و مهمتر اینکه از آن میتوان در گونه های مختلف حیوانی استفاده کرد.

عماد خلیل زاده، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز نیز با اشاره به اینکه دردهای نوروپاتیک از انواع درد مزمن طبقه بندی شده بوده و می تواند موجب آزار طولانی مدت فرد مبتلا شوند، اضافه کرد: یکی از علایم بالینی درد نوروپاتیک، آلودینی سرمایی می باشد که پدیده ای دردناک بوده و متعاقب آسیب اعصاب محیطی و مرکزی موجب ایجاد درد در افراد مبتلا در رویارویی با محیط دمایی خنک و یا سرد می شود.

مشاور انجمن علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، افزود: درد نوروپاتیک از جمله درد های مزمنی بوده که تا آخر عمر فرد مبتلا می تواند موجبات ناراحتی و دپرسیون بیمار و کاهش توانایی های حسی، حرکتی وعملکردی او شود. همچنین با توجه به روند مزمن درد، درمان با داروهای مخدر و نیز داروهای رایج ضد درد به دلیل اعتیاد و عوارض دارویی برای افراد مبتلا وجود ندارد که با این اختراع مطالعه در خصوص عوارض و راه های درمان ممکن خواهد بود.

یادآور می شود: این اختراع به شماره ۸۸۰۴۰ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :