GISیا سیستم اطلاعات مکانی (جغرافیایی) امروزه به یکی از مهمترین ابزارهای بشری در رابطه با پروژه های مکان مرجع تبدیل شده است

به گزارش تبریزمن، شهر همچون یک موجود زنده دائما در حال تغییر ، تحول و گسترش است  به ویژه در دهه‌های اخیر که با مهاجرت روستاییان،‌ شهرهای بزرگ و کوچک با رشد و گسترش بی‌رویه مواجه شده و تغییرات زیادی را در ساختار فضایی شهرها باعث گردیده است.

از آنجایی که تغییر وسعت و گسترش شهر روند سریعی را طی می کند و خیابان ها و کوچه های تنگ و باریک  جای خود را به بزرگراههای درون شهری می دهد، و بدنبال آن المان شهری الزاما جابجا میشوند، یکی از این اجزا سازه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی (بیلبورد،پرتابل،تابلوهای راهنماو…..) می باشند که بعلت نبود بانک‌های اطلاعاتی و ابزارهای کاربردی وابسته به آن از مهم‌ترین نقصان‌ها و نقاط ضعف موجود می باشد.

بهمین دلیل یکی از مهمترین اقدامات راه اندازی سیستم اطلاعات مدیریت تابلو های شهری می باشد، اقدام اساسی در این راستا استفاده از ابزارهای کارآمدی مانندGIS، سیستم مدیریت اطلاعات (MIS) شهری و پشتیبانی تصمیم‌گیری (DSS)  و RS جهت غنی سازی و به روز کردن اطلاعات تابلوها از حیث محل استقرار،نوع کاربری ،بهره بردار ،آگهی در حال اکران و اتمام زمان تبلیغ و … می باشد.

GISیا سیستم اطلاعات مکانی (جغرافیایی) امروزه به یکی از مهمترین ابزارهای بشری در رابطه با پروژه های مکان مرجع تبدیل شده است. GIS به عبارت مصطلح ؛ علم ،فن و هنر مدیریت اطلاعات جغرافیایی است که مدیران ،برنامه ریزان و متخصصان را قادر می سازد که در زمینه اخذ ،ذخیره سازی ،بهنگام سازی ،بازیافت ،پردازش،نمایش و کاربرد اطلاعات مکان مرجع در فرمتهای متنوع متنی ،گرافیکی و رقومی بپردازند تا اطلاعات مفید و مورد نیاز را برای مدیریت بهینه منابع و امکانات فراهم نمایند. GIS   مخفف Geographic Information System به معنی سیستم اطلاعات جغرافیایی می باشد.

استفاده از اطلا‌عات دربعد سیستمGIS می‌تواند در موارد زیر موثر باشد:

۱- پاسخگوئی به نیاز کاربران در کلیه زمینه ها.

۲- ساماندهی و افزایش بهره وری از منابع موجود.

۳-بهینه سازی سرمایه گذاری ها و برنامه ریزی ها.

۴-ابزاری مفید در جهت تصمیم گیری مدیران.

۵-سرعت و دقت کار.

۶-تعیین قابلیت‌ها ی توسعه در مناطق و مکانهای مختلف

برای اجرای  و پیاده‌سازی موفق یک سیستم GIS ، می‌بایست فعالیتهای زیر انجام شود:

 ۱٫  آنالیز نیازمندیها

۲٫   اجرای یک پروژه نمونه ( Pilot) برای شناخت دقیق تر نیازمندیها و مشکلات موجود

۳٫   طراحی مفهومی، منطقی و  فیزیکی پایگاه داده

۴٫  تولید و جمع آوری اطلاعات نقشه‌ای و توصیفی مورد نیاز

۵٫  تهیه سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز و آموزش پرسنل

۶٫  طراحی و پیاده سازی سازمان GIS

7.    توسعه و تدوین مراحل و نحوه حفاظت و نگهداری از اطلاعات

۸٫  اجراو پیاده سازی کامل سیستم به صورت یکپارچه، درواحدهای وابسته

برنامه ریزی و مدیریت فضاهای شهری نیازمند اطلاعات دقیق فضایی در زمان های متوالی از طرح تغییرات کاربری های اراضی شهری است. پایش این تغییرات برای برنامه ریزان و تصمیم گیران اطلاعات مورد نیاز را درباره وضعیت فعلی توسعه و تغییرات رخ داده، نمایان می سازد و GIS ابزار اساسی جهت تجزیه و تحلیل علمی این تغییرات و داده های پوشش سطح زمین بوده که زمینه مدیریت مورد نیاز را فراهم می کند.

بنابراین، مدیریت مکانی و زمانی جمعیت و به دنبال آن خدمات بهینه به جامعه شهری ، مسیریابی بهینه و مدیریت شبکه ترانزیت جاده ای، سازماندهی سیستم حمل و نقل و کنترل هوشمند ترافیک، مدیریت بحران جهت پیش گیری حداکثر از خسارات ناشی از حوادث طبیعی، تهیه نقشه های پارک ها و فضای سبز شهری و همچنین نقشه هایی جهت تعیین مناطقی با اولویت بالا برای ایستگاه های اضطراری، تعیین مناطق امن و پر خطر ازلحاظ میزان جرم و جنایت، بهترین مکان برای دفن زباله های شهری، مکان یابی اقتصادی و در نهایت نمایش فضاها و المان های شهری، از جمله قابلیت های سامانه اطلاعات جغرافیایی میباشد.

با کاربرد GIS می توان ضمن بالا بردن سرعت و سهولت مطالعات شهری مانند سیر تحول شهر، عمران و توسعه ی پیشنهادی مورد نظر و مدل سازی توسعه آتی را برای برنامه ریزی شهری آنالیز نمود و جای شکی نیست که در قرن حاضر طراحی و برنامه ریزی شهری بدون استفاده از این ابزار قدمی بر نخواهد داشت.

حال گفته می شود، سازمان زیباسازی شهرداری تبریز، قصد دارد با بکارگیری از مهندسان بومی در حوزه GIS و در راستای اهداف شهر الکترونیک، عملکرد خود در بخش های مختلف از جمله، تهیه پایگاه داده جامع مکانی مبتنی بر GIS، مکان یابی اقتصادی و در نهایت نمایش فضاها و المان های شهری را توسط سیستم اطلاعات جغرافیایی بهبود ببخشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :