موسیقی بومی آذربایجان و صدای گوش‌نوازی که از آن برمی‌آید متاسفانه این روزها حداقل در میان جوانان طرفداری نداشته و گویی بی‌صدا و تنها مانده است. در عوض سالن های کنسرت خوانندگان غیربومی لبالب از جمعیت بوده و برای چندین شب پیاپی نیز تمدید می شوند…

تبریزمن، سرویس فرهنگ و هنر: موسیقی محلی در هر نقطه بیانگر فرهنگ و تاثیراتی است که نوع آداب و رسوم و فرهنگ آن منطقه و مناطق اطراف در شکل‌گیری آن نقش داشته است. موسیقی بومی و محلی آذربایجان نیز از موسیقی‌های اصیل جهان محسوب می‌شود و از جایگاه والایی برخوردار است.

موسیقی آذربایجان قدمتی چند هزار ساله دارد که تا قرن ها به عنوان موسیقی بومی مورد استقبال بسیاری از مردم منطقه قرار گرفته و رونق بسیاری داشته و دارد و مفاهیم اجتماعی، عرفانی، اخلاقی و دنیوی را مورد تاکید قرار می‌دهد و احوالات مختلف احساسات، غم و شادی، وصال یار و قهرمانی‌ها را با نوای خوش نقل می‌کند.

امروز در کشورهای منطقه قفقاز و به ویژه در آذربایجان به بحث موسیقی توجه بسیاری می شود و اقداماتی که این  کشورها برای حفظ موسیقی بومی خود و ترویج آن در منطقه و جهان انجام داده اند بسیار قابل توجه و تحسین برانگیز است. برگزاری مسابقات مختلف برای موسیقی آذربایجانی با بیننده های میلیونی و فراهم کردن و شرایط و فضاهای مناسب و پرتعداد برای معرفی و ترویج آن جایگاه موسیقی آذربایجانی را کاملا مستحکم کرده است.

اکثر مناطق شمالغرب ایران و از جمله استان آذربایجان شرقی در طی سالیان از مراکز مهم رشد و پرورش موسیقی آذربایجانی بوده و هنرمندان بسیار نامدار و خوش صدایی را وارد این عرصه کرده است، با این حال طی سال های اخیر شاهد هستیم که تبلیغات بیش از حد موسیقی های غیربومی در شهری چون تبریز و نیز نگاه تنگ نظرانه به هنرمندان این عرصه باعث فراموشی نسبی این نوع موسیقی که حاوی هویت مردم آذربایجان است، در اذهان جوانان و نوجوانان شده است.

فراهم نبودن فضا و شرایط امن و مناسب برای معرفی این موسیقی، ضعف و بی توجهی دستگاه های فرهنگی استان، عدم دعوت و استفاده از هنر هنرمندان موسیقی سنتی آذربایجان در مراسم و گردهمایی های مختلف، تبلیغات بسیار اندک – در حد صفر – و تلاش برای جا افتاده کردن سایر موسیقی ها به جای موسیقی محلی و در یک کلام شاید عدم آگاهی از هزینه های از بین رفتن و فراموشی این نوع موسیقی در بین مردم استان باعث این مسائل و مشکلات شده است.

در حالی که در همه‌ جای دنیا از آفریقا گرفته تا آمریکا و اروپا در پی حفظ و نهادینه کردن سنت های دیرینه و آداب و رسوم خاص خود هستند و بوسیله آن ها درآمدهای نجومی به دست می آورند، مسئولین ما در آذربایجان با بی خیالی تمام این سرمایه های ارزشمند را به دست فراموشی سپرده و دست به خیانتی بزرگ در حق آیندگان می زنند…

 

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :