انتقال صنف های آلاینده و واحدهای تولیدی تبریز به خارج از محدوده شهری موضوعی است که هر از چند گاهی از سوی برخی مسئولان مطرح می شود اما اقدام عملی برای انجام آن به تشکیل کمیته کارشناسی یاهمکاری مسئولان در روزها،ماه ها و سال های آتی موکول می شود.

به گزارش تبریزمن، این درحالی است که فعالیت این صنف ها و واحدهای تولیدی در داخل شهر علاوه بر آلودگی های صوتی و زیست محیطی، ترافیک شهری را افزایش و فعالیت های مربوط به زیباسازی شهری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

از سوی دیگر انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز موضوعی است که ضرورت اقدام عملی برای ساماندهی این صنف ها و واحدهای تولیدی را بیش از پیش مشخص می کند.

سرپرست اداره پالایش اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی، اصلی ترین دلیل آلودگی هوای شهر تبریز را تردد خودروها عنوان کرد و گفت: تا آخر دی سال جاری هوای شهر تبریز در ۳۶ روز ناسالم و در وضعیت هشدار بوده است.

شاهرخ رحیم اوغلی در مورد اهمیت ساماندهی صنف های آلاینده افزود: انتقال صنف های آلاینده و واحدهای تولیدی به بیرون از شهر در کاهش ترافیک شهری و میزان آلودگی هوا موثر خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز چند روز پیش درنشست کمیسیون نظارت بر اصناف استان بدون اشاره به زمان دقیق اجرای این طرح گفته است: واحدهای صنفی و آلاینده موجود در سطح شهر ساماندهی می شوند تا بتوانند از امکانات شهرک های صنعتی استفاده کنند.

حسین نجاتی افزود: کاهش آلودگی های صوتی و زیست محیطی و کنترل و کاهش ترافیک از جمله مزیت های انتقال برخی صنوف به شهرک صنعتی صنفی محسوب می شود.

وی با اشاره به توافق اتاق اصناف و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در خصوص تسریع در انتقال صنوف به شهرک های صنعتی ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه های اجرایی استان توسعه شهرک های صنفی مدرن است.

وی اظهار داشت: با تشکیل کمیته ای متشکل از کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و شرکت شهرک های صنعتی، صنوف تولیدی و توزیعی با اولویت آلایندگی به شهرک ها و نواحی صنعتی استان منتقل خواهند شد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی که در روزهای گذشته به عضویت هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی کشور نیز در آمده است، تأکید کرد: در استقرار صنوف در شهرک ها و نواحی صنعتی شرایط مکانی به شکلی در نظر گرفته خواهد شد که دسترسی شهروندان به آن آسان و سهل باشد.

شهردار تبریز نیز بر لزوم تسریع در روند ساماندهی و انتقال صنوف آلاینده و مشاغل مزاحم تاکید دارد و می گوید: عزم شهرداری برای انتقال صنوف و واحدهای آلاینده به خارج از شهر جدی است اما موفقیت در اجرای این برنامه کلان در گروی همکاری همه مسئولان و صاحبان صنوف با مدیریت شهری است.

صادق نجفی افزود: با توجه به توسعه شهر و گسترش محدوده شهرنشینی، امروزه شاهد پیشروی واحدهای صنفی، کارگاهی و صنایع در بخش های مختلف شهر و حتی مناطق مسکونی هستیم.

وی با بیان این که این تداخل، زمینه ساز ایجاد آلودگی هوا و همچنین چالش های بصری و صوتی در سطح شهر است، گفت: رفع این معضل، نیازمند تدوین یک برنامه جامع و اساسی برای انتقال تدریجی این قبیل واحدها به خارج از شهر و ساماندهی صنایع آلاینده است.

نجفی با اشاره به وجود شهرک های بزرگ صنفی و صنعتی در حومه تبریز افزود: طبق هماهنگی به عمل آمده با تشکل های مختلف صنفی و صنعتی، انتقال صنوف مزاحم و آلاینده در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

کلانشهر تبریز با حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت از جمله شهرهای صنعتی کشور با حجم بالای ترافیکی است اما گزارش برخی منابع آگاه حاکی است که توافق و اتفاق نظر در خصوص متولی امر ساماندهی و تشکیل کمیته های تخصصی و همکاری های فیمابین همچنان موضوع اختلاف بین برخی مسئولان این کلانشهر است.

تکمیل پروژه متروی شهری، توسعه حمل و نقل عمومی و ساماندهی صنوف آلاینده و واحدهای تولیدی به خارج از شهر راهکارهای پیشنهادی مسئولان برای کاهش ترافیک شهری در سال های آتی به شمار می رود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :