فناوری پیشرفته سامانه ناوبری فضایی”بیدو” با امضای تفاهم‌نامه بین ایران و چین و با نمایندگی شرکت صنایع الکترونیک ایران به کشور وارد خواهد شد.

به گزارش تبریزمن، پس از ایجاد شرایط خوب ارتباطات بین‌المللی در حوزه فناوری‌های پیشرفته براساس یک تفاهم‌نامه بین ایران و چین، انتقال فناوری و پیاده‌سازی فنی سامانه ناوبری فضایی بیدو در کشور انجام خواهد شد.

ماهواره - کاوشگر

به این ترتیب با همکاری چین فعالیت‌هایی از قبیل ایجاد ایستگاه‌های زمینی بیدو و برپایی مرکز جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های فضایی توسط شرکت صنایع الکترونیک ایران در کشور انجام خواهد شد.

قرار است ایجاد دانش فنی و سرریز فناوری در حوزه سیستم‌های پیشرفته ناوبری فضایی به داخل کشور توسط صا ایران انجام شود. بر همین اساس شرکت‌های فناور در بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی می‌توانند جهت بکارگیری خدمات سامانه ناوبری فضایی بیدو با این شرکت وارد مذاکره شوند و قرارداد منعقد کنند.

سامانه‌های ناوبری فضایی دارای ویژگی‌های بسیاری هستند و به خصوص ورود فناوری و امکان استفاده از خدمات سامانه ناوبری فصایی بیدو با محوریت صا ایران، یک اتفاق خوب برای کشور محسوب می‌شود.

این شرکت پیش از این در حوزه فضایی به عنوان سازنده ماهواره‌های فضایی ایران از جمله امید، فجر و طلوع مشهور بود، اکنون وظیفه توسعه فناوری سامانه‌های ناوبری فضایی در کشور را بر عهده گرفته و با افزایش سامانه ناوبری پیشرفته بیدو در کنار جی‌پی‌اس، خدمات و امکانات خاص موقعیت‌یابی و ناوبری فضایی را تکمیل خواهد کرد.

تاکنون آمریکا به عنوان کشور صاحب فناوری جی‌پی‌اس به ایران امکان دسترسی به خدمات خاص و دقت بالا نداده بود و با افزودن سامانه ناوبری فضایی بیدو و انتقال فناوری آن به کشور، امکان بهره‌مندی از چنین خدماتی فراهم شده و از طرفی دانش فنی ناوبری فضایی در کشور ایجاد خواهد شد.

سامانه فضایی بیدو که هم‌اکنون کل کشور و حتی بعضی از کشورهای همسایه را تحت پوشش می‌دهد، بر خلاف سامانه جی‌پی‌اس کلیه نقاط کور کشور را نیز پوشش می‌دهد.

دستگاه‌ها و تجهیزات بیدو از جمله سیستم دریافت سیگنال آن، همزمان توانایی دریافت اطلاعات از جی‌پی‌اس و گلوناس را هم دارند و این یک ویژگی بسیار خوب به حساب می‌آید.

صا ایران قصد دارد با برگزاری یک رویداد تحت عنوان “سمینار شناخت قابلیت‌های سیستم هدایت و ناوبری بیدو” در ۵ آبان، خدمات و ویژگی‌های این سامانه فوق پیشرفته را برای فناوران و شرکت‌های دولتی و خصوصی تشریح کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :