همایش ملی نگاهی نو به شهرسازی، امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در فضاهای شهری امروز در شهر تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریزمن، در آیین افتتاحیه این همایش که در تالار پتروشیمی برگزار گردید رییس و معاونان اداره کل دادگستری آذربایجان شرقی، شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر تبریز، دادستان عمومی و انقلاب تبریز، تعدادی از روسای دادگستری استان های کشور، مسوولانی از قوه قضاییه و جمعی از جامعه مهندسی، معماری و قضایی کشورمان حضور داشتند و پیرامون مباحث مرتبط با این همایش به تبادل نظر پرداختند.

روابط تجاری، بیش از ۷۰ درصد پرونده های حقوقی دادگستری

رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه مجموعه دستگاه های اجرایی در کنار دستگاه قضایی به امر پیشگیری و فرهنگ سازی می پردازند که جای تقدیر دارد گفت:نتیجه زیست مدنی و توجه به حقوق شهروندی، کاهش جرم های شهرنشینی را به دنبال خواهد داشت لذا هر چه قدر گستره حضور مردم زیاد باشد احتمال وقوع جرم هم افزایش می یابد.

photo_2015-12-16_17-16-21 [1600x1200]
حجت الاسلام مظفری ادامه داد:انسان، آلوده متولد نمی شود اما دو مورد در ناهنجاری های وی در جامعه تاثیر می گذارد، یکی وراثت است که تربیت اخلاق مدارانه فرزندان به والدین توصیه شده است و دیگری، محیط است که باید پیرامون انسان سالم و عاری از جرم باشد.

وی افزود:بر اساس اصول ۳ و ۱۵۶ قانون اساسی کشورمان، مبارزه با فساد و پیشگیری وقوع جرم به عنوان یک تکلیف به قوه مجریه و قضاییه واگذار شده است زیرا بیش از ۷۰ درصد پرونده های حقوقی ما، مربوط به روابط تجاری و خرید و فروش اقلام منقول و غیرمنقول می باشد و خروجی این همایش باید به اهدافی مانند تبیین و تشریح مبانی نظری، یافتن راه های نوین در تامین امنیت شهری، استفاده از منابع دینی در مباحث پیشگیری از جرم، استفاده از تکنولوژی نوین، توسعه گردشگری در پرتو امنیت شهری، دستیابی به توسعه پایدار با پیشگیری و فرهنگ سازی وقوع جرم و غیره منتهی گردد.

شهر آگاه، شهروند آگاه؛ شعار امسال کلان شهر تبریز

شهردار کلان شهر تبریز هم تلاش این مجموعه در اولویت قرار دادن پیشگیری از جرم و ایجاد فضایی بانشاط برای شهروندان را مورد تاکید قرار داد و گفت:مدت مدیدی را صرف ایجاد مدیریت شهری در ۷ کلان شهر ایران که نیمی از جمعیت کشور در آنها ساکن هستند کردیم اما نتوانستیم! لذا در تبریز موفق شدیم تا یک مدیریت هماهنگ شهری به وجود آوریم که خوشبختانه نتیجه داد.

photo_2015-12-16_17-16-07 [1600x1200]
صادق نجفی ادامه داد:اکنون مسوولان قضایی نیز در کنارمان قرار دارند که بسیار قابل توجه می باشد، واقعیت این است که این شهر با مشکل حاشیه نشینی و بافت فرسوده مواجه می باشد اما بیش از هزار میلیارد تومان در حوزه های فرهنگی، عمرانی و غیره صرف می گردد که در نتیجه آن حدود ۴۱۲ پروژه در تبریز در حال ساخت است.

photo_2015-12-16_17-16-14 [1600x1200]
وی افزود:یک شهر بانشاط را برای مردم ایجاد خواهیم کرد که حمایت تمام آحاد جامعه را می طلبد، بدین ترتیب شعار امسال تبریز با عنوان شهر آگاه، شهروند آگاه باعث خواهد شد تا بر اساس علم و منطق و قانون، زندگی خوشایندی برای شهروندان مهیا گردد.

تعداد حاشیه نشینان سطح کشور؛ بیش از ۱۱ میلیون نفر

مدیرکل پیشگیری های وضعی قوه قضاییه نیز ساختمان های متروکه، پارک های تاریک و بدون نگهبان و امثال آن را جزو مناطق جرم خیز و بی دفاع شهری دانست و گفت:این مناطق موجب ترس شهروندان شده و ازدیاد وقوع جرم را باعث می گردد و جالب اینکه پس از گذشت مدتی، این اماکن به دور از چشم پلیس به مکانی تبدیل می شود که باید با برهم زدن این معادله از فعالیت های مجرمان پیشگیری به عمل آورد لذا اجرای برنامه های وضعی، نیازمند تدابیر تلفیقی در راستای پیشگیری از وقوع جرم است که با مداخله های متعدد قضایی میسر می گردد.

photo_2015-12-16_17-15-57 [1600x1200]
ساوری افزود:در ۱۳ سال گذشته شاهد چالش دوم کشور با مهاجرت روستاییان به شهرها بوده ایم که منجر به پدیده حاشیه نشینی شده است به طوری که هم اکنون بالغ بر ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین در سطح کشور وجود دارد و متاسفانه در بروز جرایم و آسیب های اجتماعی نقش عمده ای دارند.

وی اضافه کرد:باید بدانیم که اکنون کمبود مصوبه نداریم بلکه باید یک برنامه ریزی خاصی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، حقوقی و قضایی در راستای پیشگیری از جرایم مختلف به عمل آید، لذا اجرای برنامه ساماندهی مناطق آلوده و جرم خیز در دستور کار قرار گرفته که شهر تبریز به عنوان شهر پایلوت این طرح انتخاب می گردد.

photo_2015-12-16_17-16-10 [1600x1200]
در ادامه این همایش، کارگاه های ارایه مقالات با موضوعات نقش نظارت های اجتماع محور در ارتقای امنیت محیطی، کلان شهر گرایی در هزاره سوم پیرامون فرصت ها و تهدیدها و تاثیر حاشیه نشینی بر وقوع جرم در دستور کار برگزارکنندگان قرار می گیرد.

شایان ذکر است به گفته مسوولان همایش، از تعداد ۳۷۰ مقاله رسیده به دبیرخانه همایش ملی نگاهی نو به شهرسازی، امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در فضاهای شهری تعداد ۱۲ مقاله برتر به صورت سخنرانی ارایه خواهد شد.

photo_2015-12-16_17-16-26 [1600x1200]
این همایش فردا به کار خود پایان خواهد داد و هدف از برگزاری آن حلقه اتصال شهرسازان و طراحان شهری با مباحث پیشگیری از وقوع جرم در فضاهای شهری عنوان شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :