معاون فرهنگی و امور جوانان اداره ورزش و جوانان استان اصفهان از نامزدی شهر اصفهان برای کسب عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام در سال ۲۰۱۶ خبر داد.

به گزارش تبریزمن، محمدمسعود کریمی عصر چهارشنبه در بین خبرنگاران گفت: ایران در نظر دارد یکی از شهرهای کشور را به عنوان نامزد پایتخت جوانان جهان اسلام در سال ۲۰۱۶ معرفی کند به همین جهت اصفهان نیز برای کسب عنوان پایتختی، نامزدی خود را اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه تبریز، مشهد، شیراز و همدان نیز از جمله شهرهایی هستند که نامزد شده اند، افزود: برای کسب عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام معیارها و ملاک های مختلف در نظر گرفته شده که شهر نامزد بایستی در تمام این زمینه ها سرآمد و غنی باشد.

وی دارا بودن زیرساخت های لازم برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، سبقه فرهنگی و مذهبی، برخورداری از چهره های به نام در حوزه های علمی، ادبی، هنری، فرهنگی و مذهبی و نیز شناس بودن در زمینه اماکن مقدس، بناهای تاریخی و آثار تمدن ایران باستان را از جمله این معیارها بیان کرد.

معاون اداره ورزش و جوانان اصفهان تصریح کرد: داشتن آب و هوای مناسب، نیروهای آموزش دیده برای برگزاری بهینه برنامه های بین المللی، برخورداری از مراکز علمی و ساختارهای آموزشی و دانشگاهی مناسب، بیشترین آثار چاپی در زمینه های علمی، آموزشی، مذهبی و محصولات دینی از دیگر ملاک های انتخاب پایتخت جوانان جهان اسلام است.

وی ادامه داد: برخورداری از جمعیت فعال جوان و پویا با مشارکت بالا در زمینه های علمی و توسعه کشور و وجود سازمان های مردم نهاد جوانان و مشارکت جو از معیارهای این انتخاب است.

کریمی با بیان اینکه اصفهان در همه زمینه ها ملاک های موجود را داراست، گفت: اصفهان پیش از این در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی و در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی انتخاب شده بود.

وی با اشاره به تجربه های موفق اصفهان در میزبانی همایش های بین المللی اظهار کرد: اصفهان با ۱۴ شهر جهان، خواهر خوانده است و بیشترین مراکز فرهنگی و هیاتهای مذهبی را در کشور داراست.

وی به وجود تخت فولاد سومین قبرستان جهان اسلام به عنوان اثری فرهنگی و مذهبی در این شهر اشاره و تاکید کرد: آب و هوای اصفهان نیز برای میزبانی در همه فصول سال مناسب است.

وی اصفهان را یکی از جوان ترین استانهای کشور خواند و ادامه داد: این شهر در حوزه سازمان های مردم نهاد، جوانان بسیار فعال و مشارکت جو و ظرفیت های خوب در این زمینه دارد.

شهر استانبول به عنوان نخستین پایتخت جوانان جهان اسلام، در سال ۲۰۱۵ معرفی شده است.

رییس مجمع جوانان کنفرانس اسلامی برای گفتگو و همکاری، سال گذشته در دیدار با وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی، با تاکید بر عملیاتی شدن برنامه ریزی ها برای جوانان کشورهای اسلامی، دعوت کرده بود تا یکی از شهرهای ایران به عنوان دومین پایتخت جوانان جهان اسلام نامزد شود.

وزارت ورزش و جوانان کشور در تلاش است تا از میان شهرهای ایران، مناسب ترین شهر را برای دومین پایتخت جوانان جهان اسلام انتخاب و اعلام کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :