مدیرکل کتابخانه‌ های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به رشد ۱۲ درصدی سرانه مطالعه در استان در سالجاری، گفت: سرانه مطالعه کتاب در استان ۱۵ دقیقه در شبانه روز است.

به گزارش تبریزمن، شهرام خدایی روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات کتابخانه های شهرستان عجب شیر افزود: بر اساس آمار، آذربایجان شرقی در ردیف استان های با سرانه ممتاز و تراز اول کشوری است.

وی با اشاره به اینکه ۱۴۱ باب کتابخانه عمومی، نهادی، مشارکتی، مستقل و سیار به ارائه خدمات در امر کتابخوانی می پردازند گفت: کتابخانه های استان به ۱۰۹ کتابخانه نهادی و ۳۰ کتابخانه مشارکتی و ۲ کتابخانه مستقل را شامل می شوند.

خدایی افزود: در کتابخانه های استان حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نسخه کتاب نگهداری می شود که به لحاظ سرانه برای هر ۱۰۰ نفر عضو ۶۰ جلد کتاب موجود است.

وی همچنین اعضای فعال کتابخانه های این استان را بیش از ۱۲۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: زیربنای کتابخانه های استان بیش از ۷۷ هزار متر مربع است و سه کتابخانه عمومی جدید نیز توسط خیرین کتابخانه در سطح استان در حال ساخت است که با اتمام این پروژه ها شاهد افزایش زیربنای کتابخانه ای استان خواهیم بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی به انجمن خیرین کتابخانه ساز که از سال ۹۴ در حال فعالیت است اشاره کرد و گفت: این انجمن خارج از اداره کل کتابخانه ها بوده و در حوزه خیرین کتابخانه ساز فعالیت می کنند.

خدایی با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی شهرستان عجب شیر جوابگوی نیاز فرهنگی کتاب در شهرستان نیست افزود: در این راستا شهرداری های این شهرستان و بخشداران، زمین های با کاربری فرهنگی را به اداره کل کتابخانه های استان معرفی کنند تا با بهره مندی از خیرین کتابخانه ها استان در این مناطق کتابخانه ساخته شود.

فرماندار عجب شیر نیز در این جلسه گفت: سرانه کتابخانه های عمومی این شهرستان با استانداردها فاصله داشته و توسعه فضای این مکان ها ضروری است.

سید شمس الدین مراثی با اشاره به اهمیت توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی در جامعه اسلامی، خواستار تخصیص اعتبار برای ساخت کتابخانه جدید در این شهرستان شد.

فرماندار عجب شیر افزود: با توجه به گذشت ۴۵ سال از عمر کتابخانه فعلی، هر چه سریعتر باید زمین مناسبی برای احداث کتابخانه جدید در این شهر شناسایی شود.

شهرستان عجب شیر با حدود ۸۵ هزار نفر جمعیت در۹۸ کیلومتری جنوب غربی تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :