عد از سرقتهای سریالی و دنباله دار مجسمه ها و تندیس های شهر تهران این بار سارقین به سراغ تزئینات تاریخی این شهر آمده اند، سرقت هایی که شامل کاشی های ارزشمند عمارت های قاجاری، تزئینات دروازه های تاریخی و … شده است.

به گزارش تبریزمن، در تازه ترین سرقتها، کاشی های مساجد قاجاری شهر تهران قرار دارد، مسجد و حوزه علمیه حاج قنبر علی خان کرد مافی، مسجد میرزا ‌ابوالحسن‌ معمارباشی و چند روز پیش نیز کاشی های سردر خانه مخروبه صدیق اعلم ادیب، نویسنده و سومین رئیس دانشگاه تهران مفقود شد.

سرقت کاشی های خانه قاجاری صدیق اعلم

آقای میرمحمدی مدیر حوزه علمیه حاج قنبرعلی خان که از وضعیت نامناسب و نگران کننده پیرامون حوزه گلایه داشت، ضمن تایید خبر سرقت کاشی های این مسجد اعلام کرد که چندین ماه قبل بخشی از کاشی ها سرقت شده بود و جدیدا سارقین در مدت کوتاهی که خادم بیرون از عمارت قرار داشت، کاشی های دیگر را کنده و با خود برده اند.

سرقت کاشی های قاجاری حوزه علمیه حاج قنبرعلی خان کرد مافی

این مسجد تاریخی که مناره و بادگیر منحصر به فرد آن در تهران یگانه است، لوکیشن فیلم به یادماندنی رضا مارمولک نیز بوده است.

سرقت کاشی های قاجاری مسجد قنبرعلی خان (لوکیشن فیلم رضا مارمولک)

مسجد قاجاری میرزا ‌ابوالحسن‌ معمارباشی نیز از این سرقتها در امان نبوده و آقای حفیظی مدیریت این مدرسه علمیه اعلام نمود؛ چندی پیش بخشی از کاشی های ارزشمند سردر مسجد سرقت شده است، سرقتی که به تمامی مراجع ذیربط مثل نیروی انتظامی، سازمان میراث فرهنگی و … اعلام شده است.

سرقت کاشی های سردر مسجد میرزا ‌ابوالحسن‌ معمارباشی

لازم به ذکر است تزئینات دروازه حوزه عالی شهید مطهری (سپهسالار) نیز ماه پیش سرقت شده بود، سرقتهایی که در شهر تهران به صورت سریالی در حال انجام است و نیاز است تا موضوع به صورت جدی پیگیری گردد.

سرقت تزئینات دروازه حوزه عالی شهید مطهری (سپهسالار)

طبق اخبار شنیده شده، سرقت کاشی ها محدود به این چند عمارت نبوده و چندین عمارت دیگر نیست مورد دستبرد قرار گرفته…

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :