سرکنسول ترکیه در تبریز با بیان اینکه در ایران ۱۶۶ شرکت ترکیه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱٫۲ میلیارد دلاری فعالیت دارند، گفت: ۳ هزار و ۸۹۹ شرکت ایرانی نیز در ترکیه فعالیت می‌کنند.

به گزارش تبریزمن، چاغلار فاحری چاکرآلپ ظهر امروز در کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی و ترکیه در اتاق بازرگانی تبریز اظهار داشت: ایران و ترکیه بزرگ‌ترین، قوی‌ترین و ریشه‌دارترین کشورهای منطقه و دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی هستند.

وی افزود: بین ایران و ترکیه در بسیاری زمینه‌ها شباهت‌ها و نقاط مشترک وجود دارد و تمام این ویژگی‌های مشترک ایجاب می‌کند که ایران و ترکیه در بسیاری از زمینه‌ها با یکدیگر همکاری کرده و از همدیگر پشتیبانی کنند و در طول تاریخ هر دو کشور در روزهای دشوار در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و بعد از این نیز به همین شکل ادامه خواهند داد.

چاکرآلپ گفت: ترکیه استان آذربایجان‌شرقی را به عنوان یکی از دروازه‌های مابین ایران و ترکیه و به عنوان یکی از نیرومندترین پیوندهای میان ترکیه می‌بینیم و در این ارتباط باور دارم کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری ترکیه و آذربایجان‌شرقی یکی از بهترین الگوهای همکاری‌مان را تشکیل خواهد داد.

سرکنسول ترکیه در تبریز بیان داشت: هدف از برگزاری کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی و ترکیه ایجاد شتاب قوی به طور متقابل در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری و رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد دلاری سالانه که اخیرا از طرف روسای جمهور دو کشور تعیین شده، است.

وی تصریح کرد: ایران مدت زیادی است که در میان ۱۰ کشوری قرار داد که بیشترین واردات و صادرات کشورمان( ترکیه) با آن کشور صورت می‌پذیرد به طوریکه در سال ۲۰۱۵ ایران از لحاظ آمار صادرات ترکیه در ردیف دهم و از لحاظ آمار واردات کشور ترکیه در ردیف هشتم قرار داشت.

افزایش ۳۳٫۳ درصدی ترکیه به ایران و کاهش ۲۵٫۹ درصدی واردات ترکیه از ایران

چاکرآلپ خاطرنشان کرد: صادرات ترکیه به ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل ۵٫۷ درصد کاهش داشته و در واردات نیز این کاهش ۳۸ درصد و کاهش واردات ترکیه از ایران ناشی از کاهش قیمت‌های انرژی است.

وی به آمار هفت ماهه سال ۲۰۱۶ صادرت ترکیه به ایران اشاره کرد و گفت: در این مدت میزان صادرات ترکیه به ایران با ۳۳٫۳ درصد افزایش به ۲٫۹ میلیارد رسیده است و واردات ترکیه از ایران در این مدت با کاهش ۲۵٫۹ درصدی به ۲٫۵ میلیارد دلار رسیده است.

در ایران ۱۶۶ شرکت با سرمایه‌گذاری ۱٫۲ میلیارد دلاری ترکیه فعالیت می‌کنند/ فعالیت ۳۸۹۹ شرکت ایرانی در ترکیه

سرکنسول ترکیه در تبریز گفت: در ایران ۱۶۶ شرکت با منشا سرمایه‌گذاری ترکیه فعالیت می‌کنند و مجموع ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها ۱٫۲ میلیارد دلار بوده و در مجموع برای ۷ هزار و ۷۴۲ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

وی افزود: مجموع سرمایه‌گذاری ۳ هزار و ۸۹۹ شرکت ایرانی که در ترکیه در حال فعالیت هستند در حدود ۱۰۱ میلیون دلار بوده و از لحاظ تعداد شرکت بعد از کشور آلمان در دومین ردیف قرار گرفته است.

چاکرآلپ اظهار داشت: حجم تجاری ترکیه با استان‌های آذربایجان‌شرقی، اردبیل، زنجان و گیلان که در حوزه فعالیت این سرکنسولگری هستند در حدود یک میلیارد دلار است و ترکیه در تجارت دو جانبه با سهم ۴۱ درصدی مهم‌ترین شریک تجاری ایران در منطقه است.

وی تصریح کرد: در کنار تمام تشویق‌ها و تسهیلاتی که به منظور جذب سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر خارجی در ایران فراهم می‌گردد می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که ضروری است حداکثر اهتمام در خصوص صیانت از حق و حقوق شرکت‌های خارجی مطابق با استانداردهای بین‌المللی صورت پذیرد.

چاکرآلپ به برداشتن تمام موانع پیش روی تجارت نیز اشاره کرد و گفت: در این چارچوب اجرای کامل توافقنامه ترجیحی ایران و ترکیه به عنوان یکی از مهم‌ترین گام های افزایش تجارت دو کشور که از اول ژانویه ۲۰۱۵ به مورد اجرا گذاشته شده حائز اهمیت است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :