به گزارش تبریزمن، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی از تثبیت سطح تراز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: هر سال سطح تراز این دریاچه ۴۵ سانتی متر پایین تر می رفت اما امسال تنها شش سانتی متر کاهش یافته است.

غلامرضا هاشمی روز پنج شنبه در نشست شورای حفاظت آب استان درباره کاهش آب رودخانه آجی چای(تلخه رود) نیز اظهار کرد: برداشت های غیرمجاز یکی از دلایل کاهش آب رودخانه آجی چای تبریز است.

وی اضافه کرد: این رودخانه قبل از اینکه وارد تبریز شود وضعیت خوبی دارد و در مسیر قسمت هایی از آب آن شور می شود اما از تبریز به بعد وضعیت آبی و کیفی این رودخانه نامناسب می شود تاجایی که آبی از این رودخانه به دریاچه ارومیه نمی ریزد.

وی افزود: تخلیه روزانه ۴۰۰ لجن کش به این رودخانه، ورود پساب چرم شهر و ورود روزانه ۷۰ تن فاضلاب به این رودخانه موجب کاهش کیفیت آب آن شده و وضعیت این رودخانه بسیار بد است.

هاشمی گفت: اقدام هایی از سوی آب منطقه ای برای ساماندهی این رود انجام شده که می توان به جمع آوری ۱۰۰ فقره پمپاژ غیرمجاز آب در حریم رودخانه و خاکبرداری و بازکردن مسیل آن اشاره کرد.

وی همچنین به میزبان بارندگی های سال جاری در استان اشاره کرد و افزود: تا ۲۷ خردادماه جاری ۳۴۰ میلیمتر بارش باران در استان ثبت شده که این رقم در مقایسه با دراز مدت که ۲۷۳ میلی متر بوده افزایش ۲۴ درصدی داشته و نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد بیشتر بوده است.

دریاچه ارومیه

هاشمی گفت: انتظار این است که با افزایش بارش شاهد جاری شدن آب بیشتری در رودخانه ها باشیم اما چون زمین خشک و میزان برداشت و تبخیر بالاست این اتفاق روی نمی دهد.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر ۶۰۰ شهر در کشور دچار تنش آبی حتی در تامین آب شرب هستند و با توجه به افزایش روز به روز مصرف و کاهش منابع این مشکل در ادامه بیشتر مشهود خواهد بود.

هاشمی گفت: در دو ماه گذشته نزدیک به ۱۴۴ چاه غیرمجاز بسته شده و ۳۰۷ کنتور هوشمند نیز در چاه های مجاز نصب شده است.

وی افزود: در زمان حاضر ۲۴۷ میلیون مترمکعب برداشت غیرمجاز از چاه های حوزه آبریز صورت می گیرد که برای کنترل دقیق نیاز است تمامی چاه ها به کنتور هوشمند مجهز شوند.

هاشمی پتانسیل دینامیک آب های زیرزمینی استان را ۱٫۱ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: میزان برداشت در استان در همین سطح و ۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است که در مقایسه با سایر استان که گاها تا دو برابر برداشت دارند وضعیت بهتری داریم.

مدیرکل محیط حفاظت زیست آذربایجان شرقی نیز در این نشست از نوسازی تصفیه خانه های چرم شهر خبر داد و گفت: میزان آلودگی آب ورودی از صنایع این شهرک به رودخانه آجی چای تا ۱۰ برابر کاهش یافته و حوضچه های آبی صنایع نیز ساماندهی شده اند.

حمید قاسمی افزود: البته چند واحد خارج از شهرک را نیز تعطیل کرده ایم اما برای ساماندهی رودخانه آجی چای، علاوه بر اقدامات زیست محیطی باید امکان و محل دفع مناسب فاضلاب انسانی را نیز برای شرکت های فعال در این زمینه فراهم کنیم.

رودخانه آجی چای ۲۶۵ کیلومتر طول دارد و در مناطق مرکزی آذربایجان شرقی در جریان است؛ وسعت حوزه آبریز این رودخانه ۹۲۰۰ کیلومتر مربع بوده و حداکثر دبی آن ۶٫۴۰ مترمکعب در ثانیه است.

از شاخه های اصلی تلخه رود (آجی چای) می توان به رودخانه های آب شهد، اوجان چای، زینجناب، سعیدآباد و مهران رود اشاره کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :