آن روزها که تلویزیون دو یا سه کانال بیشتر نداشت، دستگاه های پخش صوتی و تصویری، اینترنت و نرم افزارهای رنگارنگ دانلود هنوز راه به زندگی روزمره باز نکرده بودند، جمعه های سینما و رفتن و شوق انتظار روی پرده رفتن فیلمی تازه در نزدیکترین سینما، عالم دیگری داشت.

به گزارش تبریزمن،لذتی که متاسفانه نسل امروز با آن غریبه اند و نسل دیروز کمابیش آن را به دست فراموشی سپرده اند. کمبود وقت و وضعیت بد سالن های سینما و کیفیت نامطلوب پخش بهانه هایی هستند که قصد دارند افت شدید مخاطب سینما را توجیه کنند اما تمام کسانی که تجربه ی دیدن فیلم روی پرده را در گوشه ای از ذهن دارند، بی شک پای دلشان در جایی از سالن های سینما گیر می کند و بالاخره به سینما بر می گردند.

این روزها، خبرهای خوبی در خصوص وضعیت سالن های سینما و اکران فیلم ها به گوش می خورد. معاونت سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی در خصوص برنامه ریزی های اخیر برای آشتی دوباره مردم با سینما می گوید: خوشبختانه در سال ۹۵ جهش چشمگیری در جذب مخاطبان سینمایی مشاهده می شود و حوزه هنری در این راستا برنامه هایی را در چهار بخش فروش، چارچوب های سینما، وضعیت فیزیکی و برنامه های آتی تدوین کرده و در هریک از بخش ها اقداماتی را انجام داده است.

جواد خازنی به رشد ۶ برابری مخاطبان سینما نسبت به سال گذشته اشاره می کند و می گوید: آمار رشد مخاطب سینما در کل کشور ۴ برابر بوده است اما در سه ماهه اول سال ۹۵ این آمار در تبریز رشد ۶ برابری را نشان می دهد که گویای بازگشت مردم به سالن های سینما و آشتی آنان با این هنر صنعت است.

سینماهای حوزه هنری مخصوص خانواده و فیلم دوستان هستند

برخی معتقدند که بسیاری از خانواده ها به خاطر فضای ناسالم سالن های سینما بعد از یک بار مراجعه به سینما، این گزینه را از سبد تفریحی خود خط می زنند.

جواد خازنی در این خصوص تاکید می کند: امروز من به جرأت می توانم بگویم که سینماهای حوزه هنری یعنی سینما ۲۹ بهمن و سینما انقلاب به لحاظ امنیت اخلاقی، قابل اعتمادترین سینماها هستند. ما برای این کار در عین حفظ احترام به تمام تمام طیف های مخاطب، تمهیدات ویژه ای اتخاذ کردیم و همکاران را در این راستا آموزش داده ایم و با تعیین مکان های مشخص برای خانواده، مخاطبان مجرد، زوج های جوان، خانم ها و … سلامت فضای سینما را با پیشگیری و نه برخورد، تأمین کرده ایم.

وی می گوید: ما مسئول امنیت روانی و اخلاقی خانواده هایی هستیم که با فرزندان خود به سینما می آیند و این مشکل را با این روش حل کرده ایم و بدین ترتیب سالن های حوزه به سینماهایی مخصوص خانواده و فیلم دوستان تبدیل شده اند.

خازنی همچنین با تأکید بر اصل احترام به مخاطب می افزاید: هدف ما جلب اعتماد و احترام به تماشاگران چه از لحاظ وضعیت فیزیکی سالن ها، چه در مورد کیفیت پخش فیلم ها و چه از جنبه ی انتخاب فیلم های به روز و پر محتواست.

وی می افزاید: معاونت سنمایی با سرلوحه قرار دادن مشتری مداری، با تغییرات اساسی و آموزش کادر اقداماتی را در جهت برخورد مناسب با مخاطب انجام داده است. همچنین با مدیریت زمان و کیفیت در راستای تنوع اکران فیلم ها گام برداشته است.

گفتنی است در حال حاضر سینما ۲۹ بهمن تبریز با اکران همزمان ۵ فیلم و با راه اندازی سانس های شبانه و همچنین اکران های تک سانس توانسته است از لحاظ پاسخگویی به تمام سلیقه ها موفق عمل کند. همچنین در حالی که به غیر از تهران تنها چند استان اکران فیلم های هنر و تجربه را در برنامه ی کار دارند،  این سینما تنها سالنی است که فیلم های هنر و تجربه را با وجود نبود توجیه اقتصادی و استقبال طیف خاصی از مخاطب، اکران می کند.

سالن های سینمای تبریز در شأن مردم نیستند/پردیس سینمایی در راه است

آنچه که طی دهه های اخیر، سینما دوستان از رفتن به سینما بازمی دارد، وضعیت فیزیکی نابسامان سالن ها و مشکلات فنی در پخش تصویر و صدای فیلم هاست. معاون سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی با اذعان به این مشکل بزرگ و با بیان اینکه این سالن ها در شأن مردم تبریز و استان نیستند، خبر از بهسازی سالن های موجود و همچنین احداث پردیس سینمایی تبریز می دهد:

” در حال حاضر سالن سینما قدس با انجام پروژه ای بزرگ در حال بازسازی است و با پیگیری ها و تلاش های شبانه روزی دکتر میلانی ریاست حوزه هنری، این سالن به زودی افتتاح می شود.”

خازنی می افزاید: این پروژه با راه اندازی پیشرفته ترین سیستم صوتی دالبی و با ایجاد امکانات تصویری با کیفیت و همچنین با بهترین سیستم دکوراسیون و مبلمان سالن طی دو یا سه ماه آینده به بهره برداری رسیده و در خدمت علاقه مندان به سینما قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان می کند: بعد از سینما قدس، کلنگ بهسازی سینما ۲۹ بهمن زده خواهد شد و من ایمان دارم که با نوسازی این سالن ها در مدتی کوتاه سینمای تبریز رونق چشمگیری خواهد داشت.

به گفته ی خازنی، پردیس سینمایی مراغه در حال احداث است و مکان یابی پردیس سینمایی تبریز نیز انجام گرفته و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

سینما به استقبال تبریز ۲۰۱۸ می رود

حوزه هنری استان نیز همچون دیگر ارگان ها و سازمان ها در راستای وصول به اهداف عمران و آیادانی تبریز برای سال ۲۰۱۸ اقداماتی را برنامه ریزی کرده اند. حوزه هنری و معاونت سینمایی اکران فیلم های خارجی بدون دوبله را برای گردشگران در برنامه ی کار خود قرار داده اند. به گفته ی خازنی این موضوع در چارت برنامه های آتی قرار گرفته است و برنامه ریزی های لازم برای دستیابی به این هدف در حال انجام است.

معاونت سینمایی برای هر گونه همکاری آماده است

جواد خازنی بر روی فرهنگ سازی رفتن به سینما تأکید دارد و معتقد است که با ایجاد تسهیلات به هر شکل ممکن حتی اگر توجیه مالی و اقتصادی نداشته باشد باید مخاطبان را به سالن های سینما برگرداند.

وی می گوید: برای رسیدن به اهداف کلان، معاونت سینمایی آماده ی همکاری با تمامی نهادها، ادارات و ارگان ها با تخفیفات ویژه است. همچنین با در نظر گرفتن تخفیف برای پارکینگ عمومی جنب سینما ۲۹ بهمن سعی کردیم  دسترسی به سالن و امکان رفت و آمد سهل و آسان ر ابرای مخاطب ایجاد کنیم.

خازنی می افزاید: کمک به سینمای شهرستان ها، ارتباط تنگاتنگ و مثبت با صاحبان فیلم، ایجاد امکان اکران در محل ادارات و سازمان های علاقه مند، تخفیف نیم بها برای روزهای سه شنبه در طول سال، تعامل با رسانه ها، راه اندازی سانس های شبانه، اکران فیلم های به روز و … از فعالیت هایی هستند که این معاونت برای آشتی مردم با سینما انجام داده است. هدف ما فرهنگی است و می خواهیم تا مردم از این پس رفتن به سینما را نیز در گزینه های تفریحی و سرگرمی خود لحاظ کنند.

***

به نقل از نصر ،حتی اگر پیشرفته ترین دستگاه های پخش اچ دی را در هم اختیار داشته باشیم، حتی اگر دستیابی به جدیدترین  فیلم های ایرانی و خارجی برای ما ممکن باشد و حتی اگر گرفتارترین آدم های روی زمین باشیم، باید قبول کرد که لذت دیدن یک فیلم روی پرده ی نقره ای لذتی است که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :