تبریز، همواره مهد هنر و فرهنگ بوده و علاوه بر این، توانسته با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای فعالیت های مختلف هنری و فرهنگی، در جهت اعتلای هنر و فرهنگ کشور حتی جهان نیز، سهیم باشد.

به گزارش تبریزمن، هنر مجسمه سازی، یکی از هنرهای پرطرفدار در سطح دنیاست که خوشبختانه هنرمندان ایرانی و تبریزی نیز، در این وادی، صاحب ادعا هستند.  این موضوع، بهانه ای شد برای برپایی سمپوزیوم های مجسمه سازی که از دوسال پیش در تبریز، آغاز شده و طی دو دوره پیشین، تجربه های باارزشی هم برای هنرمندان شرکت کننده و هم برای برگزارکنندگان آن فراهم نموده است و زمینه را برای توسعه حوزه برگزاری و ارتقای سطح کمی و کیفی این سمپوزیوم مستعد کرده؛ تا به جایی که بنابر این نهاده شد تا سومین سمپوزیوم به صورت بین المللی برگزار شود.

شهردار تبریز، در عین حالی که اولین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی را،  فرصتی برای جذب هنرمندان برجسته جهان و تعامل مجسمه‌سازان داخل و خارج کشور می داند، آن را از منظر دیگری، مورد بررسی قرار می دهد و می گوید: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی، این سمپوزیوم می تواند پیش درآمد فعالیت های مربوط به آماده سازی تبریز برای ۲۰۱۸ میلادی باشد.

نجفی، همچنین جشنواره عکاسی مرتبط با سمپوزیوم را بخش جنبی و محتوابخش برنامه می خواند و می افزاید: همزمان با این گردهمایی هنری، با برگزاری مسابقه عکاسی در دو بخش عکاسی حرفه‌ای و عکاسی با گوشی تلفن‌همراه مراحل مختلف خلق آثار سمپوزیوم، مستندسازی می شود.

شهردار تبریز، با تاکید بر وجود پتانسیل های فراوان در تبریز و جذابیت آن برای گردشگران داخلی و خارجی، تصریح می کند: وجود پتانسیل و جذابیت بالقوه، به تنهایی برای جذب گردشگران کافی نیست؛ بلکه مدیریت شهری و دیگر ارگان های دست اندرکار وظیفه دارند با معرفی و شناساندن این داشته ها به طرق مختلف، توسعه صنعت گردشگری در تبریز را رقم بزنند و این، همان اقدامی است که شهرداری تبریز در مناسبتهای مختلف انجام می دهد و سعی در دعوت و جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

 مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تبریز هم در این باره می گوید: سازمان زیباسازی شهرداری تبریز در سومین سمپوزیوم مجسمه تبریز بر آن است تا از لحاظ کیفی و کمی تحولات اساسی در سمپوزیوم ایجاد کند؛ لذا بدین منظور امسال برای اولین بار، فرصت حضور مجسمه سازان خارجی در سمپوزیوم را فراهم آوردیم تا سومین سمپوزیوم مجسمه تبریز بصورت بین المللی برگزارشود.

علی فرخی، در تشریح اهداف و دلایل برگزاری این سمپوزیوم به شکل بین المللی نیز می گوید: شناساندن میراث گرانقدر فرهنگ ایرانی و به تبع آن شناساندن فرهنگ بومی تبریز، استفاده از ظرفیت مجسمه سازان بین المللی به منظور ایجاد تعامل سازنده با هنرمندان دیگر کشورها و شناساندن فرهنگ و هنر ایران زمین و تبریز، تشویق هنرمندان به ارایه ایده های خود در قالب مجسمه های شهری با هدف ایجاد ارتباط موثر با شهروندان و مخاطبان هنرشهری، و آموزش و انتقال مهارت های هنری به دانشجویان و علاقمندان، بخشی از اهدافی است که برای سومین سمپوزیوم مجسمه سازی تعریف شده است.

به گفته وی در این سمپوزیوم ۴۵ اثر از ۳۶ مجسمه ساز مطرح جهان از کشورهای ترکیه، بلغارستان، تایوان، ایتالیا، شیلی، لهستان، یونان، اسپانیا، بلژیک، صربستان، ژاپن، آرژانتین، سوریه، اسلوونی، بلاروس، تایوان، اکراین و غیره به نمایش گذاشته می شود. هنرمندان شرکت کننده در این دوره از سمپوزیوم، دردو بخش، با حضور ۳۵ هنرمند در بخش مجسمه های تراورتن، ۵ هنرمند در بخش مجسمه های گرانیتی و ۵ هنرمند در بخش مجسمه های مرمریتی به مدت ۲۰ روز، با یکدیگر به رقابت خواهندپرداخت و در عین حال فرصتی خواهدبود برای تبادل تجربیات، برقراری تعاملات سازنده و آشنایی هنرمندان خارجی با فرهنگ ایرانی.

به گفته دست اندرکاران و مجریان برگزاری اولین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تبریز، ۳۶ مجسمه ساز مطرح جهان از ۲۵ مرداد سال جاری به مدت ۲۰ روز ماکت‌های پیشنهادی خود را در کارگاه سمپوزیوم اجرا خواهند کرد و امید است بار دیگر تبریز، توسط هنرمندان مجسمه سازی، زیبایی های خود را به جهان معرفی کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :