سعید حاجی زاده رئیس فعلی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزش شورای شهر تبریز و خبرنگار سابق صدا و سیمای استان در خصوص حق کشی فدراسیون کشتی علیه پرویز هادی کشتی گیر شایسته تبریزی، مطلبی را از اواخر سال ۱۳۹۱ بازگو کرد.

به گزارش تبریزمن، حاجی زاده گفت: داستان مربوط است به اواخر سال ۹۱ زمانیکه بنده بعنوان خبرنگار صدا و سیما در عرصه اطلاع رسانی و خبر فعالتر از امروز بودم. آن روزها پرویز هادی با قهرمانی در رقابتهای انتخابی چین، موفق به کسب سهمیه المپیک شده بود اما در نهایت پس از کش و قوس های فراوان، با نظر کادر فنی وقت فدراسیون کشتی، کمیل قاسمی از مازندران با برگزاری تک مسابقه انتخابی، راهی المپیک لندن شد. امروز پس از گذشت حدود چهار سال از این اتفاق تلخ، شاهد بازطراحی همین سناریو و اجحاف دوباره در حق پرویز هادی هستیم. موضوعی که قطعا ورود جدی مسئولان استان و نیز نمایندگان مجلس به آن و جلوگیری از تکرار تضییع حق مسلم کشتی گیر شایسته استان را می طلبد.

این مطلب بازنشری حاجی زاده را در ادامه می خوانید:

پرویز هادی کشتی گیر ملی پوش باسمنجی، دوبنده ۱۲۰ کیلوی ایران را در رقابتهای قهرمانی آسیا بر تن میکند. ترکیب تیم کشتی آزاد ایران برای شرکت در رقابتهای قهرمانی آسیا اعلام شد و پرویز هادی کشتی گیر باسمنجی در وزن۱۲۰ کیلوگرم به روی تشک می رود.

بر اساس اعلام فدراسیون کشتی، تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان کشور با ترکیبی از نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور، اعضـای تیم شرکت کننده در رقابت های جام جهانی تهران و نیز با بهره مندی از کشتی گیران برتر رقابت های انتخابی مرحله اول تیم ملی، در رقابتهای قهرمانی آسیا شرکت می کند و پرویز هادی که اسفند پارسال در قزوین عنوان قهرمانی کشور را بدست آورد برای حضور در رقابتهای کشتی آزاد قهرمانی بزرگسالان آسیا که از۳۰ فروردین تا اول اردیبهشت در شهر دهلی نو، پایتخت هندوستان برگزار می شود انتخاب شده است. پرویز هادی دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۲ از کشور کره جنوبی است.

2129837_SINA1121

بی مهری هایی در حق پرویز هادی؛

انتخاب پرویز هادی برای مسابقات آسیایی هندوستان در حالی است که وی در دو سال گذشته به رغم شایستگی هایش مورد بی مهری هایی هم قرار گرفته است. پرویز هادی در حال حاضر تنها کشتی گیر ملی پوش آذربایجان شرقی در رده بزرگسالان است. وی دی ماه پارسال به رغم اینکه در ترکیب تیم کشتی ثامن الحجج سبزوار، قهرمان لیگ برتر کشتی آزاد ایران شد اما برای شرکت در رقابتهای جام جهانی تهران و جام ایوان یاریگین روسیه به تیم ملی دعوت نشد. برای حضور در جام جهانی تهران در وزن پرویز هادی “۱۲۰ کیلوگرم” سه نفر به نامهای کمیل قاسمی، محمدرضا آذرشکیب و جعفر شمس ناتری به تیم ملی دعوت شده بودند. انتخاب محمدرضا آذرشکیب در این وزن در شرایطی بود که پرویز هادی، وی را آذر ۹۱ در رقابتهای بین المللی کشتی جام علی اف روسیه در سه تایم شکست داد بود. هر چند خود پرویز هم در این رقابتها به عنوان پنجم بسنده کرد اما میتوان گفت علاوه بر کسب تجربه، تنها ره آورد پرویز هادی از جام علی اف روسیه، برتری قاطع مقابل هموطنش، محمد رضا آذرشکیب بود. برتری که می توانست وی را صاحب دوبنده اصلی تیم ملی کند. بررسی عملکرد کشتی گیران وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشورمان نشان می دهد پرویز هادی حداقل یکی از آماده ترین کشتی گیران ماههای اخیر این وزن بوده و دست کم می توانست در این جمع سه نفره جانشین جعفر شمس ناتری ” از کشتی گیران رده امید” شود اما به هر حال با بی مهری کادر فنی تیم ملی مواجه شد.

چرا پرویز هادی به المپیک نرفت؟

کم لطفی به این کشتی گیر شایسته باسمنجی موضوع جدیدی نیست. وی پیارسال هم در رقابتهای گزینشی چین، موفق به کسب سهمیه المپیک شد اما با نظر کادر فنی تیم ملی، کمیل قاسمی به جای پرویز هادی در لندن ۲۰۱۲ کشتی گرفت.

یکی از مربیان تیم ملی در این مورد گفته: از زمانی که کادر فنی جدید مسئولیت هدایت تیم ملی کشتی آزاد ایران را برعهده گرفت، تلاش کردیم به یکسری جوان شایسته که کمتر در مسابقات و میادین بین المللی شرکت کرده بودند میدان بدهیم تا آنها به نفرات درجه یک نزدیک شوند.

یکی از این جوان‌ها «پرویز هادی» در وزن ۱۲۰ کیلوگرم بود. او با توجه به کارنامه خوب و مناسب در لیگ برتر کشتی آزاد و نظر مثبت کمیته فنی، در مسابقات کشتی قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا در کره جنوبی شرکت کرد و به مقام قهرمانی رسید.

2129828_SINA0869

کشتی های خوب این کشتی‌گیر سنگین‌وزن استان آذربایجان شرقی باعث شد تا از طرف کادر فنی برای رقابت‌های گزینشی بازی‌های المپیک در قزاقستان انتخاب شود. وی در این مسابقات مقابل «آرتور تایمازوف» کشتی گیر نامدار ازبکستان به دلیل چند اشتباه شکست خورد تا کادر فنی برای رقابت های گزینشی در چین به «محمدرضا آذرشکیب» میدان بدهد اما به دلیل آسیب‌دیدگی آذرشکیب، ما همچنان بدون اینکه گزینه دیگری را مدنظر داشته باشیم بار دیگر به پرویز هادی میدان دادیم که او هم به‌رغم چند لغزشی که در این رقابت‌ها داشت، توانست سهمیه بازی های المپیک را کسب کند.

در پیکارهای جام‌جهانی در جمهوری آذربایجان، پرویز هادی و کمیل قاسمی هر دو عملکرد یکسانی داشتند. از طرفی کمیل قاسمی هم جوان شایسته ای است که در رقابت های بین المللی جام جهان پهلوان تختی به مقام دوم رسید و سابقه حضور در مسابقات آسیایی ازبکستان در سال ۲۰۱۱ را هم در کارنامه دارد. او در رقابت های گزینشی چین هم همراه هادی بود و به همین دلیل کادر فنی تصمیم به برگزاری تک مسابقه انتخابی در وزن ۱۲۰ کیلوگرم بین پرویز هادی و کمیل قاسمی گرفت. هادی در این مدت با حریفان داخلی خود کشتی نگرفته بود و کسی که داعیه حضور در بازی های المپیک را دارد باید حداقل بتواند از سد رقبای داخلی خود بگذرد. ما به همین دلیل تصمیم به برگزاری مسابقه انتخابی گرفتیم. هادی در این مسابقه خوب کشتی نگرفت و کمیل قاسمی انتخاب شد.

حال سوال اینجاست که تعیین کشتی گیر المپیکی با تک مسابقه انت

2129848_SINA1730
خابی چقدر اصولی و علمی است؟ و اینکه شرایط برگزاری مسابقه انتخابی، تا چه حد عادلانه بوده است؟ آیا هر دو کشتی گیر در شرایط برابر به مصاف هم رفته اند یا نه؟ در هر حال به نظر نمی رسد تعیین کشتی گیر المپیکی با تک مسابقه انتخابی کار درستی باشد چرا که ممکن است در روز مسابقه، کشتی گیر به هر علتی در شرایط جسمی و مهمتر از آن وضعیت روحی مناسب نباشد و گرفتن شانس حضور در المپیک برای کشتی گیری که خودش سهمیه گرفته جفا در حق اوست.

هادی: تصمیم گرفته ام با جدیت بیشتر کارم را دنبال کنم

پرویز هادی در خصوص آخرین وضعیتش گفته: بعد از المپیک به خاطر دعوت نشدنم به تیم ملی کمی از نظر روحی مشکل داشتم اما بعد از آن تصمیم گرفتم با جدیت کار خود را دنبال کنم. در حال حاضر تلاش می‌کنم از نظر فنی، روحی و بدنی به آمادگی مطلوب برسم، چون هدف اصلی من حضور در رقابت‌های جهانی آینده است و برای تحقق این مهم تلاش بیشتری خواهم کرد تا دیده شوم و دو بنده اصلی تیم ملی را بپوشم. وی افزود: خوشحالم که در ترکیب اصلی تیم ملی برای مسابقات آسیایی هندوستان قرار گرفته ام و با توکل به خدا برای موفقیت در این رقابت‌ها و کسب افتخار برای کشورم و کشتی استان تلاش خواهم کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :