مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: سند تدبیر و توسعه استان نمونه عینی اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش تبریزمن، به نقل از  روابط عمومی این اداره کل، ‘علی اکبر صفی پور’ روز چهارشنبه در نشست شورای اداری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال ‘اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل’ یادآور شد: هنر و ادب موثرترین ابزار برای فرهنگ سازی است و اقتصاد مقاومتی هم از این مقوله مستثنی نیست.

وی افزود: بر این اساس این اداره کل از همه امکانات، ظرفیت ها و ابزارهای موجود خود برای تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی استفاده خواهد کرد.

صفی پور با اشاره به تدوین سند تدبیر و توسعه استان و نقش شاخص های فرهنگی و هنری در آن و اینکه این شاخص ها در آذربایجان شرقی رشد کرده اند، گفت: در کنار آن در دو سال گذشته بودجه خوبی براساس تلاش و پی گیری، جذب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.

وی افزود: در تدوین سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی ۱۰ هسته کلیدی وجود دارد که یک هسته آن مربوط به حوزه فرهنگ و هنر است و برای ترویج و توسعه فرهنگ بومی و محلی پیش بینی شده و این نشان دهنده نگرش مثبت مدیران ارشد استان به حوزه فرهنگ و هنر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در هسته کلیدی فرهنگ در سند تدبیر و توسعه استان، اظهار کرد: این بخش شامل شانزده طرح است که تاسیس بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان و تهیه و تدوین اساسنامه این بنیاد و همچنین تدوین و اجرای جشنواره های بین المللی فرهنگی، هنری و در نهایت تاسیس مرکز علمی و کاربردی فرهنگ و هنر استان در سال ۹۴ از برنامه های شاخص آن می باشد.

وی گفت: برنامه های مطرح شده در این طرح بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته و جایگاه فعلی فرهنگ و هنر استان مرهون تلاش های همکاران و اهالی فرهنگ و هنر استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی از برنامه های شاخص اجرا شده در سال ۹۴، اظهار کرد: برگزاری موفق نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، نمایشگاه کتاب دفاع مقدس، نمایشگاه قرآن کریم، نمایشگاه رسانه های دیجیتال، جشنواره فرهنگی هنری احیای دریاچه ارومیه، جشنواره سراسری آواها و نواهای قرآنی ترنم آسمانی، جشنواره سراسری وبلاگ نویسی قرآن و ده ها برنامه دیگر گویای فعالیت بی وقفه مسئولان و هنرمندان استان است.

صفی پور، با اشاره به سطح بالای کیفی برنامه های اداره کل در طول سال گذشته، گفت: در سال پیش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه بار در برنامه های این اداره کل که با سطح ملی و بین المللی برگزار شد، حضور یافت که این موضوع نشان دهنده سطح بالای برنامه ها از لحاظ کیفی است.

وی با اشاره به لزوم فراهم کردن زمینه حضور برای همه هنرمندان، اظهار کرد: ارتباط مستمر و تاثیرگذار با اصحاب فرهنگ و هنر اصلی ترین رویکرد این اداره کل است، چرا که فعالیت های این اداره کل با همراهی هنرمندان و اصحاب فرهنگ معنی می یابد.

***فرهنگ و هنر خط مقدم سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی نیز در این مراسم گفت: فرهنگ و هنر خط مقدم سند تدبیر و توسعه استان است.

‘داود بهبودی’ با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی محورعملیاتی و برنامه‌ریزی سال ۹۵ است، اظهار کرد: اقدامات دو سال اخیر استان در سند تدبیر و توسعه در آذربایجان شرقی نسخه عملیاتی برای اقتصادی مقاومتی بوده و این مسیر باید تداوم یابد.

وی نقش اهالی فرهنگ و هنر را در تحقق اهداف این اقتصاد بسیار مهم دانست و گفت: این قشر از جامعه با تقویت اقتصاد فرهنگ و ترویج فرهنگ اقتصاد‌ و همچنین همراهی و همکاری با مسئولان می توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

بهبودی گفت: متولیان فرهنگی جامعه و فعالان این حوزه باید با هدف گذاری و برنامه ریزی عالمانه و اجرای دقیق، تمام تلاش خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی به کار گیرند چرا که این فرصت مغتنمی است که اصحاب فرهنگ و هنر نقش طلایی خویش را بر عهده گرفته و حضور فعالی در تبیین جایگاه اقتصاد فرهنگ و فرهنگ اقتصاد داشته باشند.

وی ایجاد اشتغال برای جوانان را دغدغه اصلی بحث اقتصاد مقاومتی عنوان و اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته ۸۰ درصد اشتغال در بخش خدمات است که بخش عمده آن را مشاغل فرهنگی تشکیل می دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به وجود نیروی انسانی تحصیل کرده در کشور ابراز امیدواری کرد که با پا گرفتن و رونق تولید در فضای پسابرجام بتوانیم استفاده موثری از این نیروی جوان تحصیل کرده داشته باشیم.

بهبودی بر لزوم کاهش تصدی گری دولت در بخش فرهنگ تاکید کرد و گفت: باید بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر فعال باشد و توان و ظرفیت خود را به آنجایی برساند که کلیه امور مربوطه را بتوان با آسودگی خیال واگذار کرد.

وی افزود: قابلیت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در بدنه های مختلف فرهنگی و اقتصادی و بخش خصوصی استان وجود دارد و کاهش تصدی گری دولت در حوزه فعالیت های فرهنگی، هنری و سیاست گذاری و نظارت به جای آن باید مدنظر مسئولان این حوزه باشد.

بهبودی تاکید کرد: عرصه فعالیت های فرهنگی باید به شکل انعطاف پذیر، چابک و پاسخگو اداره شود.

در این نشست همچنین مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها به بیان نقاط قوت و همچنین طرح های پیشنهادی خود در حوزه فرهنگ و هنر پرداختند و از مدیران موفق ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تجلیل شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :