مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی با ابراز نگرانی از کاهش ازدواج در استان، گفت: سن ازدواج حدود ۴۰۰ هزار دختر و پسر در استان سپری شده که این موضوع زنگ هشدار جدی است.

به گزارش تبریزمن، علی جعفری آذر روز پنجشنبه در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان استان، افزود: با ادامه روند نگران کننده موجود ، آینده استان و کشور با تهدید جدی به لحاظ جمعیتی مواجه خواهد بود ، به گونه ای که در چند سال آینده جامعه ای پیر مجرد خواهیم داشت که برای حکومت و مجموعه دستگاه های دولتی هزینه هایی سرسام آور در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحمیل می کند.

وی ، چنین شرایطی را خطرناک دانست و اظهارکرد: شاید در سال های آینده بخش اعظمی از بودجه کشور صرف هزینه های مدد کاری برای جامعه مجرد و پیر شود که این می تواند آینده کشور را با مخاطره های زیادی مواجه سازد.

جعفری آذر ، از روند رو به کاهش ازدواج و رو به ازدیاد طلاق از سال ۱۳۹۰ تاکنون در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: بر اساس آمارهای ثبت شده نسبت طلاق به ازدواج از ۱۴٫۵ درصد سال ۱۳۹۰ به ۲۱٫۶ درصد در سال ۱۳۹۴ رسیده است که نشان می دهد برای تغییر این نسبت باید کارهای فراوان و کارشناسی شده تر در سطح کشور و استان به انجام شود.

وی ادامه داد: نسبت ازدواج در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۵٫۵ درصد، در سال ۱۳۹۲ معادل ۱۷٫۵ درصد و در سال ۱۳۹۳ برابر با ۲۰ درصد بوده است.

جعفری آذر اضافه کرد: آذربایجان شرقی به لحاظ نرح طلاق نسبت به ازدواج در رده ۱۳ کشوری قرار دارد که نسبت به میانگین کشوری تا حدی پایین تر است.

وی ، نرخ طلاق نسبت به ازدواج در شهرستان های بستان آباد، کلیبر و اسکو را بیشتر از سایر شهرستان های آذربایجان شرقی و در شهرستان های چارایماق، جلفا و ورزقان را کمتر از دیگر شهرستان ها اعلام کرد.

جعفری آذر ، بیشترین فراوانی طلاق در میان زوج های آذربایجان شرقی را مربوط به پنج سال اول زندگی شامل ۵۰ درصد اعلام و اظهار کرد: ۱۶ درصد مجموع طلاق های ثبت شده نیز در سال اول زندگی است.

وی، تعداد طلاق های ثبت شده در استان در پنج ماهه اول امسال را سه هزار و ۹۵۸ فقره عنوان کرد که از این تعداد یک هزار و ۴۹۸ مورد در مراکز شهری و بقیه در مناطق روستایی ثبت شده است.

جعفری آذر گفت: مجموع ازدواج های ثبت شده در پنج ماهه اول امسال در آذربایجان شرقی نیز ۱۶ هزار و ۸۶۵ مورد بوده است که از این رقم ۱۳ هزار و ۵۸۱ مورد در مراکز شهری و سه هزار و ۲۸۴ مورد در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :