بررسی متغیر مهم ارزش معاملات هفتگی در دو بازار بورس و فرابورس از معامله ۲٫۱۴۹ میلیارد تومان در بازار سهام خبر می دهد که فقط ۹۷۸ میلیارد تومان آن مربوط به معاملات خرد (بدون معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) بوده است.

بازار سهام در گذر از روزهای نه چندان گرم بهار ۱۳۹۵ سرمایه گذاران را از کسب بازدهی مورد انتظار و آن چه که در واپسین روزهای سال گذشته رویایی خوانده می شد، نا امید کرده است. سرمایه گذاران بورس و فرابورس در حالی چند هفته قبل از برگزاری انتخابات مجلس دهم با شوکی باور نکردنی در تقاضای خرید سهام و رشد قیمت ها در بازار سرمایه مواجه شده بودند،حالا مدت ها در انتظار رشد قیمت سهم هایی می نشینند که در زمستان ۹۴ خرید آن ها تنها یک آرزو بود.

این هم از ویژگی های اقتصاد و بازار سرمایه کم عمق ماست که هر از چند گاهی عده زیادی را جا می گذارد و چند هفته ای، «باخبران» قافله را ثروتمند می کند، درست مثل آن هایی که در روزهای پر هیاهوی سال ۹۰ بدور از خوش بینی های جماعت کثیر بی خبر از همه جا به دلار ها و سکه های خود می افزودند. در واقع در اقتصاد ما خبر حرف اول را می زند آن هم نه خبرهای دست چندمی که کانالیزه شده در اختیار رسانه ها قرار می گیرد، بلکه خبرهای رانتی!

آن هایی که در دی ماه ۹۴ سایپا ۸۰ تومانی می خریدند، قطعا خبر مهمی در دل خود داشتند و آن این که برنامه دارند سایپا را بالا ببرند! آن ها را در شرایط کنونی چه باک!۱۰۰ میلیون تومان پول آن ها در سایپا شده ۲۸۰ میلیون و دیگر مهم نیست که چه بر سر سهام سایپا در بهار ۹۵ آمده است.

پرسش هایی درباره رشد عجیب زمستان ۹۴

بررسی متغیر مهم ارزش معاملات هفتگی در دو بازار بورس و فرابورس از معامله ۲٫۱۴۹ میلیارد تومان در بازار سهام خبر می دهد که فقط ۹۷۸ میلیارد تومان آن مربوط به معاملات خرد (بدون معاملات بلوکی و اوراق مشارکت  بوده است، یعنی در کل بازار سهام روزانه ۱۹۵ میلیارد تومان سهم معامله شده که این آمار روزانه ۱۵۰ درصد پایین تر از ارزش معاملات در روزهای پر رونق زمستان ۹۴ است.

تنزل این متغیر مهم بازار سهام تلنگری مهم برای اداره کنندگان بازار سهام باید باشد و باید به این پرسش های اساسی پاسخ داده شود که آیا رشد زمستانی بازار تصنعی و دستوری بوده و اگر پاسخ منفی است دلیل کاهش شدید حجم و ارزش معاملات در این روزها چیست!؟ چرا ارزش معاملات ۱۵۰ درصد افت کرده است؟ ترکیب خریداران و فروشندگان بازار سهام در بهار ۹۵ با زمستان ۹۴ چه تفاوت هایی داشته است؟ در شروع رشد بازار چقدر نقدینگی وارد بورس شده؟ منشا نقدینگی وارد شده به بورس در دی ۹۴ کجاها بوده است؟ پول هایی که زمستانی رویایی برای بازار سهام ساختند به چه سهم هایی تزریق شدند و کی و چگونه از بازار سهام خداحافظی کردند؟ آیا درست است که می گویند قبل از انتخابات برخی گروه ها پول به بورس تزریق کرده اند؟ آیا تحریک بازار سهام دستوری بوده است؟ چرا در زمستان ۹۴ خودرویی ها بیشتر از بقیه سهم ها رشد کردند؟ اصلا رشد بورس چه ارتباطی به توافق برجام داشت؟الان مگر توافق برجام نقض شده که وضعیت بورس این گونه شده است؟ چرا از شرکت ها گزارش هایی مبنی بر شفاف سازی اثرات توافق برجام بر وضعیت سود و زیانشان خواسته نمی شود؟ چرا نهاد ناظر بازار سهام با آن همه امکانات و پرسنل به جای سرک کشیدن در فضای مجازی و محدود کردن جریان آزاد اطلاعات و احضار مدیران به کمیته های پیگیری تخلفات،گزارش شفافی از دلایل رشد بورس در زمستان ۹۴ منتشر نمی کند!؟ بالاخره باید مشخص شود که جریان رشد های عجیب و طوفانی بورس در زمستان ۹۴ آن هم پس از دو سال سقوط چه بوده و از همه مهتر این که اگر آن رشد غیر ساختگی و واقعی بود الان چرا وضعیت بازار با روزهای سخت ۹۴ و ۹۳ چندان فرقی نمی کند؟

بهتر است هر چه زودتر گزارش بخش های نظارتی بورس در خصوص رشد زمستانی بورس ۹۴ در اختیار افکار عمومی بازار سهام قرار گیرد و اگر تهیه و انتشار چنین گزارش های صادقانه ای باب شود،چه بسا ضریب اطمینان مردم به همه چیز افزایش یابد.وقتی هر اتفاقی در اقتصاد رخ می دهد و مقام ناظر آن حوزه برای آن اتفاق گزارش مبسوطی را در اختیار افکار عمومی قرار دهد، آن وقت می توان با اطمینان بیشتری راجع به سلامت اقتصاد سخن گفت و اطمینان بیشتری داشت که نظارت ها به شکل فراگیر ، تخصصی و موشکافانه در حال انجام است و هر کسی نمی تواند با سرمایه مردم در بورس و یا سایر بازارها بازی کند.

سودهای خاص برای «خواص»/ کمیته کجایی؛ دقیقا کجایی؟!

هفته گذشته به بهانه مصاحبه مدیر پیگیری تخلفات بورس در خصوص برخورد با سهامداران فعال در شبکه مجازی و در واقع اداره کنندگان برخی کانال های تلگرامی نوشتیم.یکی از ایرادهای وارده به بخش نظارتی بورس این بود که به رغم برخورداری از پرسنل کافی و امکانات دیگر به جای این که به بررسی،موشکافی و برخورد با دارندگان واقعی اطلاعات نهانی بپردازد، همواره از پیش پا افتاده ترین ابزار خود یعنی خط و نشان کشیدن برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه استفاده می کند.اقدامات بخش نظارتی سازمان بورس ناخودآگاه نگارنده را به یاد سیستم به واقع ضعیف مالیاتی کشور می اندازد.

در سال های گذشته «مالیات‌چی»ها که از شناسایی و برخورد با بخش های پنهان اقتصاد ایران که تنها با یک مهر و سربرگ ساختگی در کشور مشغول به فعالیت اقتصادی هستند، عاجر مانده بودند، نظارت خود را بر شرکت های شفاف بیشتر کردند. شرکت هایی که چه بخواهند و چه نخواهند موظف هستند اظهارنامه مالیاتی بدهد، راه گریزی برای پرداخت ۲۵ درصد مالیات درآمد و ۹ درصد ارزش افزوده و مالیات تکلیفی و مالیات حقوق و ده ها پرداخت مالیاتی دیگر ندارند. اما چون شناسایی بخش های پنهان اقتصاد و مالیات ستانی از آن ها ، زحمت زیادی داشت، در سال های گذشته سازمان امور مالیاتی برای لاپوشانی ضعف های خود فشار به بخش های شفاف اقتصاد ایران را تشدید کرد که نتیجه آن توقف فعالیت تعداد زیادی از واحدهای تولیدی و زیان شدن شدن بخش صنعت بود!حالا سازمان بورس و اوراق بهادار که نمی تواند یا نمی خواهد زحمتی به خود بدهد و برای همیشه از درز اطلاعات نهانی در بازار سهام جلوگیری کند، از دم دست ترین و البته نخ نما شده ترین ابزار یعنی خط و نشان کشیدن برای جامعه سهامداری که با استفاده از قانون دسترسی آزاد به اطلاعات با هم در فضای مجازی مشغول تبادل نظر هستند،استفاده می کند یا این که هر روز این کارگزار و آن کارگزار یا این مدیر نهاد مالی و آن مدیر صندوق را به بهانه رعایت نکردن قوانین و مقررات به بخش های نطارتی می کشاند، در حالی که اساسا اطلاعات نهانی در اختیار «از ما بهتران» هاست و در بورس ما اتفاقات تاسف باری رخ می دهد که باید ناظر بازار سهام برای آن ها پاسخ قابل قبولی داشته باشد.

به دو نمونه بارز از درز اطلاعات نهانی در بازار سهام می پردازیم…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :