امروز سه شنبه سوم فروردین ۱۳۹۵هجری خورشیدی، دوازدهم جمادی الثانی ۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و دوم مارس ۲۰۱۶ میلادی است. ۲۲۰ سال پیش در چنین روزی، همزمان با روی کار آمدن آقا محمدخان قاجار، تهران به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد.

به گزارش تبریزمن، مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

۳ فروردین ۱۳۶۷
پس از حضور نمایندگان رسانه های خارجی در منطقه عملیاتی والفجر۱۰، اخبار مربوط به بمباران شیمیایی حلبچه در رادیو، تلویزیون و مطبوعات کشورهای گوناگون انعکاس گسترده ای یافت. صلیب سرخ جهانی و بسیاری از رسانه های بین المللی و برخی محافل علمی و دانشگاهی این کار عراق را مورد نکوهش قرار دادند.

۳ فروردین ۱۳۵۹
محمدرضا پهلوی که با پیروزی انقلاب اسلامی از ایران گریخته بود، پس از مدتی اقامت در مراکش، آمریکا، مکزیک و پاناما به قاهره بازگشت.

۳ فروردین ۱۳۵۶
نشریه اومانیته چاپ پاریس در مقاله ای با عنوان رژیم ایران تعداد زندانیان خود را چهار هزار تن می داند، نوشت: رقم واقعی زندانیان سیاسی تا ۲۰ برابر بیشتر از رقمی است که دولت ایران اعلام کرده است.

۳ فروردین ۱۳۵۵
احمد ناظرزاده کرمانی نویسنده، ادیب، استاد دانشگاه و صاحب اثرهای ارزنده ای چون آوازهای جوانی، اختر، آفات قرن و دیوان اشعار مذهبی در ۶۲ سالگی درگذشت.

۳ فروردین ۱۳۵۵
نلسون راکفلر سرمایه دار مشهور آمریکایی و معاون رئیس جمهوری این کشور وارد جزیره خارک شد و با محمدرضا پهلوی دیدار کرد.

۳ فروردین ۱۳۴۴
عبدالعظیم قریب گرکانی نویسنده و ادیب برجسته ایرانی و صاحب اثرهای ارزنده دستور زبان فارسی، قواعد فارسی و… در ۸۷ سالگی درگذشت. او نخستین فردی بود که دستور زبان فارسی را در قالبی ساده و روشن تدوین کرد و تدریس آن را به صورت درسی مستقل در مدرسه ها رواج داد.

۳ فروردین ۱۳۴۲
بازار تهران در اعتراض به جنایت های حکومت پهلوی در کشتار طلاب مدرسه فیضیه قم، تعطیل شد.

۳ فروردین ۱۳۴۲
امام خمینی در واکنش به حمله ماموران پهلوی به مدرسه فیضیه قم اعلامیه ای را صادر فرمودند و به افرادی که مردم را با سلاح تقیه به سکوت فرا می‏خواندند، به فریاد و حضور در صحنه دعوت کردند.

۳ فروردین ۱۳۴۰
کتابخانه مسجد اعظم قم با حضور آیت الله بروجردی و سخنرانی حجت الاسلام محمدتقی فلسفی گشایش یافت.

۳ فروردین ۱۳۳۹
سومین دوره فعالیت مجلس سنا آغاز شد. فعالیت این مجلس تا ۱۹ اردیبهشت ۱۳۴۰ هجری خورشیدی ادامه یافت.

۳ فروردین ۱۳۲۹
کابینه دوم رجبعلی منصور تشکیل شد، این کابینه تنها سه ماه دوام داشت و در پنجم تیر همان سال سقوط کرد.

۳ فروردین ۱۳۲۵
والاس موری سفیر آمریکا در ایران در تلگرافی به وزارت امور خارجه کشورش گفت: قوام نخست وزیر وقت، همزمان با قرار تشکیل شرکت مختلط نفت ایران و شوروی، به دولت آمریکا نیز قول داده که استخراج نفت بلوچستان را به آن دولت بسپارد.

۳ فروردین ۱۳۰۱
حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، حوزه علمیه قم را بنیان نهاد.

۳ فروردین ۱۳۰۰
در جلسه هیات وزیران، دولت انگلیس موافقتش را با الغای قرارداد ۱۹۱۹ اعلام کرد. برپایه این قرارداد تمامی کارهای کشوری و لشکری ایران زیر نظر رایزنان انگلیسی و با مجوز آنان صورت می گرفت.

۳ فروردین ۱۳۰۰
هیات وزیران به اتفاق آراء تصویب کردند تا تشکیلات پلیس جنوب به دولت ایران منتقل شود و با انگلیس در این باره گفت و گوهایی صورت پذیرد.

۳ فروردین ۱۳۰۰
در جلسه هیات دولت مقرر شد که وزیر امور خارجه درباره استخدام رایزن هایی از کشورهای انگلیس، فرانسه، آمریکا و سوئد مکاتبه و گفت و گو با سفارتخانه های آنان را آغاز کند و در این راستا نامه هایی را به سفارتخانه های کشورهای مورد نظر بفرستد.

۳ فروردین ۱۱۷۵
آقامحمد خان قاجار در تهران به سلطنت رسید و شهر نوپای تهران را که ۲۵تا ۳۰ هزار تن جمعیت داشت به عنوان مرکز کشور و پایتخت رسمی سلسله قاجار اعلام کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد ۱ و ۴)


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :