این روزها آمار طلاق در کشور به صورت نگران کننده ای در حال افزایش بوده و همزمان با آن، میزان ازدواج جوانان نیز به طور نگران کننده تری در حال کاهش می باشد.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: خانواده؛ خانواده ای که در اکثر جوامع جهان با هر دین و فرهنگ و جغرافیایی مورد توجه است، اما در جهان بینی اسلامی اهمیت و ارزش شایان توجهی به آن داده می‌شود. در این جهان بینی خانواده گروهی متشکل از افراد است که دارای شخصیت مدنی ، حقوقی و معنوی است که بر اساس نکاح (عقدی که ارتباط یا مشروعیت ارتباط زن و مرد را معین می‌سازد) پدید می‌آید.

چنین ارتباطی یک رابطه ساده انگارانه و فاقد مسئولیت پذیری نیست. بلکه یک پیمان مهم و بااهمیتی است که از جنبه‌های مختلف برای طرفین مسئولیتهایی ایجاد می‌کند. چرا که سلامت چنین پیمانی که اولین پایه‌های تشکیل یک خانواده است ضامنی است برای سلامت کل جامعه. با این حال هم اکنون در کشور ما، که نام اسلامی را در عنوان خود دارد، هم در موضوع تشکیل خانواده و هم در حفظ آن مشکلات جدی و بسیار خطرناکی بوجود آمده است که در آینده عواقب جبران ناپذیری را زمینه سازی خواهد شد.

بحران ازدواج در جامعه ایرانی تا آنجا پیش رفت که مسئولان به صراحت از بی رغبتی و بی انگیزگی در جوانان برای ازدواج سخن می‌گویند و این مهم، حکایت از بروز تبعاتی جبران نشدنی دارد. از سمت دیگر نیز طبق آمارهای اعلام شده، امروزه در هر ساعت ۱۸ طلاق در کشور انجام می شود و از آن با عنوان سونامی طلاق یاد می شود، این آمار نشان می دهد که باید هر چه سریعتر کاری در جهت بهبود وضعیت کشور صورت پذیرد، که در غیراینصورت سیل آن همه را با خود خواهد برد.

محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در خصوص عدم تمایل جوانان برای ازدواج گفته است: در کشور ما با وجود پیشینه عظیم معنوی و دیدگاه بزرگان، با بحران‌های مختلفی بر سر راه ازدواج جوانان روبه‌رو هستیم که اول باید به بحران بی رغبتی یا بی انگیزگی، همسریابی و همسر گزینی اشاره کرد. در درجه اول باید انگیزه لازم  را در جوانان ایجاد کرد و گروهی از جوانان متمول که توان ازدواج و تشکیل خانواده را در خود می‌بینند تمایل نشان دهند.

یک روانشناس نیز در دیدگاه خود این موضوع را چنین تحلیل می کند: بررسی ها نشان می‌دهد که بسیاری از جوانان بین باورهای سنتی درست و غلط و تحت ‌تاثیر فضای مجازی و رسانه‌های فراملی یا به اصطلاح در دهکده جهانی گیر کرده‌اند. از سویی خانواده‌ها نیز در چنین وضعیتی به سر برده و پدر و مادرها نمی‌دانند ازدواج جوان‌هایشان باید مانند گذشته تحمیلی و سنتی یا به صورت امروزی باشد. بنابراین سازمان‌‌های ذی ‌ربط و رسانه‌ها خصوصا رسانه ملی باید سنت‌های درست را به‌ گونه‌ای حفظ کنند که با دنیای امروزی تقارن پیدا کند.

وی ادامه می‌دهد: در شرایط اقتصادی و اجتماعی که جامعه ایرانی قرار دارد طبیعی است که تجرد رو به فزونی باشد و جوان‌ها وقتی شرایطی برای تشکیل زندگی ندارند به این نوع زندگی گرایش پیدا می‌کنند. همچنین بعد نرم‌افزاری یا همان روحی و روانی و سخت‌افزاری مانند مسکن، اشتغال و… بر ازدواج جوان‌ها تاثیر بسزایی دارد. با‌توجه به این دو زمینه جوان‌ها دیگر انگیزه‌ای برای پذیرش مسئولیت ندارند و دیدن دوام کوتاه زندگی مشترک اطرافیان دلمشغولی آنها را زیاد می‌کند.وی، دهه ۹۰ را دهه تجرد‌گزینی می‌نامد و می‌گوید: دهه ۹۰ دهه بحران تجرد پیش‌بینی شده است و در مقایسه با دهه قبل (دهه ۸۰) افزایش بسیار چشمگیری خواهد داشت و اگر به همین منوال ادامه پیدا کند در پایان دهه ۹۰ میانگین ازدواج آقایان به ۴۰ سالگی و خانم‌ها به ۳۵ سالگی خواهد رسید. چون در سنین ۴۰ – ۳۵ سال افراد بسیار سخت تن به ازدواج می‌دهند.

از طرف دیگر، ازدواج هایی هم که انجام می شود، با چالشی به نام طلاق مواجه هستند.

این روزها دادگاه‌های خانواده میزبان زوج‌های جوانی است گهگاه با جنجال و اکثراً به صورت توافقی خواستار طلاق هستند، کافی است یک ساعت در راهروی مجتمع قضایی خانواده قدم بزنید تا مردان و زنانی را ببینید که آمده‌اند تا هرچه زودتر اجازه حک شدن مهر «باطل شد» را روی عقدنامه هایشان بگیرند، مهری که به قول خودشان حکم رهایی از یک زندگی تلخ و سراسر کشمکش است.

متأسفانه زندگی بسیاری از زوج‌های جوان پیش از شناخت لازم از یکدیگر تشکیل می‌شود و همین موضوع آرمان‌های موردنظر زندگی را به چالش کشیده و زمینه را برای بروز اختلافات اساسی در زندگی فراهم می‌کند.

نماینده اسبق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر ساعت ۱۸ واقعه طلاق در کشور ثبت می شود، نسبت به وقوع سونامی طلاق و کیک طلاق در کشور هشدار داد.

حسین طلا با اشاره به آمار طلاق در کشور و تهران گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۰شاهد کاهش آمار ثبت ازدواج در کشور هستیم به طوری‌که در سال ۹۰ تعداد ۸۹۱هزار مورد ثبت ازدواج داشته ایم اما در سال ۱۳۹۳ این آمار به ۷۲۴ هزار مورد کاهش یافته و در ۱۱ ماه سال جاری تعداد ۶۵۵ هزار ثبت ازدواج داشته‌ایم.

وی در ادامه در خصوص کاهش نرخ ازدواج و افزایش نرخ طلاق نیز یادآور شد: مشکل در تامین حداقل هزینه زندگی، دلیل عمده بسیاری از طلاق‌هاست به‌طوری‌که وقتی سرپرست خانواده نتواند معیشت خانواده را تامین کند، افزایش خشونت و درگیری‌های خانوادگی را به دنبال دارد که در نهایت زوجین تصمیم به جدایی می گیرند.

این عضو سایق کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص آمار طلاق در کشور اضافه کرد: در ۱۱ ماه سال جاری ۱۴۷ هزار ثبت طلاق داشته ایم به‌طوری‌که در هرساعت ۱۸ واقعه طلاق رخ می‌دهد که این آمار در شهر تهران به ۳۴ درصد می‌رسد.

سونامی طلاق در راه است و حتی این روزها عده ای جشن طلاق می گیرند و کیک سفارش می دهند که این شادمانی از رخداد طلاق، برای جامعه ایرانی مایه تاسف و سرافکندگی است.

بارها دیده شده که مسئولان فرهنگی کشورمان از فرو پاشیدن بنیان خانواده در جوامع غربی و آمریکایی سخن گفته اند، غافل از اینکه در کشور خودشان مسائل و مشکلات زیادی در جریان است که بنیان خانواده و جامعه را به شدت دچار بحران کرده است، امید می رود با توجه به سیاست های کلان ابلاغ شده از طرف رهبری برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و نیز رسیدگی به وضعیت جوانان، مسئولان ذی ربط احساس مسئولیت بیشتری کرده و قدمی در راستای بهبود این وضعیت بسیار خطرناک بردارند….


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :