مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با انتقاد شدید از بی اهمیتی کشورهمسایه نسبت به آلودگی آب رودخانه ارس گفت: سکوت مجامع بین المللی نسبت به آلودگی آب این رودخانه فاجعه است.

به گزارش تبریزمن، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی در نخستین نشست بین المللی حفاظت زیست محیطی فرامرزی ایران و کشورهای همسایه گفت: با وجود پیگیری های متعدد از سوی ایران نسبت به ورود پسماندهای شیمیایی از سوی یکی از کشورهای همسایه به رود ارس، مجامع بین المللی در برابر خطرات ناشی از آلودگی آب رودخانه ارس سکوت کرده اند.

وی در جمع نمایندگان ۱۲ کشور فعال در عرصه حفاظت زیست محیطی فرامرزی، اظهارکرد: رودخانه ارس علاوه بر اینکه مرز بین ایران و ارمنستان و آذربایجان می باشد، در نهایت با ورود به بزرگترین دریاچه جهان خطرات بی شمار زیست محیطی برای کشورهای حاشیه دریاچه دارد.

خادم عرب باغی یکی از معضلات جوامع صنعتی را بی توجهی به مسائل زیست محیطی عنوان کرد و گفت: بی توجهی به محیط زیست در جوامع و محیط های صنعتی علاوه بر ایجاد خطرات طبیعی و انسانی، موجب رکود اقتصادی و بروز خطرات جبران ناپذیر خواهد شد.

وی گفت: سازگاری تکنولوژی بکارگیری شده در صنایع با محیط زیست عامل مهمی در حفاظت از محیط زندگی، جلوگیری از هدر رفتن منابع طبیعی و انسانی و حفاظت از منابع تجدید ناپذیر است.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس در حال توسعه است، افزود: توسعه پایدار با رعایت سلامت محیط زیست محقق می شود و در این راستا برنامه ها و فعالیت های مختلفی انجام شده و در حال اجراست.

خادم عرب باغی آموزش و فرهنگ سازی را عوامل مهم رعایت مسائل و استانداردهای زیست محیطی عنوان کرد و با بیان اینکه افراد جامعه باید از دوران کودکی شیوه حفاظت از محیط زیست را بیاموزند، گفت: کارگاه های آموزشی مختلفی در ارس به منظور ارتقای دانش زیست محیطی فعالان اقتصادی منطقه برگزار شده و ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ارس و دارا بودن مناطق حفاظت شده، اکوسیستم های مختلف، رودخانه ارس، جنگل های ارسباران، آثار تاریخی و ژئوسایت های متعدد، مسائل مرتبط با محیط زیست با حساسیت ویژه ای پیگیری می شود.

کارگاه آموزشی حفاظت فرامرزی ایران و کشورهای همسایه به همت معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس تا ۱۶ مردادماه جاری با حضور نمایندگان ۱۲ کشور خارجی و مدیران ادارات و سازمان های محیط زیست کشور در منطقه آزاد ارس برگزار می شود.

حفاظت از یکپارچگی و پیوستگی مناطق حفاظت شده حساس اکولوژیکی فرامرزی، حفاظت از گونه های مهاجر و یا مشترک فرامرزی، تسهیم منافع مشترک زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی فرامرزی و کاهش هزینه های حفاظت از طبیعت از طریق همکاری های مشترک فرامرزی از مهمترین سرفصل های این کارگاه آموزشی است .

بر اساس این گزارش ، شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی علاوه بر حضور در کارگاه های آموزشی، از مناطق حفاظت شده کیامکی و کنتال دیدن می کنند.

رود ارس که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد از مرز ترکیه، نخجوان و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می ریزد.

پساب یکی از شرکت های معدنی کشور همسایه وارد روخانه ارس می شود .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :