همه روزه تعداد زیادی از گردشگران خارجی در شهرها و روستاهای کشورمان حضور یافته و به بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های توریستی می پردازند، خوشبختانه مردم ما هم رفته رفته آموخته اند که چگونه با گردشگران خارجی ارتباط برقرار نمایند زیرا امروزه جهانیان به این نتیجه رسیده اند که سفر آن ها به کشورهای مقصد نه تنها تهدید و ضرری به حساب نمی آید بلکه عواید بسیاری برای شهروندان هر کشور دارد که نمی توان بی اعتنا از کنارشان گذشت.

به گزارش تبریزمن، نکته جالب توجه اینکه برخی از این گردشگران حامل یک پیام خاص بوده و دارای برنامه های فرهنگی و اجتماعی در سطح بین المللی هستند تا از این طریق، همگرایی و اتحاد صلح جهانی را بسترسازی نمایند.

چندی پیش یک زوج جوان و موفق وارد ایران شده و در مسیر حرکت خود از شهرها و روستاهای بسیاری بازدید نموده و پیام خود مبنی بر تلاش برای صلح و دوستی را به مردم مناطق مختلف کشورمان ابلاغ کردند.

این زوج گردشگر سفری با حداقل هزینه را از شهر بارسلونا شروع کردند و پس از عبور از مناطق مختلف کشورهای اسپانیا، پرتغال و غیره از طریق ترکیه وارد ایران شدند و پس از حضور در میان مردم شهرهای بازرگان، ماکو، خوی و صوفیان به تبریز کهن رسیده اند. آنها این سفر را از ۳ ماه پیش استارت زده و قصد سفر به کشورهای منطقه را دارند. خوب است بدانید که پرداخت هزینه ایاب و ذهاب، تنها خرج این جوانان گردشگر در گشت و گذار جهانی است، به طوری که با حداقل امکانات از نعمت های همنوعان خود بهره مند شده و از سیر و سیاحت موجود لذت می برند.

photo_2015-11-24_01-55-35 [1600x1200]
اگر نحوه گذران ایام سفر آنها برایتان جالب باشد خوب است بدانید که با حداقل امکانات، زیباترین و به یاد ماندنی ترین لحظات را در دیار غربت سپری می کنند، به طوری که با استفاده از میوه ها و قرص های نان مغازه هایی که ناقص بوده و نمی توانند برخی از آن ها را به فروش برسانند استفاده می کنند و از این منظر، خداوند بزرگ را شاکر هستند، زیرا به اعتقاد آن ها زندگی تنها پول نیست و بدون مباحث مالی هم می توان زندگی کرد.

مارینا ماس پرز اهل شهر بارسلونای اسپانیا و اورهان اوجی من اهل شهر استانبول ترکیه هر دو ۲۲ ساله در گفتگویی کوتاه با عصرآزادی به تشریح هدف خود از سفر به کشورهای مختلف جهان پرداختند.

پس از حضور در ایران، نظرم تغییر کرد!

مارینا دانشجوی ترم آخر رشته ریاضی در این خصوص گفت:من تاریخ ایران را به خوبی مطالعه کرده و می دانستم که موقعیت استراتژیکی در منطقه خاورمیانه دارد، اما قبل از سفر از طریق رسانه های بین المللی چنان هجمه ای علیه کشور شما به راه انداخته شده بود که فکر کردیم خیلی ناامن باشد اما خوشبختانه آمدیم و دیدیم که اینگونه نیست.ایران و شهر تبریز تاریخ کهنی دارد که بسیار ارزشمند و قابل توجه می باشد، اکنون متوجه شدم که مردم مسلمان ایران یاری رسان، مهمان نواز، مهربان و خوش خنده هستند، آنها کشور خود را دوست داشته و به زندگی در فضای امن وطن شان افتخار می کنند.

وی ادامه داد:در اینجا بسیاری از مسایل برایم جالب بود، ایران هیچ شباهتی به کشورهای اروپایی ندارد اما تقریبأ می توان گفت که شبیه جامعه ترکیه است به ویژه اینکه موضوع دین در این کشور پررنگ بوده و روابط زن و مرد در چارچوب مشخصی قرار دارد و مثل آن را در هیچ یک از جوامع مسلمان جهان ندیده ام!

جوان اسپانیایی در بخش دیگری از اظهارات خود حفظ اصالت مردم ایران در پخت غذا، موسیقی، ادبیات، فرهنگ و رسوم و عادت های مذهبی را بی بدیل عنوان کرد که دنیا باید از این مقوله درس بگیرد.

پرندگان صلح و دوستی به ایران رسیدند

اوزان هم که دانشجوی رشته اقتصاد است با اشاره به اینکه زندگی در کنار مردمان سرزمین های مختلف لذت بخش است افزود:ما تا به حال در میان مردم ساده و بی آلایش کشورهای مسیر، روزهای خوبی را گذرانده و با آداب و رسوم، طرز زندگی و نوع تفکرات آنها آشنا شده ایم، شب ها را هم در چادر و یا در منزل دوستان و همنوعان مان سپری می کنیم زیرا اگر در هتل های مجلل اقامت می کردیم به طور حتم از حضور در بین مردم و استفاده از طبیعت بکر مناطق مختلف جهان بی بهره می شدیم!

photo_2015-11-24_01-55-27 [1600x1200]

وی سپس به تشریح اجرای یک پروژه جهانی به نام باریش کوش لاری پرداخت و اضافه کرد:در این طرح که آن را در شهرها و روستاهای طول مسیر به اجرا در می آوریم با استفاده از کاغذهای رنگی، پرنده کاغذی ساخته و با مشارکت مردم و به ویژه کودکان روستایی، آنها را به پرواز درآورده و دل این عزیزان را شاد می کنیم، هدف این پروژه یادآوری پیام صلح و دوستی ملت های جهان است که خوشبختانه در مناطق خاک ایران هم با استقبال قابل توجهی روبرو گردید.

جوان ترک شعور سیاسی مردم کشورمان را بسیار بالا دانست و گفت:ایرانی ها عاشق کشورشان هستند و مانند ما با دولت اردوغان میانه خوبی ندارند…

مارینا در پایان این گفتگو ترافیک موجود در شهر تبریز را بسیار ترسناک خواند که باید برنامه ریزی های عملی برای حل آن اندیشیده شود و اضافه کرد:اما توانستم با زنان تبریزی ارتباط مناسبی برقرار نمایم، گر چه به زبان انگلیسی مسلط نبودند ولی، بسیار خونگرم و مهربان بوده و احساس خوبی را تجربه نمودم.

در خاتمه اضافه می کنم این زوج گردشگر برای اولین بار در طول مسیر خود با یک کودک آذربایجانی روبرو شده اند که با نگرانی از آنها در مورد صحت و سقم وقوع جنگ در کشور اسپانیا پرسیده است و این امر، مارینا را شگفت زده کرده که احساس تمام کودکان جهان در مورد مسایل مختلف یکی است به طوری که همگی از جنگ، خونریزی و خشونت متنفر هستند!

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :