معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی از احتمال بارش برف در نیمه شرقی استان همزمان با روز سیزده فروردین خبرداد.

به گزارش تبریزمن، محمد اشجعی گفت: بر اساس آخرین اطلاعات نقشه های پیش یابی هواشناسی ، بعد از ظهر پنجشنبه شاهد بارش باران و برف و وزش باد به نسبه شدید خواهیم بود .

وی با اشاره به کاهش چهار تا هشت درجه ای دمای استان در روز پنجشنبه گفت: در این روز احتمال وقوع پدیده کولاک در گردنه های برفگیر استان وجود دارد .
اشجعی برای روز جمعه ۱۳ فروردین تداوم کاهش دما را پیش بینی کرد و گفت: در نیمه شرقی استان احتمال بارش برف وجود دارد .

وی با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته کمینه دمای استان از بندرشرفخانه با ۱۶ درجه سانتیگراد بالای صفر و بیشینه دما از بستان آباد با دو درجه سانتیگراد زیر صفر گزارش شده است ، اعلام کرد: دمای هوای تبریز در زمان حاضر چهار درجه سانتیگراد بالای صفر است که نسبت به مدت مشابه روز گذشته پنج درجه کاهش یافته است .

امروز در یازدهیمن روز بهار هوای تبریز و چند شهردیگر استان برفی شد.

آب و هوای آذربایجان شرقی به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس قرارگرفته است به علاوه، بادهای محلی نیز تحت تأثیر شرایط طبیعی استان از سوی کوهستان های بلند و دریاچه های ارومیه و خزر به سوی دشت ها و جلگه های این استان می وزند.

آذربایجان شرقی یک منطقه سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید و میانگین بارندگی سالیانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی متر است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :