معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان‌شرقی گفت: سیستم روشنایی قابل حمل خورشیدی، محصول مرکز خدمات تخصصی انرژی‌های نو جهاد دانشگاهی استان به جمهوری خود مختار نخجوان صادر شد.

به گزارش تبریزمن، دکتر جعفر محسنی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود: این محصول برای اولین بار در کشور به دست جهادگران دانشگاهی توانمند آذربایجان‌شرقی و حمایت و راهنمایی آقای مهندس ولی الدین مصلحتی شربیانی مجری برق رسانی کشور و همچنین با همکاری شرکت‌ توزیع برق و اداره کل امور عشایر آذربایجان‌شرقی و آقای مهندس حسین‌نژاد، مدیرعامل اتحادیه عشایر استان طراحی و تولید شد.

وی با بیان اینکه  هدف اصلی طراحی این محصول برق رسانی به مناطقی است که به شبکه برق شهری دسترسی نداشتند، افزود: طراحی محصول نیز به گونه ای است که بیشترین بازدهی با حداقل تلفات را داشته و آخرین استانداردهای روز در زمینه انرژی‌های خورشیدی در تولید آن لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون این محصول دارای تاییدیه IEC62257-9-5 می‌باشد، که از التزامات سامانه‌های قابل حمل خورشیدی است، این سیستم وظیفه ی دریافت و ذخیره انرژی خورشیدی و انتقال آن به مصرف‌کننده را در مواقع نیاز بر عهده دارد.

محسنی ادامه داد: پس از تولید نمونه‌های اولیه و انجام آزمایشات لازم، این محصول مورد توجه سازمان امور عشایر کشور قرار گرفت و پس از راه اندازی خط تولید انبوه این محصول، استان‌های همدان، اردبیل، خراسان رضوی و فارس اولین متقاضیان تولید انبوه این محصول برای برق رسانی به عشایر هستند.

وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته با کشورهای همسایه و پیگیری‌های سرکنسولگری و وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان، گفت: پس از این رایزنی‌ها، نخجوان به عنوان اولین متقاضی  خارجی دریافت این محصول، اولین سفارش خود را از مرکز خدمات تخصصی انرژی‌های نو جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان‌شرقی دریافت کرد.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی واحد آذربایجان‌شرقی گفت: این مرکز قصد دارد با ارتقای سامانه مذکور، زمینه را برای افزایش همکاری‌های کافی با کشورهای هم‌جوار فراهم کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :