شهر سه علامه یکی از لقب هایی است که به تبریز داده اند و این افتخار به علت زیستن و تاثیرگذاری منحصربفرد بزرگانی مانند علامه محمدتقی جعفری است که در دنیای اسلام ،عرفان ،فلسفه و قرآن جهان را دچار شگفتی کرده اند.

به گزارش تبریزمن، علامه امینی، علامه طباطبایی و علامه جعفری (ره) هر کدام به تنهایی برای هر شهری دنیایی به حساب می آیند.

امروز هم سالروز درگذشت فیلسوف بزرگ جهان ، که در قرن بیستم به عنوان فیلسوف قرن شناخته شد ،علامه محمد تقی جعفری’ است .

حتی اکنون که در دومین دهه هزاره سوم بسر می بریم، هیچ اندیشمندی در جهان نتوانسته گوی سبقت را در تسلط وی به فلسفه، فقه، هنر و زیبایی شناسی برباید .

این علامه بزرگ ایران در سال ۱۳۰۴ شمسی در تبریز به دنیا آمد .

استاد جعفری در طول فعالیت علمی پنجاه ساله خود بیش از ۱۰۰ جلد کتاب و رساله نگارش کرد.

استاد همچنین هفتاد جلسه بحث و گفتگو با شخصیت‏های متفکر بین ‏المللی همچون روژه گاردی، برنارد آرتور، برتراند راسل، پروفسور عبدالسلام و پروفسور رزنتال داشته است.

در میان آثار این روحانی دانشمند ایرانی،شرح و تفسیر نهج البلاغه در ۲۷ جلد، کشف الابیات مثنوی معنوی در چهار جلد و تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی در ۱۵ جلد در جهان شاخص است .

این فیلسوف ایرانی به علت علاقه وافر به هنر و ادبیات ، بیش از یک صد هزار بیت شعر فارسی و عربی و نیز بخش‏هایی از ادبیات غرب را در محفوظات ذهنی خود داشت .

وی پس از گذراندن دوران ابتدایی در تبریز برای ادامه تحصیل راهی تهران شد و سپس به نجف اشرف رفت و در مدت هفده سال اقامت در حوزه علمیه این شهر از محضر فقیهان و فیلسوفان نامداری همچون سیدابوالقاسم خویی، سیدمحسن حکیم، سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحمدهادی میلانی، سیدمحمود شاهرودی و سیدجمال گلپایگانی کسب فیض کرد.
علامه جعفری پس از مدتی به مقامات عالی علمی و معنوی رسید و از آن پس به تدریس علوم دینی و تألیف کتب متعدد پرداخت.

این فیلسوف وارسته در سال ۱۳۳۷ شمسی به ایران بازگشت و با تدریس و تحقیق در حوزه ‏های علمیه مشهد و تهران، در دانشگاه‏ها به تبیین معارف اسلامی پرداخت.

وی با شرکت در کنگره‏ ها، همایش‏ ها و کنفرانس‏ های متعدد بین‏ المللی، با بسیاری از شخصیت‏ های برجسته علمی جهان مکاتبه، مصاحبه و ارتباط علمی داشت. از ویژگی‏های مهم استاد جعفری تلاش برای ایجاد ارتباط میان حوزه و دانشگاه و علوم جدید و قدیم بود.

خوش قولی نیز از دیگر ویژگی های علامه جعفری بود ؛ فرزند علامه جعفری می گوید: ‘روزی که خواهرم فوت شده بود دیدیم علامه جعفری دارند آماده می شوند که به دانشگاه امام صادق(ع) بروند. همه از این برخورد پدر بسیار ناراحت شدند. اما پدر گفتند چون من قول داده ام باید رأس ساعت نیز حاضر شوم.’

علامه محمدتقی جعفری سرانجام در بیست و پنجم آبان سال ۱۳۷۷ شمسی بر اثر سکته مغزی در یکی از بیمارستان‏های لندن در گذشت.

پیکر این عالم شیعی پس از تشییع درتهران به مشهد مقدس انتقال یافت و بنا به وصیت اش در جوار حرم مطهر امام رضا (ع) به خاک سپرده شد .

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :