به گزارش تبریزمن، رییس اتاق بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی گفت: شایستگی‌ها و قابلیت‌های اقتصادی واحدهای تولیدی کشورمان، چشمگیر بوده و در صورت فراهم‌شدن بسترهای لازم، قابل رقابت با بخش‌های خراجی است.

صمد حسن‌زاده، در همایش «بانک، شهر، اقتصاد» با بیان این مطلب، خاطرنشان کرد: در صورتی‌که تولیدمان، مبنا و محور صادرات باشد، با فراهم‌شدن بسترهای رقابت‌پذیری، خواهیم توانست توانمندی خود را به واحدهای خارجی ثابت کنیم.

وی با بیان این‌که جهت‌گیری‌های اقتصادی باید به سمتی پیش برود که تولید، محور صادرات باشد؛ گفت: سرمایه‌هایی که وارد کشور می‌شود باید طوری مدیریت شود که به واحدهای تولیدی و پروژه‌های بزرگ تزریق شود؛ نه این که تبدیل به کالاهای مصرفی شود.

وی قاچاق را از آسیب‌های مهم اقتصادی عنوان و اظهار داشت: در سال گذشته، ۴۸۰ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شده‌است؛ این رقم، در صورت مهار، می‌توانست هزاران فرصت شغلی را برای جوانان فراهم آورد.

رییس اتاق بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی، همچنین کاهش بهره‌های بانکی را عامل تشویق واحدهای تولیدی و افزایش فرصت‌های اشتغال عنوان کرد.

حسن زاده یادآور شد: در کشورهای توسعه‌یافته، در مقابل یک واحد سپرده، پنج برابر تسهیلات ارایه می‌دهند؛ این روند اگر در کشورما هم مدیریت شود، شاهد افزایش چشمگیر گردش مالی واحدهای تولیدی و کاهش بهره‌های بانکی خواهیم بود.

رییس اتاق بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی، تاکید کرد: با بهره‌های بانکی از قبیل ۲۸ درصد و ۳۰ درصد، فرآیند تولید، هیچ‌وقت توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

وی، بانک شهر را بانک تخصصی در حوزه توسعه و عمران خواند و گفت: ۵۲ رشته فنی با بحث ساخت‌وساز ارتباط دارند؛ بنابراین حمایت بانک شهر از این موضوع می تواند در توسعه واحدهای تولیدی و افزایش فرصت‌های اشتغال، کارساز واقع شود.

وی با بیان این که واحدهای تولیدی با مشکل نقدینگی مواجه هستند، اظهار داشت: امیدواریم بانک‌های خصوصی که از بطن جامعه برخواسته‌اند و با مشکلات مردم آشنا هستند، با توجه به مواجه نبودن با محدودهای خاص بانک‌های دولتی، گامهای موثر برای ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی کشور بردارند.

رییس اتاق بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی، گفت: عمران و آبادانی در گرو پشتیبانی بخش‌های اقتصادی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: به واسطه این‌که مدیران دیپلماسی توانستد جایگاه ایران و ایرانی را به عنوان یک ملت بزرگ ثبت کننند، امروز شاهد تحولات بزرگی در اقتصاد کشورمان هستیم.

حسن‌زاده با بیان این‌که یکی از زیربناهای اصلی این حوزه، مسایل پولی است، اظهار داشت: در چنین موقعیت حساسی، باید واحدهای تولیدی بتوانند بحران و توقف بخش‌های اقتصادی کشور را جبران کنند.

رییس اتاق بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی، با تاکید بر این‌که امروز، نیازمند حمایت‌های منطقی برای توسعه اقتصادی کشورمان هستیم، اضافه کرد: زیرساخت‌های ملی نیاز مهم تحول اجتماعی است و امیدواریم مسئولان بانک‌ها با همت و مدیریت صحیح خود بتوانند این شرایط را محقق سازند.

حسن‌زاده، ادامه داد: با حمایت‌های منطقی می‌توان صنایع و واحدهای تولیدی را فعال نگه داشت.

رییس اتاق بازرگانی استان آذربایجان‌شرقی، متذکر شد: در سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در استان صورت گرفته و طرح‌های بزرگی آغاز به کار شده؛ با این حال، به خاطر عدم دسترسی به سرمایه در گردش، ظرفیت‌ واحدهای تولیدی به خوبی شکوفا نشده است.

وی اظهار امیدواری کرد دولت تدبیر و امید با رعایت مدیریت برنامه، در راستای کمک‌ به واحدهای تولیدی گام بردارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :