تا به حال به این فکر کرده اید که اسم شرکت های بزرگ کامپیوتری از کجا آماده و چگونه ساخته شده است؟ زبان های برنامه نویسی چطور؟ و بسیاری از کلماتی که در دنیای کامپیوتر و وب وجود دارد. مثلا Google یعنی چه؟ چرا اسم شرکت Apple (سیب) این گونه است؟ 

Google

به گزارش تبریزمن، اسم این شرکت در اصل «Googol» است، یعنی ۱ همراه با ۱۰۰ صفر جلوی آن. نام شرکت موسسین گوگل یعنی سرجری برین (Sergey Brin) و لری پیج (Larry Page) در ابتدا BackRub بود اما آنها تصمیم گرفتن که نام شرکت خود را تغییر دهند بنابراین پس از بازی با کلمه ی googol، نام google را ساختند که به معنی این است که این شرکت می تواند اطلاعات بسیاری از سراسر اینترنت جمع آوری کند.

Hotmail

hotmail از بین تمام کلماتی که به mail خطم می شوند انتخاب شده چرا که این کلمه تمام حروف html (زبان برنامه نویسی صفحات وب) را در خود دارد.

Microsoft

این اسم که توسط رئیس این شرکت یعنی بیل گیتس (Bill Gates) انتخاب شد ابتدای کلمات MICROcomputer SOFTware است (یه معنی نرم افزار میکرو کامپیوتر) یعنی اسم این شرکت Micro-Soft بود و بعدا خط فاصله ی آن حذف شد.

Yahoo!

در ابتدا نام این شرکت که توسط David Filo و Jerry Yang تاسیس شده «Jerry and David’s Guide to the World Wide Web» بود اما بعد آن را به Yahoo تغییر دادند این کلمه مخفف «Yet Another Hierarchical Officious Oracle» به معنی «یک دانشمند فضول بانفوذ است» است!! (از اون کلمه هاست) البته Filo و Jerry Yang می گویند که آن هااین واژه را در کتاب سفرهای گالیور (نوشته شده توسط جاناتان سویفت) یافتند (این کلمه رو خودش ساخته!!) و به معنی کسی است که بسیار نفرت انگیز و پررو است. موسسان یاهو به این دلیل این نام را برای شرکتشان انتخاب کردند که خودشان را یاهو تصور می کردند!

Apple Computers

سیب میوه ی مورد علاقه ی استیو جابز موسس شرکت اپل است. او سه ماه در انتخاب نام شرکتش تاخیر داشت و بعد گفت که اگر همکاران دیگرش تا ۵ ساعت دیگر اسم بهتری پیشنهاد نکنند، همین اسم را انتخاب می کند.

Sony

از واژه ی لاتین «sonus» به معنی صدا گرفته شده است و واژه ی «Sonny» هم یک اصطلاح عامیانه برای آمریکایی هاست که به معنی نوجوان باهوش است.

Nokia

Nokia در ابتدا به عنوان یک کارخانه ی تولید کاغذ در اواسط دهه ی ۱۸۰۰ شروع به کار کرد و دومین کارخانه آن روی رودخانه ای به نام Nokianvirta ساخته شد پس آن ها قسمتی از اسم این رودخانه را برای نام شرکت خودشان انتخاب کردند.

Samsung

Sam یعنی سه و sung یعنی ستاره. در کره این سه ستاره به سه مفهوم «بزرگ»، «بیشمار» و «قدرتمند» اشاره دارد.

(Hewlett Packard (HP

بیل هولت (Bill Hewlett) و دیو پکارد (Dave Packard) یک سکه به هوا انداختند تا تصمیم بگیرند که اسم شرکتشان را هولت-پکارد (Hewlett-Packard) بگذارند یا پکارد-هولت (Packard-Hewlett)! حدس بزنید کی برد.

Motorola

موسس آن پل گالوین وقتی شرکتش شروع به ساخت دستگاه های رادیو برای ماشین ها کرد، این نام را انتخاب کرد. این شرکت سازنده ی رادیو قبل از آن Victrola نامیده می شد. خوب motor و Victrola باهم یکی شدند و Motorola ساخته شد!

Wikipedia

Wiki در زبان هاوایی به معنی تند و سریع است و این واژه با واژه ی encyclopedia به معنی دانشنامه آمیخته شده و Wikipedia را ساخته است.

Joomla!

Jumla یک واژه ی سواحیلی از زبان های شرق آفریقاست که در کشورهای موزامبیک، زنگبار، کنیا و تانزانیا به کار می رود و به معنی «همه با هم» یا «به عنوان یک کل» است و این واژه از میان هزاران پیشنهاد انتخاب شده است. برای این که راحت تر خوانده شود کمی تغییر کرده و به Joomla تبدیل شده است.
Cisco

این کلمه کوتاه شده ی San Francisco است. لوگوی این شرکت میراث نام San Francisco را بر می گرداند! در واقع این واژه، نشان دهنده ی پل Golden Gate Bridge است.

Sun Microsystems

به وسیله ی چهار دوست در دانشگاه استنفورد بنا گذاشته شد. sun از اول واژه های Stanford University Network به معنای شبکه ی دانشگاه استنفورد تشکیل شده است.

Xerox

ریشه ی یونانی xer به معنای «خشک» است. مبدع این واژه Chestor Carlson، اختراعش را Xerox نامید زیرا این شرکت تولید کننده ی پرینترهایی است که از فتوکپی خشک استفاده می کنند که از فتوکپی خیس که مورد استفاده ی مردم بود، متفاوت بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :