در رنکینگ اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی در ماه دسامبر نام الشن مرادی استاد بزرگ ایرانی از فهرست رنکینگ شطرنج‌بازان ایران خارج شده و زیر پرچم فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) رفته است.

به گزارش تبریزمن، در آخرین رنکینگ اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) نام الشن مرادی از فهرست شطرنج‌بازان ایران خارج شده است.

این شطرنج‌باز ایرانی که ماه گذشته بعد از احسان قائم مقامی در جایگاه دوم رنکینگ شطرنج‌بازان ایران قرار داشت در فهرست جدید اعلام شده، زیر پرچم فدراسیون جهانی قرار دارد و فدراسیون او که ماه گذشته ایران بود به فیده تغییر پیدا کرده است.

مرادی سالها بهترین شطرنج‌باز ایران در رنکینگ جهانی بوده و در المپیاد جهانی و جام جهانی هم برای ایران مسابقه داده است.

الشن مرادی

معمولا شطرنج‌بازانی که قصد گرفتن تابعیت دیگر کشورها را دارند زیر پرچم فیده می‌روند و در نهایت با گرفتن تابعیت جدید جزو لیست شطرنج‌بازان انتقالی(ترانسفر) قرار می‌گیرند.

الشن مرادی که درجه استاد بزرگی دارد چند سالی است برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه تگزاس در کشور آمریکا اقامت دارد و در رقابت‌های دانشجویی این دانشگاه نیز شرکت می‌کند.

الشن مرادیی درباره خارج شدن اسمش از فهرست شطرنج‌بازان ایران، گفت: این اتفاق به دلیل مسائل شخصی‌ام رخ داده است زیرا من بنا به دلایل شخصی و مشغله‌هایی که دارم فعلا نمی‌توانم برای ایران بازی کنم و شاید تا مدت‌ها هم به ایران نیایم. البته در حال حاضر مساله درسی‌ام مهم است و دوست دارم تحصیلاتم را در مقطع دکترا تمام کنم و زیاد وقت نمی‌کنم که شطرنج بازی کنم.

او در پاسخ به این سوال که آیا شما تابعیت کشور آمریکا را پذیرفته‌اید، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و من فعلا زیر پرچم فدراسیون جهانی هستم و حتی دوست دارم برای ایران بازی کنم اما با شرایطی که دارم نمی‌توانم این کار را انجام دهم.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :