به گزراش تبریزمن، “سید امیر حسینی” سرپرست فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار ما در مورد قارداد جدیدی که فی مابین فدراسیون و یکی از بانک های کشور برای اسپانسری از این رشته منعقد شده است با ذکر این نکته که معمولاً در کشورهای صاحب سبک در شطرنج، بانک ها و بنگاه های اقتصادی از این ورزش حمایت می کنند، گفت: از این که بانک سرمایه که با فرهنگیان گرامی و دانش آموزان آینده ساز کشور ارتباط دارد حمایت از ورزش شطرنج را در دستور کار خود قرار داده است خرسندیم و امیدواریم ما هم بتوانیم از رهگذر برگزاری مسابقات جهانی شطرنج در ایران نسبت به معرفی این بانک و اطلاع رسانی در خصوص خدمات ارزشمند آن گام های مؤثری برداریم.

سال ۲۰۱۴ دوران پرباری برای شطرنج ایران بود/بدنبال رسیدن به دوران طلایی هستیم

وی افزود: کشور جمهوری اسلامی ایران به خصوص در بخش های دانش آموزی ظرفیت های فراوانی دارد که امیدواریم بتوانیم با جلب مشارکت دیگر دستگاه ها و نهادهای اقتصادی و فرهنگی گامی مؤثر در شکوفا شدن این استعدادها برداریم.شطرنج در سال جاری و سال ۲۰۱۴ دوران پربار و موفقیت آمیزی را سپری کرد و این نوید را داد که در آینده گام های بلندتری را می خواهد در ورزش ایران بردارد.

 امیر حسینی (4)

به کمک رسانه ها و صدا و سیما نیاز داریم

وی افزود: برای پیمودن پله های ترقی و پیشرفت در شطرنج نیاز به حمایت رسانه ها به خصوص رسانه ملی و شبکه سوم سیما داریم و انشالله بتوانیم در یک تعامل دوجانبه از رسانه ملی استفاده مطلوبی جهت رشد و ارتقا شطرنج ببریم.

ورزش شطرنج پتانسیل بالایی در کشور دارد

حسینی با بیان این جمله افزود: کسب و کار ورزش یک مولفه مهم در صنعت کشور است. در حال حاضر مدارس شطرنج زیادی در کشور وجود دارد که این مدارس نسبت به امر آموزش و گسترش آن فعالیت می کنند و برای مربیان این رشته اشتغال زایی به وجود آورده اند.

کمبود منابع مالی یکی از بزرگترین مشکلات فدراسیون است/با جذب اسپانسرهای متعدد مشلات مالی را حل میکنیم

سرپرست فدراسیون شطرنج اشاره کرده که موفقیتهای امروز شطرنج مرهون همکاری خانواده ها با فدراسیون است. خانواده ها اسپانسرهای اصلی برای شطرنجبازان ایرانی هستند و تا کنون این همکاری مشترک منجر به دستاوردهای بزرگی شده است. یکی از مشکلات فدراسیون کمبود منابع مالی است که لازم است با همکاری علاقمندان به ورزش شطرنج به منابع پایداری دست پیدا کنیم.

امیر حسینی در ادامه افزود در حال حاضر چند طرح برای پیگیری منابع مالی در دست پیگیری است از جمله فرزین کارت که پشتیبان سیستم جامع و ارائه کننده خدمات به اعضا می باشد، می تواند منجر به دستیابی منابع مشترک برای فدراسیون، ورزشکاران و هواداران شود. همچنین ایشان از طرح های در دست اقدام به راه اندازی دفتر بیمه و گرفتن کد کارگزاری برای فدراسیون اشاره کردند و افزودند لازم است فدراسیون نسبت به جذب چند اسپانسر به عنوان حامیان اصلی فدراسیون اقدام نماید و در این زمینه مذاکرات اولیه با برخی از بانکها و موسسات انجام و در دست پیگیری است. وی در این خصوص خواستار مشارکت علاقمندان شطرنج در این زمینه شد.

وی گفت: پیرو تداوم سیاست های پیش برنده ای که در گذشته بود، در نظر داریم به منابع پایداری برای توسعه ورزش شطرنج برسیم که در نخستین گام مطالعه ظرفیت های شطرنج بود تا این رشته پرطرفدار بتواند یک اسپانسر شریک و همراه خود داشته باشد. همچنین در نظر داریم موفقیت ها و کسب مدال شطرنج بازان این کشور به خصوص در رده های سنی را تداوم ببخشیم. از دیگر برنامه ها می توان به بازنگری چشم انداز فدراسیون، برنامه توسعه علم و هنر و تفکر خلاق، بهره مندی از ظرفیت بیشتر تمامی اقشار جامعه که در این خصوص اصلی ترین هدف گذاری ما خانواده ها می باشد.

در سال آتی با سازماندهی هرچه بهتر، لیگ شطرنج را برگزار میکنیم

وی ادامه داد: سازماندهی به لیگ شطرنج و مسابقات امسال از دیگر برنامه های فدراسیون در هفته های آتی می باشد که با قوت بیشتر و با حضور تیم های با کیفیتی برگزار شود که می توان گفت این موضوع جزو اولویت بندی هایی که کرده ایم می باشد.

وی گفت: توسعه روابط بین الملل از دیگر سیاست های فدراسیون می باشد که در این خصوص در نظر داریم با رایزنی و تلاشی که با کشور های همسایه و خارجی خواهیم داشت، مسابقات بیشتر و با کیفیت تری در کشور برگزار کنیم. در این خصوص کمیته بسیار فعالی در نظر گرفته ایم که بتوانیم با برگزاری مسابقات بین المللی رتبه شطرنجی بازیکنان را ارتقاء دهیم.

بخاطر مشکلات مالی قادر به جذب مربیان حرفه ای خارجی نبودیم که در آینده نزدیک این مشکل را هم حل میکنیم

سرپرست فدراسیون شطرنج در پاسخ به این سوال که آیا مربی تیم ملی خارجی خواهد بود یا ایرانی اظهار داشت: متأسفانه با توجه به منابع محدودی که در اختیار داریم امکان جذب مربیان حرفه ای را برای ما فراهم نکرده است. اما امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم بخشی از مشکلاتی که وجود دارد را حل کنیم.

وی ادامه داد: بزرگترین دغدغه من منابع مالی است. منابع پایداری که بتوانیم به آن دست پیدا کنیم تا توسعه این رشته با مشکل روبرو نشود. رشته شطرنج پرهزینه نیست و با توجه به هزینه های که می شود، در صورت سرمایه گذاری های اندک در این رشته فکری و پر طرفدار، می توان به دست آورد های بزرگی رسید و همانطور که گفتم چالش بزرگی که با آن روبرو هستیم مشکل مالی می باشد.

مسئولین شهری تبریز حمایت های خوبی از شطرنج داشته اند

وی در پایان اظهار داشت: جا دارد از مسئولین ورزش شطرنج استان آذربایجان شرقی به ویژه مسئولین باشگاه شهرداری تبریز، دکتر دبیری، شهردار محترم کلانشهر تبریز جناب آقای نجفی و سایر عزیزانی که در پیشرفت ورزش شطرنج حمایت کرده اند سپاسگزار باشم چرا که با حمایت خود موجب شده اند شطرنج در آذربایجان توسعه بیشتری پیدا کرده و این ورزش در خانواده های آن منطقه جایگاه بیشتری پیدا کند.همچنین با حضور تیم شطرنج شهرداری تبریز در دو فصل اخیر لیگ برتر که توام با استفاده از بازیکنان نامدار و بومی در کنار یکی دو استاد بزرگ خارجی با تجربه بود، لیگ ایران پیشرفت خوبی داشته و امروز شاهدیم که تیم شهرداری تبریز به عنوان نماینده جمهوری اسالمی ایران میتواند در مساباقات قهرمانی آسیا و قهرمانی شهرهای جهان جزو یکی از مدعیان قهرمانی باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :