اعضای شورای شهر تبریز فردا به سوی بلوار ۲۹ بهمن حرکت کرده و مهمان شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی خواهند بود.

به گزارش تبریز من، این خبر را شهرام دبیری رییس شورای شهر در ابتدای جلسه هفتگی این نهاد مردمی و مدنی اعلام کرد و افزود:قرار است منتخبان مردم تبریز جهت استماع توضیحات مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در خصوص مشکلات احتمالی و برخی از موضوعات مطروحه مرتبط با مسایل آب در صحن علنی شورا، در این مجموعه حضور یابند تا وی گزارشی از فعالیت های مربوطه را ارایه نماید.

مبلغ عوارض نوسازی در تبریز بسیار ناچیز است

در جلسه امروز هم برای دومین هفته متوالی، دو تن از اعضای شورا به نطق پیش از دستور پرداختند.

علی نوای باغبان به عنوان اولین سخنران، توضیحاتی در خصوص فصل بودجه ارایه نمود و گفت:سه ماه پایانی هر سال به تجزیه و تحلیل این امر پرداخته می شود و لذا نگاهی عمیق به عملکرد بودجه سال ۹۴ می تواند ما را در تنظیم بودجه سال آینده یاری و موفق نماید. در برنامه ششم توسعه دولت، بندی وجود دارد که در آن به پرداخت ۹ درصد از مالیات ارزش افزوده به شهرداری ها اشاره شده است، اما اخیرأ مقرر شده تا این مبلغ به استانداری ها اعطا گردد.

وی ادامه داد:این در حالی است که طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، باید ۳ درصد از مالیات ارزش افزوده به شهرداری ها اختصاص یابد. جالب است بدانید در طول ۸ ماهه سال جاری مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی شهرداری اخذ شده و اگر این امر به صورت غیرمستقیم به شهرداری اعطا شود به طور حتم زنگ خطری است که باید شورای شهر اصلاح آن را پیگیری نموده و بی تفاوت نباشد.

باغبان سپس به تشریح لایحه درآمدهای پایدار شهرداری پرداخت و افزود:تهیه منابع درآمدهای پایدار برای شهرداری ها باید از سوی اعضای شوراهای شهر پیگیری شده و حتی تأثیرگذاری خود در تدوین و تصویب آن در مجلس را عملی سازند، همچنین اجرای لایحه مدیریت واحد شهری نیز دیگر موضوعی است که باید از سوی منتخبان مردم در شورای شهر پیگیری گردد.

توجه به ردیف های درآمد شهرداری ها نیز از دیگر مباحثی بود که این عضو شورا به آن اشاره کرد و عوارض نوسازی را از قدیمی ترین منابع مالی شهری دانست که به زعم وی مبلغ ناچیزی است و اضافه کرد:شارژ شهری یا همان عوارض نوسازی در دنیای امروز، با ارزش آپارتمانی سنجیده می شود که با فرمولی منطقی به یک درآمد مهم تبدیل شده و شهرنشینان باید این هزینه را پرداخت نمایند اما ما در دریافت این منبع نیز موفق نبوده ایم و تحقق آن بسیار ناچیز است، به طوری که در مدت زمان ۸ ماهه سال جاری، کمتر از ۱۰ میلیارد تومان در کلیه مناطق شهرداری از این منبع جمع آوری شده است و باید برای افزایش این امر برنامه ریزی گردد.

باغبان در پایان اظهارات خود خواستار شفاف سازی مدیران در خصوص هزینه تمام شده برخی از خدمات شهرداری تبریز مانند خدمات پسماند شهری، اتوبوسرانی و غیره شد.

مساحت کلان شهر تبریز باید افزایش یابد

فریدون بابایی اقدم نیز به عنوان سخنران دوم پیش از دستور جلسه به بررسی طرح جامع کلان شهر تبریز در قالب پاور پوینت پرداخت و گفت:بررسی این طرح طبق بند ۳۴ ماده ۷۱ قانون انجام می گیرد تا برای شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر عملیاتی گردد که ایجاد شهرک سازی و نظام مند بودن محدوده شهری از آثار مثبت آن و ساخت و سازهای غیرمجاز نیز جزو تبعات منفی آن محسوب می شود.

به اعتقاد این عضو شورا، نابرابری های شهری، شکاف طبقاتی، عدم توجه به کاربری های عمومی، وضعیت نامطلوب مالکیت اراضی و غیره از جمله ایراداتی است که طرح جامع جدید شهر تبریز فاقد آنهاست و شورای شهر باید در تدوین و اجرای آن نقش خود را ایفا نماید زیرا امروزه طرح های منفصل از کارایی لازم برخوردار نیست.

وی در پایان اظهارات خود بر افزایش مساحت شهر تبریز تاکید کرد و افزود:توسعه این شهر باید به رقم ۵۰۰ کیلومتر مربع افزایش پیدا کند تا امر سرمایه گذاری به سهولت تحقق یابد.

مناطق اطراف تبریز به یک مصیبت تبدیل شده است

شهردار کلان شهر تبریز هم در این جلسه محدوده این شهر را بزرگترین مشکل مجموعه شهرداری دانست و گفت:زیرا وضعیت نامشخص روستاها و مناطق اطراف تبریز به یک معضل و مصیبت تبدیل شده است که باید همگی دست در دست هم داده و با همفکری منطقی به نتیجه قابل قبولی برسیم که اگر اینگونه نشود به طور حتم این کلان شهر در آینده با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.

صادق نجفی سپس به قیمت تمام شده برخی از خدمات شهری تبریز اشاره کرد و افزود:جالب است بدانید هزینه تمام شده برای جابجایی هر مسافر درون شهری با اتوبوس های شرکت واحد، مبلغ یک هزار و ۳۰۰ تومان است و طبق مصوبه شورا رقم به مراتب کمتری از شهروندان اخذ می گردد، همچنین برای جمع آوری زباله های شهری مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان صرف می شود حال آنکه از این بابت مبلغ ۶ میلیارد تومان از سازمان پسماند دریافت کرده ایم که قابل تأمل می باشد.

وی در رابطه با مبالغ عوارض نوسازی هم تاکید کرد:این رقم در سال ۹۱ کمتر از ۲ میلیارد تومان بود در حالی که برای امسال حدود ۲۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است و ۵۰ درصد آن تحقق یافته است که باز هم رقمی ناچیز می باشد.

رییس شورای شهر تبریز در پایان جلسه امروز بار دیگر بر ارایه پیشنهادات اعضای شورا درباره بودجه سال آینده تاکید کرد و گفت:هیچ یک از کمیسیون های شورا، نظرات و طرح های کارشناسی خود در خصوص بودجه سال ۹۵ را ارایه نداده اند به طوری که فرصت ۲ هفته ای این امر به بیش از یک ماه تبدیل شده است و ما کماکان منتظریم!

در خاتمه اضافه می کنم حبیب شیری آذر، اسماعیل چمنی و بهروز خاماچی اعضای غایب جلسه این هفته شورای شهر تبریز بودند.

گزارش : شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :