دکتر مبین، افتخاری بلند آوازه و انسانی کم نظیر بود که در میان غفلت مردم و مسئولین، در سکوت تلخ رسانه ها چشم از جهان فرو بست.

به گزارش تبریزمن، نویسنده شاعر و پزشک توانای معاصر آذربایجان، دکتر سید محمد حسین مبین در سال ۱۳۰۶ شمسی در یکی از محلات قدیمی تبریز به نام چرنداب پا به عرصه هستی گذاشت تا اینکه مسیر زندگی و قلب بزرگ این بزرگمرد او را وارد عرصه ای کرد که شاید ما ها حتی از تصور آن هم احساس خوبی نداشته باشیم.

حضور در بین جذامیان و خدمت، مراقبت و درمان این بیماران باعث شد تا دکتر مبین، لقب مسیح جذامیان را به خود گرفته و برای سال ها در آسایشگاهی در گوشه تبریز به خدمت مشغول شود.

روز سه شنبه، ششم مهرماه پدر جذامیان ایران در سن ۸۸ سالگی چشم از جهان فرو بست؛ مردی که تمام سالیان عمر خود را صرف خدمت به قشر محروم و مظلوم جذامیان کرده، گام بلندی در جهت تغییر نگرش مردم به این بیماران برداشته و به نماد انسان دوستی تبدیل شده بود، به ابدیت پیوست.

http://mahdnews.ir/wp-content/uploads/2015/05/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%A8%DB%8C%D9%86.jpg

بدون شک اولین تصوری که می توانست در ذهنمان در خصوص خبر درگذشت این بزرگمرد ایجاد شود، پرداخت سراسری در صدا و سیما، رسانه های تصویری و مکتوب و شبکه های اجتماعی به خدمات و از خودگذشتگی های دکتر مبین و پیام های تسلیت پی در پی مقامات استانی و کشوری بود اما افسوس…

افسوس که روح بزرگ فردی انساندوست چون دکتر میبن، شاهد به خاک سپردن جشم سردش در غربت و سکوت سرد رسانه ها و ملت ایران و آذربایجان بود.

در حالی که انتظاری از ملت همیشه حاضر در صحنه ایران در شبکه های اجتماعی نمی رفت، به نظر مردم آذربایجان نیز نه از اسطوره های معاصر خود شناخت دارند و نه ارزشی برای آن ها قائلند.

شاید انسان هایی چون دکتر مبین هر دهه یکبار ظاهر شوند، انسان هایی که زندگی خود را صرف خدمت خالصانه و بدون چشم داشت به بیمارانی کنند که ما حاضر نیستیم لحظه ای در کنارشان قرار بگیریم. اسطوره پزشکی آذربایجان به اروپا رفت تا تحصیلات خود را برای خدمت به جذامیان آذربایجان کامل کرده و گامی در جهت حمایت از این قشر بردارد.

تشییع جنازه ای که برای پدر جذامیان ایران برگزار شد، در حد یک فرد معمولی یا حتی کمتر از آن در اوج بی نظمی و صرفا برای رفع تکلیف ترتیب دیده شده و از طرف صدا و سیما هیچ برنامه ای در خصوص اطلاع رسانی این مراسم پخش نگردید.

IMG_7184

شاید اگر این اتفاق در پایتخت به وقوع می پیوست، تشییع جنازه ای باشکوه در قطعه نام آوران بهشت زهرا شاهد بودیم، در میان حضور عکاسان رسانه ها و دوربین های صدا و سیما؛ اما در تبریز شاهد بنرهای فلان چیپس و پفک و مراسم فکاهی هستیم که جا را برای اطلاع رسانی درگذشت بزرگمرد آذربایجان و ایران تنگ کرده اند. مردان و زنان فرهنگ آذربایجان کجا بودند تا شاهد مراسم تشییع حقیرانه مردی شوند که نامش در تاریخ ایران و آذربایجان حک شده است؟

دکتر سید محمد حسین مبین، افتخار پزشکی ایران بود که در میان غفلت و سکوت تلخ رسانه ها و مردم به دل خاک سپرده شد، بزرگمردی که تا بود خدمت کرد و افتخار آفرید اما با نا مهربانی و در غربت دیده از جهان فروبست.

این روز ها اتفاقاتی افتاده که ملتی غیور و با تعصب همچون ملت آذربایجان، با تاریخی غنی و پر از اسطوره، دیگر ارزشی به بزرگان خود نمی دهد و سخنی در خصوص آنان بر زبان جاری نمی کند، نمی دانیم باعث آن، که یا چه بوده است اما این اتفاق به وقع پیوسته و ما را انگشت به دهان گذاشته است.

روحش شاد که عمری خالصانه برای خود و خدایش خدمت کرد…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :