رییس کانون سردفترداران و دفتریاران آذربایجان شرقی به مناسبت روز دفاتر اسناد رسمی، با خبرنگاران رسانه های گروهی استان دیدار نموده و به تشریح موارد مبهم اخیر پیرامون معاملات املاک و خودرو پرداخت.

به گزارش تبریزمن، محمدرضا ادیب با اشاره به اینکه حرفه دفاتر اسناد رسمی از جمله مشاغلی است که در قرآن مجید نیز مدنظر قرار گرفته است گفت:این شغل در آیه ۲۸۲ سوره بقره تحت عنوان کاتب بالعدل آمده است و لذا این دفاتر در مناطق مختلف آذربایجان شرقی، امر ثبت اسناد عادی و قولنامه های خرید و فروش املاک و خودرویی را به انجام می رسانند.

photo_2016-12-27_11-59-48
وی سپس به مدارک لازم جهت تنظیم قولنامه رسمی خرید و فروش املاک پرداخت و افزود:این سند با ارایه سند مالکیت رسمی آزاد و کارت ملی طرفین قابل تنظیم بوده و استعلام ثبتی نیز به درخواست طرفین انجام می گیرد، لذا اگر شهروندان بدون واسطه گری بنگاه های املاک و از طریق یافتن همدیگر به عنوان خریدار و فروشنده به امر ثبت اسناد در دفاتر رسمی بپردازند بهترین منتفع اسناد خواهند بود.

ادیب همچنین روشنگری شهروندان در انتقال اسناد و معاملات خودرویی از طریق دفاتر اسناد رسمی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد:طبق ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، کلیه اقدامات انتقال اسناد خودروها باید در دفاتر رسمی اسناد کشور صورت گیرد و لذا در موارد مشابه برگ سبز خودروها به هیچ وجه جایگزین سند رسمی این نوع معاملات تلقی نمی گردد بنابراین مقرر شده است تا تابلوی کنونی انتقال خوردو در مراکز پلاک گذاری راهنمایی و رانندگی به تابلوی تعویض پلاک تغییر یابد!

رییس کانون سردفترداران و دفتریاران آذربایجان شرقی در پایان اظهارات خود خطاب به شهروندان تاکید کرد تا تمام معاملات خود را به صورت قانونی انجام داده و از هر گونه اقدام در راستای توصیه های غیرقانونی مراکز تعویض پلاک پرهیز نمایند تا از آنچه وی به عنوان گرفتاری و خسارات مالی آتی نام برد در امان باشند!

شایان ذکر است هم اکنون در آذربایجان شرقی تعداد ۳۸۰ دفتر اسناد رسمی – به غیر از دفاتر ازدواج و طلاق – به امر تنظیم اسناد هم استانی ها مشغول هستند که سهم کلان شهر تبریز در این بین، حدود ۱۸۳ مورد می باشد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :