از دیرباز شرق تبریز نسبت به غرب آن رونق بیشتری داشته است .

به گزارش تبریزمن، پروژه های عمرانی و شهرک سازی هایی که در شرق تبریز وجود دارد شاید نسبت به غرب یک به ده باشد . البته هدف از این مطلب نادیده گرفتن شرق نسبت به غرب نیست . چون همه میدانیم اکثر گردشگران برای تفریح قطعا شرق تبریز را انتخاب خواهند کرد ولی میشود با توجه بیشتر  به غرب ، کل تبریز برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد . با توجه به قرار گرفتن فرودگاه بین المللی و همچنین ورودی به شهر از طرف مرند در غرب ، شهرداری باید عزم جدی برای آبادانی این منطقه داشته باشد .

سالیان سال است غرب تبریز از مشکلات جدی رنج می برد ، البته نباید از اقدامات بسیار مثبت شهرداری تبریز در چند سال اخیر در این منطقه بزرگ از تبریز چشم پوشی کرد . اقداماتی مشابه طرح میدان بزرگ آذربایجان و همچنین پارک بزرگ که اگر به ثمر بنشیند به قول آقای دکتر نجفی شهردار محترم تبریز ، رونق غرب از ولیعصر و شرق هم بیشتر خواهد شد .

متاسفانه سال هاست که مسئولین فکر میکنند آخرین نقطه تبریز در منطقه غرب ، فرودگاه بین المللی شهید مدنی می باشد و از آن نقطه به بعد کمترین و میشه گفت هیچ توجهی نشده است . این منطقه تحت حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۶ می باشد که جزو مناطق کم برخوردار تبریز است اداره می شود .

میخواهیم به این سمت از تبریز برویم ، و ببینیم بعد از فرودگاه تبریز به  طرف صوفیان شهر زیبای ما چه مشکلاتی دارد .

اندکی بعد و عبور از جلوی فرودگاه بین المللی به طرف صوفیان ، مشکلات این منطقه شدت بیشتری پیدا می کند . با گذری چند دقیقه ای به طرف صوفیان ، به پلیس راه تبریز ، مرند میرسیم . تا اینجای کار همه چی در نظر ما عادی است . البته باید گفت از این اتفاق تعجب هم میکنیم ، چون تبریز شاید تنها کلانشهری باشه محدوده شهری آن محدود در خود شهر باشد !! و با طرح جامع جدید که در شورا مخالف و موافقانی دارد این کوچک سازی بیشتر هم خواهد شد که البته این بحث طولانی است که در این مطلب مجال بازگویی بیشتر نیست .

با گذر کردن از پلیس راه تبریز – مرند چشممان به تابلو خوش آمدگویی به بخش صوفیان را میبینیم ، از دور مجتمع های مسکونی دیده میشود که نظر ما را جلب میکند . به خیال اینکه این مجتمع ها تحت حوزه استحفاظی صوفیان می باشد به طرف این آپارتمان ها حرکت میکنیم .

در ورودی این شهرک تابلو کوچکی را میبینیم که اسم این شهرک بر روی آن نقش بسته است .

۱۳

شهرک صیاد شیرازی تبریز ، در کنار نام تابلو شهرک ، تابلو دیگری نظر ما را جلب میکند ، حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۶ تبریز . با توجه به رد شدن از پلیس راه و همچنین تابلوهای خوش آمدگویی به بخش صوفیان از توابع شهرستان شبستر ذهن ما مشغول میشود .

با جستجویی در اینترنت پی میبریم که در چند سال گذشته شهرداری تبریز و بخش صوفیان از توابع شبستر ، اختلاف های اداری بسیاری بر سر این شهرک داشته اند . با پرس و جو از مشاورین املاک این شهرک پی میبریم که در یک سال گذشته این اختلافات تقریبا حل شده و با نصب تابلوهای شهرداری منطقه ۶ ، این شهرک رسما در حوزه استحفاظی منطقه ۶ تبریز می باشد . پای صحبت برخی از ساکنان این شهرک که اکثرا مغازه داران هستند مینشینیم .

از بی مهری به این شهرک می گویند که در اختلافات اداری غرق شده بود . از مسئولین قبلی استانی انتقاد می کنند که قدمی برای حل این برنداشته بودند . می گویند فاصله این شهرک با تبریز و فرودگاه شاید به زور به ۵ دقیقه با خودرو برسد ولی فاصله اش با صوفیان از ۱۵ دقیقه با خودرو هم بیشتر است ولی نمیدانیم هدف از این تقسیمات سیاسی چیست .

۱۴

با صحبت هایی که شنیدیم این شهرک نزدیک به ۲۰ سال است که تاسیس شده است . اوایل شهرک ، پروانه ساخت های بسیاری برای این شهرک صادر شده بود . ولی بعد از اختلاف اداری که پیش آمد ، رکود بسیار عمیقی در این شهرک حکم فرما شد ، به طوری که پس از گذشت ۱۴-۱۵ سال از این مشکلات هیچ نهادی برای حل این مشکل قدمی برنداشته بود .

این شهرک که در ۳ فاز می باشد ، فاز ۱ آن در اختیار تعاونی مسکن های ناجا ، بهداشت ، ماشین سازی و ایثارگران می باشد . همچنین فاز ۲ آن در اختیار کارگران و فاز ۳ مربوط به تعاونی دادگستری است .

از اهالی شهرک در مورد امکانات این شهرک سوال میکنیم که می گویند به تازگی برق شهرک با دستور اداره برق استان و توسط اداره برق بخش صوفیان افتتاح شده است و همه مغازه داران دارای نعمت برق می باشند . و هر مغازه یا ساختمانی درخواست برق می دهند در کوتاه ترین زمان برق کشی انجام میشود و در این مورد مشکلی نداریم .

۱۵

همچنین اداره گاز کارهایی را برای گازرسانی به این شهرک انجام داده است . که علمک های گاز در کنار جاده و داخل شهرک قابل مشاهده است .

اهالی همچنین در مورد مشکلات این شهرک می گویند : از زمان انتخاب شدن آقای نجفی و انتصاب آقای سیاوس مکانی به عنوان شهردار منطقه ۶ تبریز اقدامات خوبی در این شهرک انجام شده است . آقای مکانی چندین بار به شهرک سر زده و با اهالی صحبت کرده است . همچنین چندین بار به دیدار ایشان رفته ایم و با گشاده رویی به حرف هایمان گوش کرده اند .

مهمترین درخواست اهالی این شهرک از آقای دکتر نجفی و همچنین آقای مکانی ، راه دسترسی این شهرک می باشد که بنابه گفته اهالی همانطوری که در طرح تفصیلی هم آمده است ، قرار شده از کنار جاده تبریز ، مرند مسیرگشایی این شهرک انجام پذیرد ولی از دیر شدن این کار گلایه دارند . همچنین درخواست انتقال پلیس راه را دارند .

۱۶

یکی دیگر از اهالی می گوید چند روز پیش آقای پورمهدی معاونت عمرانی استاندار ، در رادیو تبریز گفته است که به زودی پلیس راه تبریز ، مرند از مکان فعلی حذف و به محل دیگری انتقال داده خواهد شد و همچنین میدان ورودی تبریز در حوالی این شهرک احداث خواهد شد و همچنین بنابه گفته شهردار تبریز آقای نجفی ، المان ورودی تبریز در این منطقه کار خواهد شد که در صورت انجام این کارها و مسیرگشایی شهرک ، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد .

به نقل از تبریزمدرن، همچنین اهالی از صادر نشدن پروانه ساخت توسط شهرداری منطقه ۶ گلایه دارند که یکی از دلایل رکود این شهرک هم می باشد که دلیل این کار هم عوض شدن نقشه شهرک می باشد و درخواست تسریع در انجام این کار را دارند .

می گویند در ماه های گذشته چند بار آقای بابایی اقدم از اعضای شورای شهر به این شهرک آمده و پیگیری های فراوانی هم کرده اند ولی باز هم با وجود تلاش های ایشان هیچ پیشرفتی در حل مشکلات شهرک صیاد شیرازی تبریز مشاهده نشده است .

۱۷

یکی از فرزند ناخوانده بودن این شهرک می گوید و دیگری از غریب بودن ، یکی از نزدیکی این شهرک به سد امند می گوید که آب و هوای بسیار خوشی بدلیل نزدیکی به سد دارد و در صورت ساخت و ساز یکی از بهترین شهرک های ایران خواهد شد و دیگری می گوید اگر سد امند و شهرک صیاد در شرق تبریز بود هم اکنون یک شهرک ویلایی ساخته شده بود و آن شهرک آنتالیای منطقه میشد . از بی توجهی هایی که در حق این شهرک شده گلایه دارند . از کسانی می گویند که دار و ندار خود را فروخته بودند و در این شهرک زمین خریده بودند با هدف صاحب خانه شدن ولی هم اکنون با این وضعیت نمیشه در این شهرک ساکن شد .

صاحب یکی از مغازه ها در داخل شهرک می گویند روزهایی میشود که می آیم و تا شب مینشینم ولی کسی به شهرک سر نمیزند . بیش از ۵ هزار نفر در این شهرک زمین دار هستند ولی به دلیل رکود و عدم توجه هیچ سراغی از زمین خود نمیگیرند .

می گویند اگر ۱۰ درصد توجه ها که به شهرک خاوران شده به این شهرک شده بود اکنون ۱ زمین خالی هم وجود نداشت .

از تعاونی های مسکن این شهرک هم بسیار گلایه دارند و می گویند به جز ۱ سال اخیر ، قبل از آن هیچ کاری برای شهرک انجام نداده بودند .

این ها را میشنوم و سوار خودرو شده و از شهرک خارج می شوم . در راه برگشت باز هم از پلیس راه رد میشوم.یاد حرف اهالی میفتم که میگفتند اگر در این شهرک ساخت و ساز بشه تاکسی ها چطور میخوان مسافر بیارن و ببرن..چون هر بار ازشون مرخصی میخوان تو پلیس راه…بسیار خنده دار بود ……………………..

باور میکنم که این شهرک غریب و در غرب تبریز است


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :