به گزارش تبریزمن، نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا، مرداد ماه سال‌جاری در نخستین پایتخت تشیع جهان اسلام برگزار می‌شود، که به یقین برگزاری این چنین جشنواره بزرگ فرهنگی و معنوی در شهر تبریز می‌تواند دستاوردهای زیادی در سطح ملی، منطقه‌ای و حتی جهانی داشته باشد. از این رو، این مسئله بهانه‌ای شد، تا به سراغ کم و کیف نحوه برگزاری چندین دوره این جشنوراه در شهر اولین‌ها بپردازیم.

بی‌شک، یکی از مهم‌ترین جلوه‌های زیبای عبادت، بندگی و راز و نیاز انسان‌ها، با خالق هستی دعا است که در آموزه‌های دینی ما مسلمانان تاکید ویژه‌ای به جایگاه، اهمیت و اجابت آن شده است. از سوی دیگر بر این اساس، بر اهمیت این کار در قرآن کریم تاکید شده، خداوند متعال بر اساس وعده‌‌اش که در قرآن دعای دعاکننده را اجابت می‌کند و می‌فرماید: «ادعونی أستجب لکم» (غافر: ۶۰)؛ مرا بخوانید تا اجابت کنم شما را. قطعاً خداوند به وعدة خود عمل می‌کند: «وَ مَن‌ْ أَوْفَی‌َ بِعَهْدِه‌ِ مِن‌َ اللَّه» (توبه: ۱۱۱). به بیان دیگر اینکه، خداوند اهمیت دعا را تا آنجا قرار است که می‌فرماید؛ آنهایی که مستکبر هستند یعنی کسانی که دعا نمی‌کنند، برای آنها گرفتاری‌های بسیاری است. هم‌چنین در آیه‌ای فرموده‌اند که پیامبر ما به مردم بگو که اگر دعای شما نباشد، اعتناء به شما نمی‌شود.

۲۴ هزار دست‌های کوچک دعا روبه آسمان شد

رئیس حوزه هنری استان آذربایجان‌شرقی از دریافت بیش از ۲۴ هزار دعا در نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا توسط دبیرخانه این جشنواره خبر داد.

حسن میلانی گفت: تاکنون ۲۴ هزار و ۵۴۵ دعا از اقصی نقاط ایران به نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا ارسال شده است که از این میان دو سوم دعاهای رسیده از آن دختران بوده و بقیه دعاها توسط  پسران ارسال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در دعاهای رسیده به نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا شرایط و محیط در دعاها تاثیر بسزایی دارد، افزود: متاسفانه بیشتر دعاهای رسیده از اصل فانتزی بودن فاصله گرفته، به طوری که یکی از معیارهای انتخاب دعا توسط هیئت داوران توجه به فانتزی بودن دعا است.

میلانی خاطرنشان کرد: در بیشتر مواقع اسرار مگوی خانواده‌ها توسط کودکان در قالب دعاهایشان فاش شده و این امر رسالت حوزه هنری استان را در امانت‌داری بسیار سنگین کرده است.

رئیس حوزه هنری استان از ارگان‌های همسو خواست تا حوزه هنری استان را در آسیب شناسی دعاهای رسیده یاری کنند چرا که دعاها آئینه مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، روانی و … خانوداه‌ها هستند.

میلانی در ادامه از تخصیص مقداری از دعاها به به بخش ویژه نهمین جشنواره سراسری دستهای کوچک دعا که چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴ می باشد، اشاره کرد و اظهار نمود: برخی از دعاهای رسیده به این بخش اختصاص دارد به طوری که بیشتر دعاها از پیشرفت ایران در افق ۱۴۰۴ خبر می‌دهد و اینکه ایران به قدرت منطقه‌ای دست یافته و توانسته است صلح و امنیت را در منطقه برقرار کند.

وی گفت: بعد از بررسی و داوری آثار در تیر ماه ۹۴، شاهد برگزاری برنامه اختتامیه نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا در مرداد ماه خواهیم بود.

* دعای مومن در حق مومن بهترین دعا

دعا کردن تا آنجا مهم است که طبق حدیث دعا بلا را رد می‌کند، گرچه آن بلا تثبیت شده باشد. بدینسان دعای مومن در حق مومن، عاقبت ‌بخیری و موفقیت در علم و عمل بهترین دعا و حق‌الناس بدترین گناه اعلام شده و اگر به حق مردم جفا و ظلم شده باشد و حق مردم بر گردن افراد باشد، دعا اجابت نخواهد شد.

نا گفته نماند، متأسفانه باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که در حال حاضر، در برخی از کشورهای اسلامی و به ویژه در خانواده‌های ایرانی با سبک زندگی مدرن به مسایل آموزه‌های دینی از جمله آنها «دعا کردن» و توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی و دینی و به خصوص تربیت فرزندان با سبک زندگی اسلامی و ایرانی کم مهری و کم توجهی، می‌شود.

از این رو به نظر می‌رسد، برای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی و دینی در جوامع بشری، و به خصوص برای کشورهای اسلامی برگزاری جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا، در سطح  منطقه‌ای و حتی جهانی ضروری است.

* بچه‌ها چگونه می‌فهمند، دعایشان محقق خواهد شد؟

بر همین اساس، بررسی و کنکاش نحوه و چگونگی برگزاری هشت دوره این نوع جشنواره، و همچنین مطالعه و استخراج دستاوردهای این محفل معنوی در سطوح مختلف از سوی اساتید برجسته، دست‌اندرکاران و کارشناسان این عرصه در جامعه احساس می‌شود.

از این رو، سئوالات مهم و تعیین کننده‌ای برای رسیدن به جامعه‌سازی قرآنی و دینی در سیره پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) مطرح بوده که در صورت پرداخت متولیان این امر به این پرسش‌ها است که می‌توان به اهداف تعیین شده رسید. در این راستا سوالاتی چون، آیا شیوه آموزش مفاهیم دینی به کودکان در حال حاضر در جامعه ما نهادینه شده است؟ چرا خانواده‌های عصر امروز با این همه از سبک زندگی اسلامی فاصله گرفته‌اند؟ آیا پرورش کودک و تربیت اسلامی کودکان در جامعه ما از سوی خانواده‌ها رعایت می‌شود؟

همچنین سئوالات دیگری از این قبیل که چرا برخی دعاها برآورده نمی‌شود؟ آیا آنچه کودکان در دعا طلب می‌کنند، اصلاً محقق می‌شود؟ بچه‌ها چگونه می‌فهمند، دعایشان محقق خواهد شد؟

بر همین اساس، در ادامه این یادداشت و گزارش به نحوه برگزاری و کم و کیف چندین دوره این جشنواره می‌پردازیم. با توجه به سوابق موجود، به نظر می‌آید، اولین جشنواره دستهای کوچک دعا در سال ۸۵؛ برای نشر ارزش‌های دینی و با هدف جمع‌آوری مجموعه‌ای از غنی‌ترین احساسات خداجویی در میان نسل کودک و نوجوان و ثبت گفتگوی بی‌آلایش آنها با خالق یکتا، از سوی حوزه هنری آذربایجان‌شرقی اقدام به برگزاری این جشنواره شده، و امسال نیز نهمین دوره آن پس از برگزاری موفقیت‌آمیز هشت دوره جشنواره دست‌های کوچک دعا، در شهر اولین‌ها برگزار می‌شود.

* جهان در قاب معنوی کودکان

بدینسان، به بخشی از آثار برگزیده سال‌های گذشته این جشنواره پرداخته می‌شود که کودکان دنیا با کلام صادقانه و بی‌آلایش از خالق یکتا برای خوشبختی و سعادت افراد جوامع بشری طلب می‌کنند.

«خدایا؛ دعا می‌کنم که توی دنیا یه جارو برقی بزرگ اختراع بشه تا دیگه رفتگرا خسته نشن

خدایا کاری کن وقتی آدم‌ها می‌خوان دروغ بگن یادشون بره

خدایا ماهی منو زنده نگه‌دار و اگه مرد پیش خودت ببر و ان‌شاء الله من بتونم خدا رو بوس کنم و معلم‌مان هم منو بوس کنه

خدایا در این لحظه زیبا و عزیز از تو می‌خواهم که به پدر و مادر همه بچه‌های تالاسمی پول عطا کنی تا همه ما بتونیم داروی اکس جدید رو بخریم و از درد و عذاب سوزان رها بشیم و توی خواب مثل بچه‌های سالم پروانه بگیریم و از کابوس سوزان رها بشیم.

خدایای عزیزم، در سال جدید کمک کن تا مادربزرگم دوباره دندون دربیاره آخه اون دندون مصنوعی داره، پاهای من یه دعا دارن اونا کفش پاشنه بلند تلق تلوقی می‌خوان دعا می‌کنن بزرگ شن که قد شون دراز بشه، من دعا می‌کنم که خودمون نه، همه مردم جهان روز قیامت به بهشت برن،

خدایا می‌خورم بزرگ نمیشم، کمکم کن تا خیلی خیلی بزرگ شم

خدایا من یه دوستی دارم که پدرش کار نمی‌کنه و فقط می‌خوابه خدایا کمک کن که از این کار بدش دست برداره

خدایا دست شما درد نکنه ما شما رو خیلی دوست داریم، خدای عزیزم! سلام. من پارسال با دوستم در خانه‌ها را می‌زدیم و فرار می‌کردیم. منو ببخش

خدایا! به من یک عروسک بده و به داداشم یک ماشین پلیس

خدایا! همه را به بهشت ببر» از جمله خواسته کودکان است.

* خدایا کاش تو همیشه به یاد من بیفتی و یادت نره

خدایا! یک جوری کن یک روز پدرم من را به مسجد ببرد،

خدایا! از تو می‌خواهم که برادرم به سربازی برود و آن را تمام کند. آخه او سرباز فراری است. مادرم هی غصه می‌خورد و می‌گوید کی کارت پایان خدمت می‌گیری،

خدایا!به داداشم یک ماشین پلیس بده.خدایا! به من یک عروسک بده!، دلم می‌خواهد حتی اگر شوهر کنم خمیر دندان ژله‌ای بزنم،

خدایا! تمام بچه‌های کلاسمان زن داداش دارند از تو می‌خواهم مرا زن دادش دار کنی! و …» اشاره کرد.

بر همین اساس در یکی از این دوره‌ها بر اساس تعداد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، در این رده‌بندی مشخص شده که ۱۰۰ درصد از دعاهای ارسال شده مربوط به ظهور حضرت ولی عصر (عج)، ۷۵ درصد سلامتی مقام معظم رهبری، ۵۰ درصد درخواست عدم جدایی و طلاق پدر و مادر، ۷۰ درصد رهایی از اجاره‌نشینی و خرید خانه، ۳۰ درصد ترس از امتحان و دعا برای قبولی، ۳۰ درصد دعا برای سفرهای زیارتی، خرید النگو و اسباب بازی، ۴۰ درصد دعا برای درخواست شغل برای پدر و برادر، ۲۰ درصد درخواست نوزاد برای مادر، ۴۵ درصد آرزوی ازدواج برای خواهر و برادر و ۱۰ درصد از دعا‌ها به ترس از تنبیه بدنی و آرزوی رهایی از کتک خوردن توسط پدر و مادر‌ها اختصاص داشته است.

* دعا برای سلامتی و ظهور امام عصر(عج) در صدر دعاها

در سال‌جاری نیز نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا، با بخش ویژه آن با شعار چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴، در حالی در شهر تبریز برگزار می‌شود، که بر اساس آخرین آمار منتشر شده بیش از ۶ هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره رسیده، که دعا برای سلامتی و ظهور امام عصر(عج) در صدر دعاهای رسیده قرار دارد.

به همین منظور علاقمندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند تا پایان خرداد ماه سال جاری آثار خود را به آدرس حوزه هنری آذربایجان شرقی، دبیرخانه نهمین جشنواره سراسری دست‌های کوچک دعا، ارسال کنند.

* هزاران نفر برای باریدن باران دعا می‌کنند، غافل از آنکه خداوند با کودکی است که چکمه‌هایش سوراخ است

در هر حال بهترین جمله و مفاهیمی که می‌توان در این زمینه، به کار برد، این جمله است که در این خصوص بیان شده« هزاران نفر برای باریدن باران دعا می‌کنند، غافل از آنکه خداوند با کودکی است که چکمه‌هایش سوراخ است».

با این وجود، به عقیده برگزار کنندگان این جشنواره، این جشنواره از معدود جشنواره‌های سراسری است که هیچ‌گاه دچار کلیشه‌های مرسوم نمی‌شود، چراکه به دلیل شرایط و محدودیت‌های سنی هر سال طیف جدیدی از کودکان در دست‌های کوچک دعا شناسایی می‌شوند، بطوریکه هر برگ از دعاهای رسیده به دبیرخانه مشکلات خانواده‌های مختلف را بازگو می‌کند، برای مثال بین کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۲ ساله کشور، بیشترین دعا‌ها مربوط به ترس از دست دادن پدر و مادر بوده است.

* شهر اولین‌ها، قنوت انتظار می‌گیرد

به باور آنها، اگر بحث کار‌شناسانه و تحقیقاتی خوبی روی این آثار صورت گیرد، بخشی از آن‌ها می‌تواند بهترین منبع برای موسسات خیریه در نظر گرفته شود و بخشی دیگر نیز در اختیار امور تربیتی بهزیستی قرار داده شود تا با اقدامات روانکاوی و روان‌شناسی بعضی از کودکان که از هم‌اکنون اختلالات روحی خاصی در آن‌ها مشاهده می‌شود، تحت درمان قرار گیرند.

بدینسان با این وصف، آنچه در این زمینه مهم به نظر می‌رسد، اینکه یکی از آرزوهای دیرینه هر شهروند تبریزی و به خصوص مسئولان بلند پایه استان آذربایجان‌شرقی، تبدیل شهر تبریز به عنوان قطب فرهنگی و معنوی جهان اسلام است. بنابراین، با این ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایی که امروز در شهر اولین‌ها هست، به طور یقین مشخص می‌شود، تحقق آرمان «پایتخت فرهنگی و معنوی جهان اسلام » برای سالیان متوالی و برای همیشه هم دور از دسترس نباشد و در بین شهرهای ایران شهر تبریز، به عنوان اولین شهر که در حوزه فرهنگ و دین در منطقه و جهان پیشتاز بوده، لقب بگیرد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :