به گزارش تبریزمن، مَراغه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مراغه است. مراغه در کنار رودخانه صوفی چای و در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته‌است.

گذشته تاریخی

تاریخ واقعی بنای این شهر روشن نیست اما دلایل و شواهد موجود قدمت آن را به قبل از میلاد مسیح می رساند.به نوشته دیاکونف در سال ۷۱۵ قبل از میلاد ناحیه کنونی مراغه جز سرزمین ماننا بوده و بنام ایالت اوئیشویش نامیده می شده است.بطلیموس در قبل از میلاد مسیح مراغه را جز اقلیم چهارم از اقالیم هفتگانه ریع مسکون شمرده و دریاچه ارومیه را به دلیل واقع شدن در کرانه غربی مراغه مارگیانه نام نهاده است.

مارک آنتوان در سال ۳۶ قبل از میلاد هنگام ذکر حوادث زمان پارت ها از این مکان بنام فرائه تا یاد می کند.  عده ای نیز معتقدند شهر تاریخی فراسپه که توسط آنتونیوس سردار رومی محاصره ولی به تصرف درنیامد همان مراغه است. به اعتقاد احمد کسروی نام مراغه بی گمان همان مارآوا یا مادآوا و به معنی جایگاه ماد می باشد.

مدتی است با تحقیق دیرین شناسان بقایای انسان یک میلیون ساله در مراغه کشف شده است.

اطلاعت توریستی

شهر مراغه هم اینک در هسته مرکزی خود بافت قدیمی ارزشمندی را داراست. مراغه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و تاریخی و برخورداری از امکاناتی مانند فرودگاه، قطار، محلهای اقامت، صنایع دستی و سنتی و واحدهای صنعتی و تولیدی و آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی فراوان و باغات گسترده و مناظر طبیعی بی نظیر و مردمانی خونگرم و مهمان نواز با جاذبه های وسیع گردشگری دارای شهرت جهانی بوده و سالانه مورد بازدید هزاران تن از گردشگران داخلی و خارجی قرار میگیرد.

رصد خانه مراغه که در عهد صفویان بناشده است

رصدخانه مراغه

موزه مراغه که در مجاورت مقبره اوحدی مراغه ای بناشده و آثاری از عهد ساسانی و صفوی دارد

موزه مراغه

مقبره اوحدی مراغه ای شاعر نامدار عصر ایلخانان و صاحب مثنوی معروف جام جم

مقبره اوحدی

گنبد سرخ مراغه(بنای آجری چهار ضلعی که در نوع خود بی نظیر است)

گنبد سرخ

نمایی زیبا از بافت فعلی شهر مراغه

شهر

سد علویان بر روی صوفی چای(رود خانه صوفی)

سد علویان

طبیعت مراغه

طبیعت مراغه

لاله های واژگون دامنه کوه سهند

لاله واژگون

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :