استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به سیاست دولت در واگذاری پروژه های نیمه تمام به مردم و بخش خصوصی، گفت: شوراها باید حقله وصل دولت و مردم دراین زمینه باشند و مردم را برای در اختیارگرفتن پروژه ها تشویق کنند.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده در نشستی با اعضای شورای اسلامی استان، با اشاره به وجود۳۰۰ هزار میلیارد ریال پروژه نیمه تمام در سطح استان، خاطرنشان کرد: در دولت گذشته به دلایل و انگیزه های مختلف پروژه هایی شروع شده که اتمام آنها امکان پذیر نبود و امروز این پروژه ها به مطالبه های مردم تبدیل شده است.

وی با بیان این که این پروژه ها باری است که بر بیت المال تحمیل شده، افزود: درآمدهای بالای نفتی در دوره گذشته می توانست چهره کشور را تغییر دهد اما در بحث زیرساخت ها کار قابل توجهی انجام نشد.
جبارزاده با بیان این که دولت یازدهم وارث بدهی های زیاد در تمام دستگاه ها و وزارتخانه ها است، گفت: بنا نیست هر بحثی که در جامعه مطرح می شود به مطالبه عمومی تبدیل شود، بلکه باید با واقع بینی و کارشناسی، کارهای معقول و منطقی انجام دهیم.

وی با اشاره به درخواست شوراها برای اجرای پروژه های جدید عمرانی، اظهار داشت: اگر قرار باشد اتفاق های نامبارک گذشته را تکرار کنیم و بار جدیدی بر دوش دولت بگذاریم چه فرقی با گذشتگان خواهیم داشت؟

استاندارآذربایجان شرقی تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید هیچ وعده ای نداده ایم مگراین که توان انجام آن را داشته باشیم، ما از توانایی ها و امکانات خود اطلاع داریم و بر اساس آن تصمیم می گیریم.

جبارزاده با اشاره به اختصاص ۱۰ هزارمیلیارد ریال اعتبار ویژه به پروژه های نیمه تمام استان در سفر هیات دولت، اظهار داشت: در این سفر تصمیم گرفتیم به جای این که این اعتبار بین صدها پروژه پخش شود چند پروژه مهم و حیاتی را انتخاب کنیم و در یک زمان بندی مشخص آنها را به اتمام برسانیم.

وی با تاکید بر این که انتظارها باید بر اساس واقعیت ها باشد، افزود: امروز اگر صدها پروژه جدید هم مطرح شود قابل اجرا نیست، چون سیاست ها و اولویت های دولت در دو سال آینده مشخص است و ما پروژه جدیدی را شروع نخواهیم کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که همه شهرستان های استان دارای سند توسعه هستند، گفت: دراین سند پتانسیل های توسعه هر شهرستان مشخص شده و فرماندارها مکلف شده اند تا سال ۹۶ اهداف آن را عملیاتی کنند.

وی با اشاره به این که سند تدبیر توسعه، نقشه راه پیشرفت استان و متحول شدن چهره شهرستان هاست، از شوراهای اسلامی استان خواست در اجرای این سند مسئولان دولتی را همراهی کنند.
وی با بیان اینکه اعضای شوراها باید آشنا به قانون باشند و ناآشنایی با قوانین و مقررات، مجوز تخلف نیست، افزود: با وجود شورا، نباید شهرداری جرات تخلف داشته باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که همه موظف به همکاری با شوراها هستند، گفت: اگر شوراها به وظایف قانونی خود عمل کنند و به حقوق خود پای بند باشند با هرکسی که با آنها همکاری نکند برخورد خواهیم کرد.

وی به شوراهای اسلامی استان توصیه کرد ضمن افزایش تعامل با مردم و جلب مشارکت آنها، ارتباطات خود با دستگاه های اجرایی را بر اساس قانون تعریف کنند و با واقع بینی و در نظرگرفتن شرایط، مطالبه های عمومی را افزایش ندهند.

جبارزاده اظهار کرد: عملکرد شوراهاباید به گونه ای باشد که مسئولان با اطمینان خاطر بتوانند بسیاری از امور را به آنها بسپارند.

 

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه نقدی و کاهش قیمت نفت دولت را در وضعیت سختی قرار داده است، گفت: با این حال کمکی که دراین دولت به عمران روستایی و پروژه های عمران شهری شده است قابل مقایسه با دولت های گذشته نیست.

جبارزاده با بیان این که دولت یازدهم و شوراهای دوره چهارم هم سرنوشت هستند، افزود: اگر دراین دوره بتوانیم کاری برای مردم انجام دهیم و رضایت مردم از نظام را افزایش دهیم به رسالت اصلی خود عمل کرده ایم.

حاجی پور، رییس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی هم در این نشست خواستار استفاده بیشتر دولت از مشارکت شوراها در امر توسعه، عمران و آبادانی کشور شد و گفت: شوراها شرایط عمومی دولت را درک می کنند و انتظار دارند ارتباط آنها با دولت دوسویه باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :