به گزارش تبریزمن، اسماعیل چمنی، نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز پس از جلسه علنی شورا در نشست مطبوعاتی حاضر شده و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

چمنی ابتدا در خصوص مسائل و حواشی مطرح شده در خصوص دفاتر مشاوران شورا گفت: مشاوره لازم است اما همه چیز زمانی مقبولیت و مشروعیت خواهد داشت که قانونی بوده و در چارچوب آن باشد. هر کسی می تواند به صورت شخصی مشاورانی داشته باشد اما به نام خود و نه با استفاده از نام اعضای شورا. در صورتی که دفتر مشاوره ای تاسیس می شود و از نام شورای شهر در سردر آن استفاده می گردد، باید حتما تک تک اعضا نسبت به این موضوع اطلاع داشته باشند و جلسات با حضور تمام اعضا تشکیل گردد.

وی ادامه داد: نظر شخصی من در مورد پیش آمده این است که چون به ما هیچ اطلاعاتی در این خصوص داده نشده اما در عین حال از نام شورا استفاده شده، اقدامی غیرقانونی بوده است. با این حال قصد دامن زدن به این موضوع را ندارم.

tre-(7)1

نائب رئیس شورای شهر تبریز افزود: مشاوران شورا انسان های نخبه ای هستند که این مسئله باعث لطمه خوردن به نام آن ها شد. با این حال این موضوع تقریبا خاتمه یافته به شمار می رود.

اسماعیل چمنی در خصوص جدب اعتبارات ملی به شهر تبریز اظهار کرد: با توجه به ساختار اشتباهی که در کشور ما وجود دارد حدود ۴۰ درصد درآمد های ممکلت صرف هزینه های جاری و حقوق کارمندان می شود. این در حالی است که هزینه های جاری در کشوری چون ژاپن با بیش از ۱۰۰ میلیون جمعیت کمتر از ۱۰ درصد می باشد.

وی ادامه داد: تا این موضوع و  ساختار اشتباه موجود حل نشود نمی توان کار خاصی انجام داد. صرف درامد های کشور به حقوق کارمندان باعث نا تمام ماندن پروژه های عمرانی شده و برای اشتغال و پیشرفت کشور مشکلات عدیده ای ایجاد می شود.

چمنی در ادامه افزود: متاسفانه ما شورای شهرداری هستیم تا اینکه شورای شهر و دچار برخی محدودیت ها می باشیم. اشتغال در حال حاضر بحث اصلی کشور مادر اکثر بزه های اجتماعی است. ما نهضت آسفالت سازی داریم اما نهضت اشتغال نه.

نائب رئیس شورای شهر در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا منابع شهری در برخی پروژها ی شهری حیف و میل می شود نیز گفت: متاسفانه این مسئله حقیقت دارد و باید راه چاره ای پیدا شود. در شهرداری میزان هزینه های جاری ۷۰ میلیارد تومان می باشد که بسیار بالاست. تعداد کارکنان شهرداری چند برابر مورد نیاز است و تنها راه چاره نیز ورود شهرداری به پروژه ها و اشتغال کارمندان خود در این پروژه ها می باشد.

چمنی

وی ادامه داد: باید با ایجاد درآمد های پایدار آینده شهرداری را بهتر کنیم. به عنوان مثال در بحث گردشگری ما نیاز به چندین هتل با کیفیت در سطح شهر داریم و به موازات آن شهرداری دارای بهترین و کارآزموده ترین نیرو ها و ابزار های لازم است که می تواند با در دست گرفتن پروژه های اینچنینی و اداره این هتل ها به وسیله کارکنان خود، هم اشتغال و هم درآمد های پایدار ایجاد کند. در صورتی که اقدامات اینچنینی صورت نپذیرد، در آینده دچار مشکلات مالی عدیده ای خواهیم شد.

رئیس اتحادیه قالیبافان استان با انتقاد از وضعیت بیمه بازنشستگی فرشبافان، عنوان کرد: بعد از ۲۰ سال کار از بازنشسته ۱۰ میلیون پول می‌خواهند تا تا با بازنشسته کردن او ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به حسابش پول واریز کنند. از طرفی دیگر حمایت و تشویق‌های لازم برای فعالان این صنعت اعمال نمی‌شود، برای مثال مدتی پیش ۳ نفر از تبریز در مسابقه برترین‌های طراحی فرش مقام‌های اول تا سوم کسب کردند ولی در رسانه های استان هیچ خبری از آن ها منتشر نشده و تقدیری به عمل نیامد. فرش و قالیبافان هنرمندان واقعی هستند اما کسی به آن ها ارزش نمی دهد.

وی در این خصوص ادامه داد: فرش‌بافی هنری است که با اقتصاد مقاومتی عینیت دارد، اما شرایط جامعه به گونه‌ای پیش رفته که  یک هنرمند قالی‌باف خجالت می‌کشد حرفه‌ی خود را اعلام کند.

وی تصریح کرد: بیمه تکمیلی قالیبافان با هزینه‌ی ماهیانه ۱۰ هزار تومان اعمال می‌شود و تاکنون اکثریت قالیبافان بیمه شدند، فرشبافان واقعی که تا کنون بیمه نشدند می‌توانند با مراجعه به اتحادیه مقدمات کار را انجام دهند.

tre-(1)1

عضو شورای شهر تبریز در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود فساد مالی در شهرداری و حمایت برخی از اعضاء شورا از دلالان در مناطق شهرداری، گفت: در طول یک هفته ۶ نفر در این رابطه دستگیر شده‌اند اما از نظر بنده تا زمانی که این اشخاص در دادگاه محاکمه و تخلف آنان محرز نشود نمی‌توان نام آنان را رشوه‌خوار و متخلف گذاشت.

وی ادامه داد: متاسفانه شرایط جامعه به شکلی شده است که افراد برای انجام کارهای قانونی خود نیز باید به واسطه‌گران مراجعه کنند. اعضاء شورا که نمی‌دانند چه کسانی درست کار می‌کنند و کدام زیرآبی می‌روند.

وی تاکید کرد: اعضایی که از واسطه‌گران و رشوه‌خواران شهرداری حمایت می‌کنند، نماینده مردم نیستند بلکه خیانت‌کار هستند و باید به مردم معرفی شوند، از رسانه ها خواهش دارم در صورت داشتن اسناد لازم برای اثبات ادعای خود این افراد را به مردم معرفی کنند. در این میان تنها فرد رشوه‌گیر مقصر نیست، شهروندانی که به این افراد رشوه می‌دهند هم باید مجازات شوند و هیچ تخفیف و ملاحظه ای نباید در کار باشد.

نائب رئیس شورای شهر تبریز در خاتمه در خصوص وضعیت متروی تبریز گفت: در حال حاضر احداث و بهره برداری از خطوط مترو نیاز اصلی شهرداری و شهر تبریز است تا از ترافیک موجود کاسته شود. مترو از پروژه های ملی آذربایجان است و همه پی گیر هستند تا با اتخاذ تصمیمات لازم در سال آینده امکان استفاده از مترو فراهم شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :