وزیر کشور با اشاره به ساختار نادرست اداره کشور طی ۷۰ سال گذشته، گفت: این نوع اداره کشور باعث ایجاد فاصله بین روستاها و شهرها شده که این شکاف ها به دره ای عمیق تبدیل شده است و با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی این مشکل رفع می شود.

به گزارش تبریزمن، عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در جمع دهیاران، شهرداران و شوراهای اسلامی آذربایجان شرقی، یکی از اهداف مهم و اصلی اقتصاد مقاومتی را پر کردن فاصله ها بین مناطق روستایی و مراکز شهری و بین شهرهای بزرگ و کوچک عنوان و اظهار کرد: متاسفانه بر اثر ساختار غلط اداره کشور طی سال های متمادی گذشته، نبود توازن و تعادل توسعه در روستاها و شهرها به زخم عمیقی شبیه است که نمونه های این تفاوت های آشکار را می توان در نقاط مختلف کشور مشاهده کرد.

وی افزود: بر همین اساس و به دلیل رعایت نشدن توازن در توسعه شهرها و روستاها، هر روز شاهد انواع مشکلات اجتماعی و اقتصادی و البته ناهنجاری ها و آسیب هایی همچون فساد، جرم و جنایت هستیم.

رحمانی فضلی ، وضعیت کنونی شهرها و روستاها را در تعارض کامل با مدل عدالت در اقتصاد مقاومتی خواند و یادآور شد: وضعیت کنونی روستاها و محرومیت های موجود در آن می تواند با همت مضاعف رفع شود.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی نباید به معنی اجرای پروژه تعریف شود، گفت: اقتصاد مقاومتی در حقیقت ریل گذاری اساسی برای مجموعه های اقتصادی و اجتماعی کشور است که نتایج آن در میان مدت و درازمدت قابل لمس خواهد بود تا کشور را در برابر تکانه های اقتصاد جهانی مصون نگه دارد.

رحمانی فضلی ، امنیت، رفاه و آسایش آحاد مردم اعم از شهرنشینان و روستائیان را از اهداف محوری اقتصاد مقاومتی بیان کرد و افزود: مساله معیشت و اقتصاد خانوارها نیز از جنبه های فردی و اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که ارتقای آن می تواند قدرت ملی کشور را افزایش دهد.

وی ، عدالت محوری را از دیگر محورهای مهم اقتصاد مقاومتی بیان و اظهار کرد: یکی از اهداف مهم این موضوع دنبال کردن عدالت در ارکان و ابعاد مختلف جامعه است که مساله مردمی بودن آن که از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است، می تواند در همین زمینه مورد کنکاش و بررسی قرار بگیرد.

رحمانی فضلی ، مردمی بودن اقتصاد مقاومتی را بسیار مهم خواند و با تاکید بر اینکه در این عذرصه نباید تفاوتی بین روستاها و شهرها اعمال شود، گفت: باید اعتراف کرد که روستاها مظلوم ترین مکان های جغرافیایی ایران هستند که در طول تاریخ ۷۰ ساله به آنها ظلم شده است و ما باید بسیار مراقب باشیم تا در سال های آینده این ظلم مضاعف نشود.

وی ، خواستار بازگشت قدرت اقتصادی به روستاها شد و گفت: در این زمینه توجه به فناوری های روز دنیا ، رفتارهای دانش بنیانی، تغییر نگرش های مدیریتی و روان سازی قوانین و مقررات بسیار ضروری است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در ابتدای این نشست با ارایه گزارشی از وضعیت فعالیت های عمرانی استان، گفت: در طول سه سال خدمت دولت تدبیر و امید تعداد شش هزار پروژه عمرانی در بخش های مختلف با اعتباری بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد ریال در این استان به بهره برداری رسیده است.

محمدصادق پورمهدی افزود: یکهزار و ۹۰۰ دهیاری، ۶۲ شهرداری، ۴۵ بخشداری، ۲۱ فرمانداری و شش هزار شورای اسلامی شهر و روستا در آذربایجان شرقی در راستای تحقق اهداف مورد نظر دولت تدبیر و امید فعالیت دارند و لحظه ای از تلاش شبانه روزی برای توسعه و عمران استان فروگذاری نمی کنند.

وی، لازمه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را کار عاشقانه و باور عمیق به آن عنوان کرد.

در این نشست فرماندار شهرستان اهر، شهردار ممقان، روسای شورای اسلامی شهر بستان آباد و روستای بنیس، بخشدار مرکزی مرند و کارآفرین نمونه زن از ترکمنچای پیرامون مسایل و مشکلات حوزه های محل کار خود اظهار نظر کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :