به گزارش تبریزمن، محمدرضا نعمت‌زاده در هفدهمین جلسه توسعه سرمایه‌گذاری استان‌ها که در آستانه سفر رییس جمهور به استان آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اظهار داشت: در زمینه صنایع و قطعات خودرو باید با شرکت‌های خارجی خوب همکاری کنیم و قطعات خودرو را برای داخل و صادرات با برندهای معتبر بسازیم.

وی افزود: اگر به صداقت و قصد خدمت به مردم در جهت توسعه کشور گام برداریم همه به ما کمک خواهند کرد، پس بهتر است به جای آنکه بگوییم نمی‌شود و نمی‌گذارند، دست به کار شویم و اقدام کنیم.

نعمت زاده با اشاره به ویژگی‌های استان آذربایجان شرقی به لحاظ سهم آن در صنعت، تجارت و معدن کشور گفت: در استان آذربایجان شرقی کارهای خوبی انجام شده است و کارهای نیمه تمام وجود دارد که بالاخره تمام می‌شود اما باید بررسی کنیم ببینیم چه کار جدیدی را می‌توانیم با توجه به امکانات و شرایط استان أغاز کنیم.

وی با اشاره به اینکه در بخش صنعت ظرفیت‌های ویژه‌ای در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که سبقه تاریخی نیز دارند، افزود: به طور مثال در صنعت ماشین‌سازی می‌توانیم در این استان فعالیت‌های خوبی داشته باشیم و به قطب ماشین‌سازی حتی برای صادرات تبدیل شویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع صنایع خودرو و قطعات خودرو و پیشرفت‌های به دست آمده در این حوزه در استان آذربایجان‌شرقی اشاره کرد و گفت: در این رابطه نیز باید کارهای جدیدی با دید صادراتی انجام شود.

نعمت‌زاده با بیان اینکه در آذربایجان‌شرقی در حوزه صنایع معدنی زمینه‌های امیدوارکننده‌ای داریم، گفت: در بخش صنایع نساجی و پوشاک در این استان ظرفیت‌های خوبی به لحاظ تاریخی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به ظرفیت صنایع غذایی به خاطر وجود امکانات کشاورزی و دامداری در استان آذربایجان‌شرقی اشاره کرد و افزود: این استان نزدیک به بازارهایی از جمله کشور سوریه است که می‌توانیم از این فرصت بهره بگیریم اما از آن غافل هستیم و حتی می‌توان گفت در حوزه صنایع غذایی در این استان به راحتی می‌توان از طریق صادرات صنایع غذایی ۱۰ میلیارد دلار برای استان به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی شاهراه تجارت کشورمان با دنیا بوده است، گفت: از این مسئله غافل مانده‌ایم و باید در این استان شرکت‌های قدرتمند صادراتی و وارداتی را تشکیل دهیم.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: اگر از نظام بانکی و بانک‌های خارج از کشور به خوبی استفاده کنیم و آنها را به خدمت بگیریم خیلی کارها را می‌توانیم انجام بدهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به ظرفیت فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز تجاری بین‌المللی اشاره کرد و گفت: می‌توانیم فروشگاه زنجیره‌ای را در آذربایجان شرقی پایه‌گذاری کنیم و در سراسر کشور گسترش دهیم؛ به طور مثال در این زمینه عراق بهترین بازار می‌تواند برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای باشد.

در این جلسه فهرستی جامع و مفصل از ظرفیت‌ها، استعدادها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان آذربایجان‌شرقی از سوی مسئولان استان و مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های توسعه ای و بانک ها ارائه شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :