رییس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت : شهر تاریخی و فرهنگی تبریز دارای اهمیت جهانی است .

به گزارش تبریزمن، شامگاه سه شنبه در آیین معرفی ‘تبریز شهر جهانی بافت فرش’،افزود: تبریز به جز فرش در صنایع دیگری همچون صنایع ابریشمی نیز در دنیا شناخته شده است و همین ظرفیت های صنایع دستی و گردشگری است که این شهر را به دنیا معرفی می کند.

وی افزود : فرش نقش مهمی در توسعه فرهنگی و اجتماعی دارد و داشتن بازار جهانی فرش تبریز این صنعت و هنر را در کنار آشنایی با شیوه های بازاریابی موفق تر می کند.

حیجاوی بیان داشت : طرح های زیبا و پویای فرش تبریز دیگر عامل جذابیت و موفقیت این صنعت دستی در بین مردمان کشورهای دیگر است .

وی یادآور شد : بافت فرش به روش سنتی به عنوان یکی از رشته های تحصیلی مورد تدریس قرار می گیرد که جای بازاریابی پیشرفته در آن خالی است .

وی همچنین حمایت دولتی از هنر صنعت فرش را موضوعی دانست که نباید از آن غفلت شود و افزود : بخش خصوصی هم در ایران از صنعت حمایت می کند .

حیجاوی اظهار کرد : حفظ عنوان شهر جهانی بافت فرش مسوولیت سنگینی است که البته ما مطمئن هستیم تبریز در طول تاریخ همچنان این افتخار را برای خود حفظ می کند.

رییس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی همچنین با اشاره به فاجعه منا و حادثه برای حاجیان کشورهای اسلامی، گفت : فاجعه غم انگیز منا را به تک تک ایرانیان و خانواده های جان باختگان تسلیت می گویم .

مراسم معرفی و اعطای اعتبارنامه شهر جهانی فرش تبریز شامگاه امروز/سه شنبه /در تالار معلم این شهر برگزار شد.
رونمایی از لوح یادبود این رویداد فرهنگی نیز صبح امروز در تیمچه فرش بازار تاریخی تبریز انجام شد .

بازدید از کارگاه های تولیدی و دانشگاه هنر اسلامی و برپایی نمایشگاه هایی برای معرفی فرهنگ و هنر آذربایجان از برنامه های جنبی این مراسم بود.

شورای جهانی صنایع دستی (World Crafts Council) که در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد، سازمانی غیرانتفاعی و غیر دولتی است؛ هدف این شورا، توان بخشی جایگاه صنایع دستی به مثابه بخشی حیاتی از فرهنگ و زندگی اقتصادی، ارتقای همکاری میان سازندگان صنایع دستی در جهان، تشوق، کمک، و راهنمایی آنها و توسعه اقتصادی از طریق فعالیتهای درآمدزا است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :