رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی گفت: یک سوم مس کشور و یک درصد مس دنیا در این استان است و نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین و انجام طرح‌های توسعه‌ای در زمینه مس هستیم.

به گزارش تبریزمن، داود بهبودی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در تالار اداره استاندارد استان در تبریز اظهار داشت: سهم اشتغال استان نشان می‌دهد بخش کشاورزی نسبت به میانگین بیشتر بوده و صنعت و خدمات هم اندکی از میانگین کشوری کمتر است و در ایجاد ارزش افزوده استان بخش کشاورزی سهم بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه نزدیک ۵ هزار واحد صنعتی در استان وجود دارد و دارای رتبه اول صنایع شیرینی و شکلات رتبه دوم صنایع دارویی هستیم و در زمینه صنایع تبدیلی کشاورزی وضعیت مناسبی داریم؛ افزود: آذربایجان‌شرقی سه درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده و دارای ۱۸ درصد ذخایر فلزی و غیرفلزی است.

یک درصد مس دنیا و یک سوم مس کشور در آذربایجان‌شرقی است

بهبودی با بیان اینکه رتبه چهارم فرآورده‌های معدنی را داریم، افزود: یک سوم مس کشور و یک درصد مس دنیا در این استان است که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین و انجام طرح‌های توسعه‌ای در زمینه مس هستیم و یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی و دو اثر ثبت جهانی داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی به تشکیل ۲۳ جلسه در ارتباط با شورای برنامه‌ریزی، ۲۴ جلسه مشترک با شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی و تشکیل جلسات ستاد تسهیل با حضور استاندار اشاره کرد و گفت: ۱۰ جلسه میدانی با شرکت های تولیدی جهت رفع موانع تولید تشکیل داده‌ایم.

این مسئول به رفع موانع صدور پروانه بهره‌برداری، رفع ۱۹ مورد خاص از موانع تولید در صنعت چرم استان، تامین آب، برق و نیاز مخابراتی واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی که با جهت‌گیری منابع بودجه عمومی انجام گرفته، بسترسازی برای ارتقاء سطح فناوری استان از طریق هم پیوندی عناصر موجود در استان شامل مراکز پژوهشی، دانشگاهی، صنعتی، اقتصادی و … اشاره کرد.

بهبودی با اشاره به اجرای پنجره واحد سرمایه‌گذاری اعلام کرد: ۲۰ دستگاه اجرایی استان استعلامات خود را از طریق این پنجره انجام می‌دهند و نیازمند حضور فیزیکی نیستند.

سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری خارجی‌ها در آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: استان ظرفیت پذیرش سرمایه‌گذار خارجی بالایی دارد و چندین طرح بزرگ را با سرمایه‌گذاری خارجی اجرا کرده و رتبه اول صدور مجوز سرمایه‌گذاری خارجی را داریم؛ حدود یک میلیارد دلار مجوز صادر کردیم و یک میلیارد دلار دیگر نیز در دست اجرا است.

این مسئول همچنین از طراحی ساختار شبکه نخبگان با عنوان یاوران توسعه، معرفی ۷۲۰ واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش یاد کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :