هیات ۱۰ نفره حوزه فرهنگی و گردشگری استان وان ترکیه امروز با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با مسوولان آذربایجان شرقی دیدار و گفتگو نموده و پیرامون گسترش روابط فی مابین گردشگری و صنعت توریسم به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش تبریزمن، در این جلسه مشترک تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی، مدیران موسسات فرهنگی و گردشگری، شرکت های جهانگردی، عبدالله تونچ دمیر مدیر انجمن توریسم حوزه دریاچه وان و یاووز سلیم اؤزدم رایزن بازرگانی کنسولگری ترکیه در شهر تبریز حضور داشت.

شهردار تبریز از هر گونه تصمیم گردشگری حمایت می کند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در این جلسه با اشاره به اینکه سابقه دیرینه ای بین دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد گفت:تعلقات فرهنگی و تاریخی بسیار در این زمینه باعث شده تا به نتایج قابل توجهی در حوزه گردشگری دست یابیم و دروازه ای به نام تبریز در شهر وان گویای این حقیقت است که شهرهای وان و تبریز می توانند مکمل یکدیگر باشند.

مرتضی آبدار افزود:تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده و این عنوان در سال جاری و سال آینده به ترتیب از آن قونیه و مدینه می باشد لذا مقوله مهم گردشگری از هم اکنون جزو برنامه های راهبردی ماست زیرا روزانه حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع دو کشور از مرز رازی تردد کرده و شرایط همکاری ها و تجارت دوسویه شکل می گیرد.

وی ادامه داد:مهم این است که ما برادری خود را ثابت کرده ایم و لذا باید روابط تحاری و گردشگری به صورت دوجانبه صورت گیرد و از آنجایی که حوزه گردشگری در اختیار بخش خصوصی است از طرف دولت ایران تمام حمایت های لازم عملیاتی می شود تا بتوانیم فعالیت شرکت های جهانگردی و گردشگری دو شهر را بسط و توسعه دهیم.

آبدار اضافه کرد:مشکلات و موانعی در این راستا وجود دارد که با سیاست گذاری های مربوطه و در یک جلسه فنی دیگر باید به تجزیه و تحلیل آنها پرداخت، زیرا ما برای سال ۲۰۱۸ از هر گونه سرمایه گذاری در شهر تبریز حمایت می کنیم و سفر وزرای گردشگری ۳۴ کشور اسلامی طی ماه آینده به تبریز، اهمیت میزبانی از گردشگران کشورهای اسلامی را تثبیت می نماید.

قایم مقام اسبق شهردار کلان شهر تبریز در پایان اظهارات خود از حمایت کامل صادق نجفی در زمینه های مختلف توسعه شهری سخن به میان آورد و گفت:ایشان با سابقه ۱۶ ساله خود در حوزه تجارت و بازرگانی، از هر گونه تصمیم در زمینه اقتصادی، فرهنگی و گردشگری حمایت به عمل می آورند.

بیلبوردهای گردشگری در وان و تبریز نصب گردد

مدیر بخش ایران آژانس توسعه آناتولی شرقی نیز با اشاره به اینکه هدف و خط مشی این مجموعه، هموار ساختن مسیر فعالیت شرکت های حوزه گردشگری منطقه وان و استان های همجوار می باشد گفت:سرمایه گذاران ایرانی می توانند برای این امر با ما مشورت نمایند به طوری که در شهر وان، مناسبت های ویژه ای همچون هفته فیلم های سینمایی ایرانی و کنسرت خوانندگان کشور شما برگزار می گردد اما کمبود تبلیغات لازم در این زمینه باعث شده تا سفر گردشگران ایرانی به منطقه وان اندک باشد در حالی که عکس این موضوع بسیار قابل توجه است.
اوغوز تونجای گؤرور افزود:باید برای برگزاری غرفه شهر تبریز در نمایشگاه گردشگری وان، تمهیدات لازم انجام گرفته و شهرداری های دو شهر نسبت به تبلیغ و اطلاع رسانی دوجانبه در بیلبوردهای شهری اقدام نمایند تا روابط بهینه در زمینه گردشگری بیش از پیش گسترش یابد.

کشورهای منطقه نباید به غرب دل ببندند

رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه هم در این جلسه تاکید کرد که پس از کودتای نافرجام در ترکیه، گسترش روابط دوجانبه ایران و ترکیه باید به سرعت عملیاتی گردد زیرا اتفاقات تلخ اخیر کشور دوست و همسایه ما نشان داد که اتّکا به مردم می تواند حکومت ها را تضمین نماید.

رضا کامی افزود:بر اساس روابط دوجانبه ایران و ترکیه و نیز رویدادهای اخیر، کشورهای منطقه باید با هم متحد بوده و هیچ وقت به غرب دل نبندند.

در ادامه جلسه، فعالان حوزه گردشگری دو کشور در مورد حل و فصل موضوعات مختلف با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

√ شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :