رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به وضعیت بازار تبریز به عنوان بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان و ثبت جهانی آن گفت: این بازار تنها متعلق به مردم تبریز نیست بلکه به مردم دنیا تعلق دارد و باید هرچه سریع‌تر مرمت شود.

به گزارش تبریزمن، مسعود سلطانی‌فر در حاشیه سفر خود به تبریز اظهار داشت: در کل کشور حدود ۳۲ هزار بنا، سایت و مکان تاریخی وجود دارد که ۵۰ درصد آن را مکان‌ها و بناها و ۵۰ درصد بقیه را نیز سایت‌ها و محوطه‌ها تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه برای مرمت این آثار ثبت شده باید بودجه ۲۰ سال کل مملکت را اختصاص دهیم، افزود: هنر ما در دو سال گذشته این بوده که با استفاده از ظرفیت دستگاه‌هایی مثل شهرداری‌ها و توان بخش خصوصی بناهای بسیاری را به صورت مشارکتی بازسازی کرده و کاروانسراهایی که قدمت ۲۰۰ ساله داشتند و در معرض تخریب بودند را به جاذبه‌های گردشگری تبدیل کنیم.

سلطانی‌فر تصریح کرد: به عنوان مثال ما در شیراز ۲۸ خانه تاریخی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال را تحویل شهرداری دادیم تا با صرف هزینه ۴۰ میلیارد تومانی به مرمت این آثار تاریخی بپردازد.

این مسئول با تاکید بر لزوم حفظ هویت، اصالت، سیما و منظر بناهای تاریخی ادامه داد: اصرار داریم شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، استانداری‌ها و بخش خصوصی در این امر مشارکت کنند که با تلاش‌های صورت گرفته شاهد هستیم مرمت و بازسازی اماکن تاریخی در بین مدیران اجرایی کشور تبدیل به یک ارزش شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به وضعیت بازار تبریز به عنوان بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان و ثبت جهانی آن خاطرنشان کرد: این بازار تنها متعلق به مردم تبریز نیست بلکه به مردم دنیا تعلق دارد و باید هرچه سریع‌تر مرمت و بازسازی شود.

سلطانی‌فر از ارائه بسته پیشنهادی سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی شامل یک‌هزار و ۵۰۰ پروژه ۳۰ میلیارد دلاری (معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان) برای دوران پسابرجام در سایت سازمان خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ آثار تاریخی خاطرنشان کرد: حفظ و حراست از آثار تاریخی یک وظیفه مهم است که متاسفانه بودجه محدود دولت اجازه خریداری و رسیدگی به همه آن‌ها را نمی‌دهد که در همین راستا باید از ظرفیت شهرداری‌ها و بخش خصوصی استفاده کنیم و می‌توان گفت این دو بخش در حفظ آثار تاریخی کشور و همچنین ایجاد یک بنگاه اقتصادی نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :