به گزارش تبریزمن، بر خلاف روند جهانی نه تنها رشد ایدز در ایران متوقف نشده است بلکه بر اساس آمارهای رسمی هر روز به تعداد مبتلایان به ایدز در کشور افزوده می شود و نگران کننده تر اینکه بر طبق اظهارات مقامات وزارت بهداشت ۷۰ هزار نفر حامل ویروس HIV در ایران زندگی می کنند که از بیماری خود خبر ندارند.

از طرفی گزارشات شیوع شناسی ایدز در ایران از روند افزایشی ایدز جنسی خبر می دهند که نشان می دهد موج سوم ابتلا به ایدز همراه با موج دوم (ابتلا از طریق تزریق مشترک) به سرعت در حال گسترش است به طوریکه از سال ۱۳۸۸ تا کنون به طور متوسط هر ساله نزدیک به ۳۰۰۰ نفر به شمار مبتلایان به ایدز افزوده شده است در حالیکه این رقم از نظر کارشناسان و متخصصان بهداشتی در ایران مورد پذیرش قرار نگرفته و رقم ابتلا سالانه خیلی بیشتر از این موارد برآورد می شود.

حتی اگر در خوش بینانه ترین حالت تعداد مبتلایان به ایدز را بر اساس آمارهای وزارت بهداشت که مستند به آمارهای فرودین ۹۴ می باشد ،۲۹ هزار و ۴۱۴ نفر بپذیریم که تنها مربوط به موارد شناسایی شده ایدز می باشد در آن صورت با احتساب ضریب ۴ می توان ادعا نمود که در حال حاضر بیش از  ۱۰۰ هزار نفر حامل ویروس ایدز در کشور زندگی می کنند که از این تعداد البته در موارد شناسایی شده ۸۸ درصد مردان و ۱۲ درصد زنان می باشند.

در این بین نتایج مطالعات نشان می دهند که  روش های شیوع ایدز شامل اعتیاد تزریقی ۴۳٫۷ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۷٫۳ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۴ درصد را تشکیل می دهند که حاکی از رشد شیوع از طریق روابط جنسی و نیز انتقال از مادر  به کودک در مقایسه با سال های گذشته می باشد و به ویژه اینکه در سال های اخیر موج چهارم شیوع ایدز که تلفیقی از تزریق مشترک و روابط جنسی است ،در کشور شکل گرفته است.

همچنین آمارهای موجود نشان می دهند که بیشترین مبتلایان به ایدز در دامنه سنی ۲۵ تا ۳۵ سال قرار دارند که زنگ خطر جدی برای جامعه می باشد چرا که امکان گسترش ایدز از طریق روابط جنسی دیگران با این گروه سنی بالا است و لذا باید به شدت نگران رشد ایدز در کشور بود.

علیرغم اینکه نزدیک به ۱۰ سال از شروع برنامه های مبارزه با ایدز در ایران می گذرد، اما توفیق چندانی حاصل نشده است و به جای کاهش شاهد رشد این بیماری در کشور بوده ایم به طور قطع این امر دلایل متعددی دارد که از بعد آسیب شناسی اجتماعی می توان موارد چندی را ذکر نمود .

۱- در طی سال های ابتدایی شیوع ایدز در کشور شاهد نفی و انکار این بیماری بودیم که همین امر به رشد خزنده و پنهان این بیماری در لایه های خاصی از جامعه دامن زد .

۲- بیماری ایدز همواره همراه با برچسبی اخلاقی بوده است و مبتلایان به این بیماری از ترس همین برچسب اخلاقی خیلی مواقع از ابراز بیماری خود اجتناب نموده اند و حتی جرات مراجعه به مراکز درمانی جهت تست ایدز را نیز به خود نداده اند.

۳- قوانین مناسب برای حمایت از خانواده ها و بویژه همسران معتادان تزریقی در کشور وجود نداشته و ندارد و همین امر این گروه از زنان را درمعرض خطر ابتلا به ایدز از طریق ارتباط جنسی با همسرانشان قرار می دهد .

۴- آموزش های لازم در خصوص روش های پیشگیری از ابتلا به ایدز به جوانان ارائه نمی شود و هنوز اقدامات موثر برای مقابله با موج سوم و موج چهارم شیوع این بیماری در کشور صورت نگرفته است هر چند که برای برخی گروه های پرخطر مانند زنان خیابانی و معتادان تزریقی برخی اقلام توزیع می شود اما این توزیع همراه با ارتقای آگاهی های عمومی این دسته افراد و نیز آحاد جامعه نمی باشد .

۵- اقدامات جدی در راستای حمایت های قانونی از مبتلایان به ایدز در کشور صورت نگرفته و حمایت های بیمه ای خیلی کمی برای این دسته از بیماران وجود دارد .

مجموعه این عوامل نشان می دهند که ایدز در حال حاضر در کشورمان مفهومی فراتر از یک بیماری را دارد و باید در چارچوب یک مسئله و آسیب اجتماعی مورد توجه جدی قرار بگیرد و با توجه به اینکه حل معضلات اجتماعی از طریق نفی ،انکار و اقدامات ضربتی و کوتاه مدت امکان پذیر نیست، لذا باید نقشه راه مناسبی برای مقابله با ابن آسیب اجتماعی تدوین و به مرحله عملیاتی در آید.

از جمله اینکه لازم است که در بالاترین سطح حاکمیتی در تمامی استان های کشور و بویژه در شهرهای بزرگ و نیز شهرهایی که نیروی کار به همین شهرها اعزام می کنند ،کمیته پیشگیری و کنترل ایدز تشکیل و با مشارکت همه دستگاه های اجرایی به اقدامات عملی در راستای ارتقای آگاهی های عمومی برای مقابله با این معضل مبادرت ورزد.

همچنین باید از طریق تدوین سازوکارهای قانونی نسبت به شناسایی مبتلایان به ایدز به ویژه در میان معتادان تزریقی اقدامات جدی صورت گرفته و در خصوص جداسازی این گروه از خانواده همچنین بقیه معتادان اقدامات لازم صورت گیرد. ارتقای دانش جنسی جوانان و آموزش روش های اجتناب از رفتارهای جنسی پرخطر به ویژه در شهرهای بزرگی مانند تهران و کرج که دارای بیشترین آمار ایدز در کشور هستند،از روشهای دیگر کنترل رشد این معضل اجتماعی می باشد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :