مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی با تاکید بر ضرورت ارتباط صنعتگران و فناوران گفت: چهارمین نمایشگاه و جشنواره  فناوری‌های نو و پیشرفته ربع رشیدی فرصتی مناسب برای ایجاد تعامل سازنده بین صنعتگران و فناوران است و ضروری است صنعتگران در این نمایشگاه حضور پررنگ تری نسبت به سال‌های پیش داشته باشند.

به گزارش تبریزمن،  “علی جهانگیری” در حاشیه بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مشترک با مدیران این مرکز اظهار کرد: مناطق ویژه علم و فناوری از سال ۱۳۸۴ مطرح شده‌اند و تاکنون تنها پنج استان آذربایجان‌شرقی، اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی و یزد مجوز تاسیس دریافت کرده‌اند.

وی افزود: وظیفه این مناطق ویژه استفاده حداکثری از زیرساخت‌های موجود، یافتن عناصر تاثیر گذار در اقتصاد استان و ایجاد اتصال بین آن‌ها و در نهایت استفاده از خروجی‌های حاصل شده در راستای ایجاد و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می‌باشد.

جهانگیری به فعالیت‌های انجام شده در منطقه ویژه ربع رشیدی، شبکه سازی متخصصان و یافتن ایده های نوآورانه‌ای که منجر به ایجاد کسب و کار می‌شوند و شناسایی ابزارها و زیرساخت ها و اختصاص آن‌ها به اصناف تخصصی اشاره کرد و گفت: تمرکز این منطقه ویژه علم و فناوری به تجاری سازی فناور معطوف است.

وی به معرفی نمایشگاه ربع رشیدی که در پاییز امسال برگزار می‌شود، پرداخت و این نمایشگاه را با رویکرد تجاری‌سازی فناوری ارزیابی کرده و از پژوهشگاه و مرکز رشد خواست تا فناوری‌ها و محصولاتی که قابلیت تجاری سازی و فروش دارند را به نمایشگاه عرضه کنند.

جهانگیری اظهار کرد: در این نمایشگاه سعی کردیم تا حضور صنعتگران پر رنگ باشد، به همین منظور با خانه صنعت، اتاق بازرگانی و انجمن های صنفی صنایع ارتباطات موثری ایجاد شده است و در حاشیه این نمایشگاه تورهای سرمایه گذاری خارج از استان وارد تبریز خواهند شد و شرکت های خارجی نیز در نمایشگاه حضور خواهند داشت. علاوه بر این مد نظر است تا بتوان از خدمات لیزینگ فروش محصولات دانش بنیان در این نمایشگاه هم بهره برد.

وی افزود: فضای اختصاص یافته به پژوهشگاه و مرکز رشد رایگان است و مهمانسرا برای اسکان در طول دوره نمایشگاه در نظر گرفته شده است و به برگزیدگان نمایشگاه نیز جوایز ارزشمندی اختصاص خواهد یافت.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  نیز در این نشست با اشاره به زمینه های همکاری پژوهشگاه با استان آذربایجان شرقی در حوزه های انرژی، محیط زیست، آب، صنعت مواد پیشرفته، معدن و توسعه فناوری، اظهارکرد: در حال حاضر پژوهشگاه مواد و انرژی در حوزه صنعت و معدن با استان سمنان، در زمینه صنایع دستی و نقره جات با استان اصفهان، در زمینه لعاب کاری سرامیک ها با استان یزد و کرمان همکاری می کند.

سید محمد مهدی هادوی افزود: همچنین پژوهشگاه، جهت مثمر ثمر بودن هرچه بیشتر، دفاتری در برخی از استان های کشور دایر کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در زمینه صنایع بومی و معادن بویژه آلومینا قابلیت همکاری با استان آذربایجان شرقی وجود دارد.

هادوی  ایجاد مرکز رشد در پژوهشگاه را در راستای توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان در کشور ارزیابی کرد و گفت: پژوهشگاه و مرکز رشد تعهد موفقیت شرکت های زیر مجموعه را برای خود قائل هستند، زیرا با حمایت این شرکت ها می توان در زمینه اشتغال زایی و سیاست های اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری گام های موثری برداشت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :