جلسه علنی شورای شهر تبریز در ساعت ۸:۴۵ صبح امروز و برای پنجمین هفته متوالی در محل تالار شهردار عمارت ساعت برگزار گردید.

تبریزمن، سرویس شهری؛ رییس شورای شهر تبریز در ابتدای جلسه این هفته با گرامیداشت روز جهانی دیابت گفت:این بیماری موجب عوارض بسیاری در انسان می شود اما می توان به راحتی کنترل نمود، لذا با افزایش وزن شدت ابتلا به دیابت نیز افزایش می یابد که با تعیین برنامه غذایی مناسب، آموزش های شهروندی و انجام تمرینات ورزشی باید به پیشگیری از آن پرداخت تا جامعه دچار این بیماری خطرناک نشود.

شهرام دبیری ایام بزرگداشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، سالگرد رحلت علامه محمدتقی جعفری و درگذشت ستارخان سردارملی را به عنوان الگوهای جامعه قلمداد کرد و افزود:روز کتاب و کتابخوانی نیز از جمله ایامی است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد زیرا کتاب ارزشمندترین هدیه ای است که با توسعه و ترویج آن می توان به یک جامعه علمی دست یافت.

وی اضافه کرد:موضوع حسابرسی شهرداری نیز باید توسط کمیسیون های مربوطه شورا پیگیری شده و نتایج آن در صحن شورای شهر مطرح گردند زیرا موضوع بسیار مهمی می باشد.

لزوم حفظ حریم آثار تاریخی و باستانی

بخش تذکرات اعضای شورا که از ابتدای تشکیل این مجموعه مقوله ای جنجال برانگیز بوده است باز هم مورد تاکید برخی از اعضا قرار گرفت و اینگونه مطرح گردید؛

محمدحسن اسوتچی:تعاونی همشهری حدود ۳ ماه است که در پرداخت حق بیمه کارگران شهرداری سهل انکاری کرده، به طوری که این امر موجب آزار و اذیت آنها هنگام تعویض و تمدید دفترچه های درمانی شده است.

رسول درسخوان:رعایت حفظ حریم قانونی آثار تاریخی مانند ارک علیشاه تبریز به عنوان یک اثر ملی باید مدنظر قرار گیرد!

تلاش برای انتخاب تبریز به عنوان پایتخت فرهنگی

سعید حاجی زاده در نطق پیش از دستور خود با اظهار تاسف از سرانه بسیار اندک مطالعه در کشورمان گفت:با مساعدت دستگاه های متولی امر فرهنگ، شهر تبریز باید به عنوان پایتخت فرهنگی ایران انتخاب گردد، به طوری که در بودجه سال ۹۵ دو پروژه در زمینه کتاب درنظر گرفته شده بود و متاسفانه تکمیل یک کتابخانه در منطقه ۵ و دو پروژه احداث قرائت خانه در مناطق کوچه باغ و شام قازان با تاخیر مواجه شد.

وی سپس مقوله حفاری های اخیر محوطه ارک علیشاه را مورد توجه قرار داد و افزود:این اقدام نباید به صورت پنهانی انجام می شد و امیدواریم این امر بهانه ای باشد تا از حرکت های چراغ خاموش پرهیز گردد زیرا چشمان تیزبین شهروندان و رسانه ها همیشه روشن است!

حاجی زاده اضافه کرد:در خصوص لایحه مربوط به همسان سازی دریافتی کارکنان و کارگران شهرداری نیز متاسفانه مباحث جلسه غیرعلنی در فضای مجازی منتشر گردید که اقدامی غیراخلاقی از سوی برخی ها بود.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز گریزی هم به وضعیت نا به سامان چمن استادیوم یادگار زد و تاکید کرد:بنده نوع چمن کاری استادیوم را کاشی کاری می دانم زیرا از کیفیت پایینی برخوردار بوده و در انجام کار سهل انکاری به وجود آمده است به طوری که بررسی علت این امر در فضای رسانه ای به ویژه مجموعه صدا و سیما ماستمالی گردید که جای تعجب دارد، چمنی هم که مورد استفاده قرار گرفته از محصولات یکی از تولیدکنندگان داخلی است و علی رغم اعتراضات گسترده از ورود چمن باکیفیت خارجی ممانعت به عمل آمد!

حذف معاونت فرهنگی مجموعه شهرداری ها در چارت سازمانی جدید نیز از جمله مواردی بود که سخنگوی اسبق شورای شهر تبریز را به واکنش وادار کرد، به طوری که او این اقدام را مظلومیتی برای مجموعه شهرداری ها دانست و گفت:متاسفانه برخی ها هنوز هم بر این باورند که شهرداری ها یک ارگان مدیریت شهری هستند در حالی که این مجموعه ها، سازمانی مشارکت محور بوده و با جدا شدن معاونت فرهنگی از بدنه آنها، خلاء بزرگی در اجرای طرح های فرهنگی به وجود خواهد آمد زیرا متولیان فرهنگی همچنان کم کارند!

پروژه تالار شهر، طرح تبریز ۲۰۱۸ و توقف عملیات احیای دریاچه ارومیه از دیگر موضوعاتی بود که حاجی زاده خواستار توجه جدی مسوولان کشوری و استانی برای پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده گردید.

در ادامه جلسه، اعضای شورای شهر تبریز به بررسی لوایح و پرونده های شهروندان پرداختند.

شایان ذکر است شهردار تبریز به دلیل حضور در جلسات بررسی اوراق مشارکت مترو در پایتخت و ایرج شهین باهر به علت شرکت در مراسم تشییع جنازه برادرزن خود که در پی گازگرفتگی شبانه جان باخته بود غایبان جلسه امروز شورای شهر بودند.

خبرنگار: شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :