به گزارش تبریزمن، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۱۱۰ مدرسه در کشور فقط یک کلاس درس دارند، گفت: ما مجبور هستیم که این تعداد مدرسه را تعطیل نکنیم تا بر تعداد بی سوادان جامعه افزوده نشود.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش که برای حضور در گردهمایی مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور و نیز دیدار با خانواده معظم شهدای فرهنگی و همایش یاوران نماز به تبریز سفر کرده، بعداز ظهر سه شنبه به دیدار نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز رفت.

فانی با تاکید بر ضرورت مبارزه با بی‌سوادی افزود: بیش از چهار هزار و ۸۵۰ مدرسه در کشور که در نقاط محروم و دورافتاده قرار دارند با کمتر از پنج نفر دانش آموز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برای ریشه کن کردن بی سوادی و مبارزه با آن باید مدارس با تعداد کم دانش آموز و کلاس دایر باشند، ادامه داد: در کشورمان همچنین ۱۱۰ مدرسه وجود دارد که فقط یک کلاس درس دارند و تعداد دانش آموزانشان کم است.

وزیر آموزش و پرورش سپس در ادامه این دیدار به موضوع ضرورت وجود نمازخانه در مدارس و برگزاری نمازهای جماعت تاکید کرد و گفت: ۶۵۰ دارالقرآن دانش آموزی در مدارس کشور فعال هستند و در بیش از ۵۰ هزار مدرسه نیز نماز جماعت با حضور دانش آموزان برگزار می شود.

به نقل از مهر، فانی با بیان اینکه باید بحث آموزش در کنار پرورش مورد توجه قرار گیرد و به مباحث فرهنگی و معنوی مدارس نگاه ویژه ای داشته باشیم، بیان داشت: برنامه های فرهنگی آموزش و پرورش باعث شد تا امسال وزارت آموزش و پرورش به عنوان دستگاه برتر در بحث نماز معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه باید هم به فکر پیشرفت علمی دانش اموزان بود و هم پیشرفت معنوی و مذهبی آنان ادامه داد: باید از امکانات و ظرفیت های لازم موجود در مدارس و وزارت آموزش و پرورش استفاده کنیم تا در خصوص تعلیم و تربیت بتوانیم مفید عمل کنیم.

ضرورت برگزاری کلاس های قرائت و حفظ قرآن کریم در مدارس

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت برگزاری کلاس های قرائت و حفظ قرآن کریم در مدارس سراسر کشور گفت: باید دانش آموزان بیش از پیش با معارف و مفاهیم قرآن آشنا شده و با قرآن عجین شوند.

آیت الله محسن مجتهد شبستری با تاکید بر اینکه ۱۲ سال از عمر دانش آموزان در مدرسه سپری می شود، ادامه داد: دانش آموزان در سن حساسی هستند و باید از لحاظ معنوی، اعتقادی و مذهبی روی آنها کار کرد و برنامه های مختلف فرهنگی در مدارس اجرا کرد.

وی با بیان اینکه برپایی نماز ظهر و عصر به صورت جماعت در مدارس خیر و برکات زیادی می تواند داشته باشد، افزود: اگر مدارس هم نمازخانه نداشته باشند باید از مساجد نزدیک مدرسه برای برپایی نماز جماعت استفاده کرد.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه خواندن قرآن و نماز مصادیق مهمی از آموزش و پرورش هستند، اظهار داشت: باید برای برگزاری نمازهای جماعت در مدارس و کلاس های قرآن بیش از پیش برنامه ریزی و کار شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :