درحالیکه هنوز چند ماه به آغاز تنور داغ انتخابات شوراهای شهر و روستا باقی مانده است ولی برخی از کاندیداهای شورای اسلامی شهر تبریز، از روزها و هفته ها پیش فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده اند.

تبریزمن، سرویس سیاسی؛ چند ماه دیگر انتخابات شورای شهر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و باید تعدادی را برای سیاست گذاری، هدایت و برنامه ریزی شهرمان تبریز انتخاب و راهی عمارت ساعت شهرداری کنیم.

اعضای شورا برای چهار سال آینده انتخاب می شوند تا روند عمران و آبادانی شهر را رقم زنند، بایدها و نبایدها را مشخص کنند و بر اجرای پروژه ها و تصمیمات نظارت کنند؛ پس تک تک این رای هایی که در روز انتخابات به صندوق ریخته خواهد شد مهم است و نقشی در آینده چهار ساله شهر دارد.

اکنون سوالی که مهم به نظر می رسد این است که کاندیداها و افرادی که به آنها رای می دهیم تا راهی شورای شهر شوند، باید چه ویژگی هایی داشته باشند.

شنیده های حاکی از آن است بیش از ۳۰۰ نفر برای حضور در انتخابات شورای شهر تبریز به صورت جدی اعلام آمادگی کرده اند و بیش از ۱۰۰ نفر نیز از هم اکنون در حال تبلیغ خود در فضای مجازی هستند.

حال این آمار بالا نشانگر سختی کار انتخاب افراد اصلح است ولی بدون شک مردم بازهم به افراد کاربلد، مجرب و امتحان پس داده اعتماد خواهند کرد.

با نگاهی به رسالت شوراهای شهر یعنی برنامه ریزی های راهبردی و کلان شهری برای دست یابی به شهر اسلامی، انتخاب شهردار، پشتیبانی از شهرداری در اجرای برنامه ها، کنترل و نظارت بر اجرای برنامه های مصوب و هدایت شهرداری در راستای برنامه های مصوب و ارزیابی و ارزشیابی عملکردها و برنامه ها و رفع اشکالات احتمالی در برنامه های بعدی شهرداری متوجه می شویم که کار شورها بس سنگین است و نیاز است افراد کارکشته و باتجربه وارد این عرصه شوند و مردم نیز در دادن آرای خود بیش از پیش دقت کنند چراکه توسعه و پیشرفت کلانشهر تبریز وابسته به تک تک رای های مردم است.

شورا

توانایی، دانش، مهارت، تجربه و نگرش را می توان جزو اصلی ترین ملاک ها برای انتخاب افراد در انتخابات بیان کرد. اعضای شورای شهر باید دارای برنامه های هدفمند و ایده های مشخص برای اجرا باشند.

باید به کسانی رای داد که ایده و برنامه دارند ولی ابزاری برای پیاده سازی آن‌ها ندارند؛ و این فرصت را موقعیتی می دانند برای پیاده سازی ایده ها و برنامه های مفید برای شهر تبریز.

باید افراد موردنظر اهداف اداره شهرها را براساس نیازهای مردم تنظیم کنند و برنامه مدونی برای هدایت مدیریت شهری داشته باشند.

همچنین باید افراد انتخابی آشنا به قانون و قانون مدار باشند چراکه خیلی پیش آمده برخی از اعضای شورا از قانون بی خبر هستند و اطلاعی از وظایف و حق و حقوق شهروندی ندارند.

اعضای شورا باید قادر به انجام کارهای بزرگ باشند نه اینکه کارهای کوچک را بزرگ کنند و همچنین تخصص لازم را در موارد مورد نیاز برای پیشرفت شهر و منطقه داشته باشند.

از شرکت در مراسم ختم تا ارسال پیامک و فعالیت های تلگرامی

در این بین برخی از کاندیداهای احتمالی فعالیت خود را برای شورا آغاز کرده اند. شرکت در مراسم های ختم، جشن، برگزاری جلسات خانگی، ارسال پیام کوتاه و فعالیت های تلگرامی و اینستاگرامی از جمله این فعالیت های زودهنگام انتخاباتی است.

هر چند تبلیغات انتخاباتی می ‌تواند نقش موثری در جذب آرا داشته باشد ولی رعایت نکردن قوانین و مقررات تبلیغاتی می‌ تواند به یک ضد تبلیغ تبدیل و نتایج نامطلوبی برای نامزدهای انتخاباتی و صد البته تحت ‌الشعاع قرار دادن ماهیت و روح واقعی انتخابات به همراه داشته باشد.

تبلیغات زودهنگام برخی‌ها با روش خاصی نیز صورت می گیرد و آن هم انتقاد و بی اخلاقی در مورد عملکرد فعلی اعضای شورای شهر تبریز است که به هیچ عنوان اخلاقی و درست نیست چراکه جدای از عملکرد خوب شورا و شهرداری تبریز در این دوره شاهد اتفاقات خوب و مبارکی نیز در سطح شهر تبریز هستیم که نمونه آن بحث مترو، کاهش ترافیک شهری و  اجرای بسیاری از پروژه های فرهنگی، ورزشی، سلامت، عمرانی و اجتماعی است.

ناگفته نماند که شناخت نیازهای شهر اولین و مهم ترین محور در وظایف شورای شهر است. یکی از مباحث مهم دیگر، بحث برنامه ریزی و هدایت طرح هاست.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :