مدیر مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۵۳ درصد و تعداد کاربران آن نزدیک به ۴۰ میلیون نفر است که ۱۱ میلیون نفر از اینترنت همراه استفاده می کنند.

به گزارش تبریزمن، مرتضی موسویان روز چهارشنبه در اولین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و همراه در دانشگاه هنر اسلامی تبریز، اظهار کرد: ضریب نفوذ اینترنت در ایران بالاتر از متوسط جهانی است که بر اساس پژوهش های انجام شده در سال ۱۴۰۴ این تعداد به ۷۶ درصد و ۶۰ میلیون کاربر افزایش می یابد .

وی افزود : اینترنت قابل دسترس مردم در ایران با پهنای باند ۲۱٫۵ مگابایت بوده و متوسط زمان توقف و استفاده از اینترنت ۱۶ ساعت در ماه است .

موسویان تعداد کاربران اینترنت را در جهان سه میلیارد کاربر اعلام کرد و گفت : متوسط ضریب نفوذ جهانی اینترنت ۴۸ درصد است .

وی با تبیین سناریوهای آینده کاربرد اینترنت برای سال ۱۴۰۴ گفت : بر اساس تحقیقات و پژوهش های انجام شده سناریوهای آینده شامل سناریوی ممکن، سناریوی آینده باور کردنی، آینده محتمل و در نهایت سناریوی آینده مطلوب را شکل می دهد که با توجه به سناریوی مطلوب، تعداد کابران اینترنت در ایران به ۶۰ میلیون نفر در کشور می رسد و متوسط توقف ماهانه افراد در شبکه های مجازی و اینترنت هم ۱۲۰ ساعت است.

وی افزود : در افق محتمل آینده برای سال ۲۰۳۰ میلادی اتصال کامل انسان در فضای مجازی و شبیه سازی تمام حواس انسان به ۱۰۰ درصد خواهد رسید و در حال حاضر نیز اتصال دیداری انسان با فضای مجازی به ۸۰ درصد، شنیداری ۹۰ درصد، بویایی ۱۴ درصد، چشایی ۲۲ درصد و لامسه به هفت درصد با واسطه رسیده است .

موسویان همچنین تاکید کرد : کشوری که بتواند داده های بزرگ را مدیریت کند در صدر کشورهای دیگر قرار می گیرد و دارای قدرت خواهد بود .

معاون آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز در این مراسم گفت : محیط مجازی در واقع فضای دوم زندگی انسان شده و محیط زندگی و کار را تحت سیطره خود درآورده است .

پیربابایی اظهار کرد : دنیای مجازی در حقیقت دنیای رسانه است و کارکرد رسانه در آن توسعه یافته و نیازهای جدیدی را به وجود آورده است .

به گزارش ایرنا، ۱۵۰ اثر به دبیرخانه جشنواره هنرهای دیجیتال ارسال شده که ۲۰ اثر در پنج بخش هنر دیجیتال، انیمیشن، بازی های رایانه ای، وب سایت و گرافیک رایانه ای به مرحله داوری نهایی راه یافتند و فردا در آیین اختتامیه معرفی می شوند .

اولین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و همراه به میزبانی دانشگاه هنر روز چهارشنبه در تبریز آغاز شد.

جشنواره هنرهای دیجیتال و همراه تبریز با هدف بررسی فرصت های تولید محتوای ایرانی اسلامی در قالب هنرهای دیجیتال و بررسی چالش های موجود، ایجاد بسترهای هنری، فنی و حقوقی تولید محتوا امروز و فردا ادامه می یابد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :